Dünya İnternetten aldığı terlikten not çıktı Çinde hapisteyim lütfen Uygurlara yardım edin

İnternetten aldığı terlikten not çıktı: Çin'de hapisteyim lütfen Uygurlara yardım edin

Rusya'da yaşayan Arslan Gibadullin bir kişinin internetten aldığı terliklerin içinden "yardım edin" notu çıktı. Moscow Times'ın haberine göre notta "Yardım edin, Çin'de hapisteyim. Lütfen Uygurlara yardım edin" yazıyordu. Notun gerçek olup olmadığı gazete tarafından henüz doğrulanmasa da birçok markanın ürünler için gerekli materyalleri Çin'den getirttiği biliniyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak Diğer
Çıkan notta "Yardım edin, Çin'de hapisteyim. Lütfen Uygurlara yardım edin" yazıyor.
Çıkan notta "Yardım edin, Çin'de hapisteyim. Lütfen Uygurlara yardım edin" yazıyor.

Rusya'nın St. Petersburg şehrinde yaşayan Arslan Gibadullin adında bir vatandaş internetten aldığı terliğin içinde not buldu. The North Face marka terliğin içinden çıkan notta "Yardım edin, Çin'de hapisteyim. Lütfen Uygurlara yardım edin" yazıyordu.

Çinli yapay zeka şirketi Uygur Türklerini hedef alıyor
TEKNOLOJİ
Çinli yapay zeka şirketi Uygur Türklerini hedef alıyor

TERLİĞİN İÇİNDE NOT BULDU

Moscow Times'a konuşan Gibadullin, "Eve geldim, terlikleri giymeye başladım. Elimi terliklerden birinin içine soktuğumda, içeriye sıkıca dikilmiş tuhaf bir notla karşılaştım" dedi.

Amerikalı senatörlerden Netflix'e "Uygur Türkleri" mektubu: Suça ortaklıktan vazgeçin
DÜNYA
Amerikalı senatörlerden Netflix'e "Uygur Türkleri" mektubu: Suça ortaklıktan vazgeçin

ÜRÜNLER ÇİN'DEN GELİYOR

Bu arada SourceMap adlı online veri kuruluşunun sunduğu tedarik zinciri haritası, The North Face'in ürünlerinin çoğunun Vietnam'da üretildiğini, bu ürünler için gerekli materyallerin birçoğununsa Çin'den geldiğini gösteriyor.

Gazete söz konusu notun gerçek olup olmadığını henüz doğrulamadı ancak küresel moda endüstrisinin Çinli tedarikçilerle olan ilişkisini ve bu kuruluşların Uygurları zorla çalıştırdığı iddiaları bir kez daha gündeme geldi.

TikTok'tan Çin zulmünü anlatan genç kıza sansür
OYNAT 00:37
TikTok'tan Çin zulmünü anlatan genç kıza sansür
Amerikalı Müslüman bir genç kadın, TikTok'a yüklediği ve ilk bakışta makyaj videosu olarak görülen videoda Çin'in Uygur Türklerine yönelik soykırım politikalarını anlattı. Çin merkezli uygulama TikTok ise genç kızın 5 milyondan fazla izlenen videosunu engelledi.


Abone Ol Google News
Lübnan'da Beyrut Limanı'ndaki patlamayla ilgili soruşturmanın gecikmesi protesto edildi
Dünya

Lübnan'da Beyrut Limanı'ndaki patlamayla ilgili soruşturmanın gecikmesi protesto edildi

Lübnan'da ticaretin kalbi olan Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos tarihinde meydana gelen patlamayla ilgili gerekli soruşturmanın gecikmesi hayatını kaybedenlerin yakınları tarafından protesto edildi. Nezih ve şeffaf bir kararla adaleti yerine getirmesi için Lübnan yargısına imkan tanıyacaklarını belirten göstericiler, insaflı bir karar alınmaması halinde ülke sınırlarını aşacak tutum sergileyecekleri uyarısında bulundu.
Meral Akşener'den
Gündem

Meral Akşener'den "HDP ile ortak anayasa" sorusuna cevap: Millet aç aç

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile ortak basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ortak anayasa çalışması yapılmasına yönelik soru sorulması üzerine “İnsanlar aç. Bu tip yalan tartışmalara uzun uzun cevap vermek ayıp. İYİ Partiden kimse bu sorulara cevap vermeyecek“ diyerek konuyu kapattı.
Minsk Grubunun 28 yıl boyunca çözemediği kriz 44 günde çözüldü
Dünya

Minsk Grubunun 28 yıl boyunca çözemediği kriz 44 günde çözüldü

AGİT tarafından 1992'de kurulan ve 6 Aralık 1994'ten bu yana eş başkanlıklarını ABD, Fransa ve Rusya'nın yürüttüğü Minsk Grubu, Dağlık Karabağ krizinde ateşkes çağrısı ve müzakere yapmaktan öteye gidemedi. Üç ülke yıllarca Dağlık Karabağ krizinin çözümünü AGİT Minsk Grubundan beklese de Ermenistan Azerbaycan toprakları üzerindeki işgaline devam etti. Grubunun bu etkisizliği ve sessizliği karşısında Ermenistan 27 Eylül'de Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'a karşı yeni provokasyonlara girişti. Azerbaycan ordusu, bu tarihten itibaren Karabağ'da başlattığı karşı operasyonda 9 Kasım'a kadar 5 il, 4 kasaba ve 286 köyü işgalden kurtardı. 44 günde cephede yenilen Ermenistan, 10 Kasım'da Azerbaycan ile Dağlık Karabağ'daki çatışmalara son veren anlaşmaya imza atmak zorunda kaldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.