Dünya Kabildeki katliam için ABD ordusu ve istihbaratı birbirini suçladı

Kabil'deki katliam için ABD ordusu ve istihbaratı birbirini suçladı

ABD, Afganistan'ın başkenti Kabil'de aynı aileden 7'si çocuk 10 sivili katletti. ABD ordusu, saldırıyı alınan acil istihbarat üzerine gerçekleştirdiklerini iddia ederken, ABD istihbaratı ise saldırıdan önce alanda sivillerin bulunduğu konusunda orduyu uyardıklarını ileri sürüyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Kabildeki katliam için ABD ordusu ve istihbaratı birbirini suçladı
ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie'nin, 17 Eylül Cuma günü kameraların karşısına geçip, 29 Ağustos'ta Kabil'de düzenledikleri saldırıda bir yardım kuruluşu çalışanının aracını hedef aldıklarını, 7'si çocuk olmak üzere 10 masum sivilin öldürüldüğünü açıklarken istihbaratı üstü kapalı eleştirmesi ordu ile istihbaratın arasını açtı.

CIA: ORDUYU UYARDIK

CNN'e konuşan CIA'ya yakın kaynaklar, beyaz Toyota marka bir araca Hellfire füzesi fırlatılmadan hemen önce ABD ordusunun siviller konusunda uyarıldığını ileri sürdü.

CIA'nın sivillerin saldırı alanında ve araçta çocukların bulunduğunu acil koduyla orduya gönderdiğini belirten kaynaklar, ordunun istihbarata geri dönüş yapıp yapmadığını bilmediklerini kaydetti.

CENTCOM: İSTİHBARAT ALDIK

McKenzie, saldırıdan 48 saat önce hassas bir istihbarat aldıklarını ve bahsi geçen evde DEAŞ planlayıcılarının bulunduğu, aynı alana çıkan patlayıcılarla ve havaalanına roketlerle saldırı düzenlenebileceği bilgisi verildiğini ifade etmişti.

Özellikle de saldırıdan 36 saat önce 60 farklı yerden saldırı istihbaratı aldıklarını belirten McKenzie, bu istihbarat bilgilerinde en fazla tekrar eden parçanın ise DEAŞ-H terör örgütünün beyaz bir Toyota Corolla araç kullanacağı olduğunu dile getirmişti.

ABD'nin Afganistan taktiği: Önce kullan sonra öldür!
DÜNYA
ABD'nin Afganistan taktiği: Önce kullan sonra öldür!

ABD’nin tarihi katliamla dolu
DÜNYA
ABD’nin tarihi katliamla dolu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.