Dünya Fransız gazetesi Les Echos Krizin en büyük kazananı Türk Hava Yolları oldu

Fransız gazetesi Les Echos: Krizin en büyük kazananı Türk Hava Yolları oldu

Fransız gazetesi Les Echos, Türk Hava Yolları'nın (THY) yılın ilk yarısındaki başarısını "krizin en büyük kazananı" olarak yorumladı. Les Echos, THY'nin başarısında, Atatürk Havalimanı’na göre 10 kat fazla kapasiteli İstanbul Havalimanı'nın payı olduğunun altını çizdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Fransız gazetesi Les Echos: Krizin en büyük kazananı Türk Hava Yolları oldu
THY

Les Echos gazetesinde "Türk Hava Yolları, Avrupa semalarındaki krizin en büyük kazananı olarak çıktı" başlığıyla yayımlanan yazıda, sadece temmuzda 7,8 milyon yolcu taşıyan THY'nin salgın öncesi büyüme ve kar oranını yakaladığı belirtildi.

EN FAZLA KÂR EDEN ŞİRKET

THY’nin Avrupa’daki geleneksel havayolu şirketleri arasında en fazla kar eden şirket olduğu ve 2021’de kara geçen ilk uluslararası havayolu firması olduğu ifade edilen yazıda, 2022'in ilk yarısında 7,58 milyar dolar ciro yaptığı, 737 milyon dolar kar ettiği ve rekor kara doğru ilerlediği vurgulandı.

AVRUPA'NIN EN AKTİFİ THY

Eurocontrol’ün verilerine göre, THY’nin Avrupa semalarında faaliyet gösteren geleneksel havayolu şirketleri arasında günlük 1506 uçuşla Avrupa’nın en aktifi olduğu, onu 1202 uçuşla Lufthansa, 1065 uçuşla Air France’ın izlediğine dikkati çekilen yazıda, Avrupa’da THY’den daha fazla uçuşu sadece düşük maliyetli uçuşlar yapan Ryanair ile Easyjet'in gerçekleştirdiği kaydedildi.

İSTANBUL HAVALİMANI'NIN PAYI BÜYÜK

Yazıda, THY'nin başarısında, Atatürk Havalimanı’na göre 10 kat fazla kapasiteli İstanbul Havalimanı’nın da payı olduğunun altı çizilerek, 2018’in sonunda açılan havalimanının yılın ilk 7 ayında 2019’daki uluslararası yolcu sayısını aştığı, Avrupalı başlıca rakiplerinin ise halen Kovid-19 salgını öncesindeki aktivite seviyelerinin yüzde 10-15 gerisinde olduğu aktarıldı.

DÜNYA SIRALAMASINDA DÖRDE YÜKSELDİ

Hava nakliye piyasasında ise THY’nin yüzde 60 artan tedariğiyle dünya sıralamasında 10’dan 4’e yükseldiği ifade edilen yazıda, 2019’dan bu yana kargo gelirini ikiye katlayan THY'nin artık Air France-KLM’nin gelirini aştığına dikkati çekildi.

THY'den yeni hizmet: Yolcular için internet uygulaması başlıyor
EKONOMİ
THY'den yeni hizmet: Yolcular için internet uygulaması başlıyor

THY 75 milyon yolcu taşıyacak
EKONOMİ
THY 75 milyon yolcu taşıyacak

Rakiplerimizin ilerisindeyiz: THY’nin 6 aylık kârı 737 milyon dolar
EKONOMİ
Rakiplerimizin ilerisindeyiz: THY’nin 6 aylık kârı 737 milyon dolar

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.