|
Dünya

İran: ABD ile mahkum takası yapmaya hazırız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, "İran olarak, ABD ile mahkum takası yapmaya hazırız. ABD’de suçsuz yere yargılanan İran vatandaşlarının ailelerine ve evlerine geri dönmeleri için gereken çalışmayı yapacağız" dedi.

15:10 . 17/08/2022 Çarşamba
IHA
​İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani.

​İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, başkent Tahran’da mahkum takasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kenani, "İran, nükleer anlaşmadan bağımsız olarak, birçok kanaldan ABD tarafına mahkum meselesiyle ilgilenmeye hazır olduğunu defalarca iletti. İran olarak, ABD ile mahkum takası yapmaya hazırız. ABD’de suçsuz yere yargılanan İran vatandaşlarının ailelerine ve evlerine geri dönmeleri için gereken çalışmayı yapacağız. ABD’nin harekete geçmek ve var olan engelleri kaldırmak yerine sadece İran aleyhine propaganda yapması oldukça şaşırtıcı" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, İran’da güvenlik gerekçesiyle tutuklulukları devam eden çifte vatandaşların serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu. Blinken açıklamasının devamında, "ABD olarak bu kişilerin serbest bırakılması için çalışıyoruz ve Robert Malley’de bu talebi iletti" demişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani ise geçtiğimiz hafta düzenlediği basın toplantısının ardından mahkum takası veya nükleer müzakereler dahil herhangi bir konuda doğrudan ABD ile görüşmelerinin olmadığını ve görüşmelerin sadece Enrique Mora’nın da aralarında bulunduğu arabulucular aracılığıyla yürütüldüğünü söylemişti.

#İran
#ABD
#Mahkum
#Takas
6 ay önce
default-profile-img
İran: ABD ile mahkum takası yapmaya hazırız
Depremin hissedildiği Kayseri'de bazı evler zarar gördü
Malatya'da yol çöktü
Sakaryaspor'da galibiyet serisi devam diyor
EGM: Provokatif paylaşımda bulunduğu değerlendirilen 13 hesap yöneticisi tespit edildi
Deprem uzmanı Kahramanmaraş depremini değerlendirdi: 130 atom bombası büyüklüğünde