Dünya Fransızlar Türkiyeyi örnek gösterdi İHA savaşlarına hazırlanmalıyız

Fransızlar Türkiye'yi örnek gösterdi: İHA savaşlarına hazırlanmalıyız

Fransa Senatosu Savunma Komitesi, Fransa ordusunun İHA savaşlarına hazır hale getirilmesine yönelik çağrıda bulunduğu bir rapor hazırladı. Raporda, Türk İHA/SİHA'larının Karabağ, Libya ve Suriye'deki kullanımından bahsedildi. Türkiye'nin, İHA/SİHA'ların büyük ölçekli üretimine ve ihracatına başladığına değinildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Fransızlar Türkiyeyi örnek gösterdi: İHA savaşlarına hazırlanmalıyız
Fransa Senatosu

Fransız Senatosu bünyesindeki Savunma Komitesi, Fransa'nın İHA savaşlarına hazır olması ve drone'lara karşı mücadelenin bir öncelik haline getirilmesine yönelik bir rapor hazırladı.

Fransa'da yayımlanan Ouest-France'nin haberine göre, raporda, ülkede 2019'dan bu yana bir kapasite yakalamanın sürdüğü ve Fransa Silahlı Kuvvetleri'nin 2025 yılına kadar birkaç bin uçağı olacağı belirtiliyor.

Türk SİHA'larının kullanımından bahsedildi

Raporda Türk İHA/SİHA'larının savaş bölgelerinde kullanımına da değinildi. Karabağ, Libya ve Suriye örnekleri üzerinde durularak "Savaş alanında drone'ların artan önemi göz önüne alındığında, riskler yüksek" ifadelerine yer verildi.

Habere göre, İsrail ve Çin gibi, Türkiye'nin de drone'ların büyük ölçekli üretimine ve ihracatına başladığı hatırlatılıyor.

"Drone'larla mücadele öncelik olmalı"

Çoğu sivil olan insansız hava araçlarının sayısının 2017'de 400 bin iken bugün 2,5 milyona yükseldiğine değinilerek "Ulusal topraklar da dahil olmak üzere, insansız hava araçlarına karşı mücadele bir öncelik haline getirilmelidir" deniliyor.

Fransız kanalında Türk SİHA'ları için özel yayın
DÜNYA
Fransız kanalında Türk SİHA'ları için özel yayın

Fransız haber ajansı AFP: SİHA'lar sayesinde Türkiye'nin etki alanı genişliyor
DÜNYA
Fransız haber ajansı AFP: SİHA'lar sayesinde Türkiye'nin etki alanı genişliyor

Türk SİHA'larının başarısı Fransız medyasında: Türkiye hava araçları sektöründe öncü olma yolunda
GÜNDEM
Türk SİHA'larının başarısı Fransız medyasında: Türkiye hava araçları sektöründe öncü olma yolunda

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.