|

Haiti'de halk, başkent Port-au-Prince'i terk ediyor

Cihan
00:00 - 21/01/2010 Perşembe
Güncelleme: 11:31 - 21/01/2010 Perşembe
Yeni Şafak
Haiti'de halk, başkent Port-au-Prince'i terk ediyo
Haiti'de halk, başkent Port-au-Prince'i terk ediyo

Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'de geçirdiği yıkıcı depremin ardından bir göç dalgası yaşanıyor. Binlerce insan gıda, barınma ve güvenlik gibi ihtiyaçlarını karşılamak için ülkenin diğer bölgelerine göç ediyor.

Her ne kadar uluslararası yardım kuruluşları ülkeye yardım göndermeye devam etse de, üzerinden 9 gün geçen 7,0 şiddetindeki depremin ardından başkent Port-au-Prince yıkımla birlikte gıda, su ve tıbbi malzeme ihtiyacı yaşanıyor. Bunun yanı sıra çok sayıda insan da işini kaybetmiş durumda. Yetkililer, kentte güvenliğin sağlanamadığını ve suç oranının da arttığını belirtiyorlar.


Depremden önce Port-au-Prince'de yaşayan Saint Ange de kenti terk eden binlerce Haitiliden biri. Ange, Port-au-Prince'e yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Cap Haitian'a gittiğini belirtiyor. Ange, işini kaybetmiş olan binlerce Haitilinin, ne yapacağını bilemez durumda olduğunu aktarıyor.


Haitililer kenti açık kasa kamyonlarla terk ediyor. Her kamyon, ortalama 100 - 150 kent sakinini Port-au-Prince'den başka şehirlere götürüyor. Tahminlere göre bir hafta içinde binden fazla kişi kenti terk etti. Her gün daha fazla aile de kenti terk etme kararı alıyor. Dolu giden kamyonlar, başkente boş dönüyor ve yine dolu olarak kentten ayrılıyor.


Göç, depremden yaklaşık bir hafta sonra başlamış. Haiti ve Dominik Cumhuriyeti yetkilileri ise halkın başka şehirlere göç etmesinden memnun olduklarını dile getiriyorlar.


BM Göçmen Ajansı ise başkent etrafında kamplar kurmaya devam ediyor.14 yıl önce