Dünya İşgalci İsrail güçleri yine saldırdı Bir şehit 220 yaralı

Ortadoğu haberleri: İşgalci İsrail güçleri yine saldırdı: Bir şehit 220 yaralı

İşgalci İsrail güçleri yine saldırdı: Bir şehit 220 yaralı

İşgalci İsrail güçleri, Gazze Şeridi sınırında düzenlenen 'Büyük Dönüş Yürüyüşü' gösterilerine saldırısı sonucu 15 yaşındaki Filistinli çocuk şehit oldu, 220 Filistinli ise yaralandı.

Haber Merkezi AA
İşgalci İsrail güçleri Gazze sınırında bir Filistinli çocuğu daha şehit etti
İşgalci İsrail güçleri Gazze sınırında bir Filistinli çocuğu daha şehit etti

İşgalci İsrail güçlerinin Gazze Şeridi sınırındaki "Büyük Dönüş Yürüyüşü" etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen barışçıl gösterilere saldırısında aralarında göz yaşartıcı gazdan etkilenenlerin de olduğu 220 Filistinlinin yaralandığı bildirildi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra yaptığı yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin Gazze'nin doğu sınırında gösteri düzenleyen Filistinlilere gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla saldırdığını belirtti.

İsrail askerlerinin söz konusu saldırılarda aralarında gazdan etkilenenlerin de olduğu 220 Filistinlinin yaralandığını aktaran Kudra, 165 yaralının tedavisinin olay yerinde yapıldığını, 55'inin ise hastanelere kaldırıldığını ifade etti.

Kudra, İsrail askerlerinin Gazze'nin doğu sınırında ise 15 yaşındaki Filistinli çocuk Osman Rami Hillis'in şehit olduğunu kaydetti.

Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri

Filistinliler, Toprak Günü'nün 42. yılı nedeniyle 30 Mart'tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında barışçıl eylemler düzenliyor.

İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Gazze sınırında 30 Mart'tan bu yana devam eden barışçıl "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterilerinde 138 Filistinli İsrail askerlerinin saldırıları sonucu şehit oldu, binlercesi yaralandı. İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistinliler arasında, 2 gazeteci, 2 sağlık çalışanı da yer alıyor.

REKLAM

İsrail Suriye sınırında bir İHA'yı vurdu
DÜNYA
İsrail Suriye sınırında bir İHA'yı vurdu

İsrail AB Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı
DÜNYA
İsrail AB Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı

Prangadan kurtuldu
GÜNDEM
Prangadan kurtuldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.