Dünya Kasım Süleymaninin son 24 saati Amerikan istihbaratı adım adım izledi

Kasım Süleymani'nin son 24 saati: Amerikan istihbaratı adım adım izledi

ABD ordusunun düzenlediği füze saldırısıyla hayatını kaybeden İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin son 24 saatteki yolculuğunun Amerikan istihbaratınca yakından takip edildiği iddia edildi. Süleymani'nin Tahran'dan önce Şam'a gittiği ve buradan da Beyrut'ta geçerek Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'la görüştüğü öne sürüldü. Görüşmenin ardından tekrar Şam Havalimanı'na geçen Süleymani, buradan son yolculuğu olan Bağdat Havalimanı'na indi ve kısa süre sonra füzelere hedef oldu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ölümüyle Ortadoğu'da ABD-İran gerilimi yeni bir boyut kazandı.
İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ölümüyle Ortadoğu'da ABD-İran gerilimi yeni bir boyut kazandı.

ABD ile İran'ı savaşın eşiğine getiren İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani suikastı ile ilgili detaylar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor.

Middle East Eye'da yayınlanan bir analize göre, Amerikan istihbaratı Kasım Süleymani'nin Tahran'dan başlayan yolculuğunu adım adım izlemiş.

TAHRAN'DAN ŞAM'A VE ORADAN LÜBNAN'A GEÇTİ

İddiaya göre, Kasım Süleymani Tahran'dan havayolu ile önce Şam'a gitti. Burada kimse ile görüşmeden Lübnan'a geçiş yaptı. Beyrut'ta Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile görüşen Süleymani, toplantıda 'ABD'nin Ketaib Hizbullah'a yönelik son saldırısı ile Amerikan büyükelçiliğine yönelik baskınları' ele aldı.

İranlı general Kasım Süleymani kimdir?
OYNAT 04:18
İranlı general Kasım Süleymani kimdir?
İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD Başkanı Trump'ın emriyle Bağdat'ta öldürülmesi bölgede henüz ilan edilmeyen bir savaşa kapı araladı. İlkokul mezunu bir inşaat işçiliğinden İran'ın en kritik askeri makamına ulaşan Kasım Süleymani kim ve neden bu kadar önemli? İran'ın Ortadoğu'daki gizli kolu Kasım Süleymani'yi anlattık:


UÇAĞI 2 SAAT ROTAR YAPTI

Süleymani görüşmenin ardından tekrar Şam Havalimanı'na geçti. Planlanan uçuş kalkış saati 20:20 olarak belirlenmişti ancak henüz sebebi bilinmeyen bir nedenle uçağı 2 saat rotar yaptı.

AMERİKAN İSTİHBARATI ÖNCEDEN BİLİYORDU

İddiaya göre, Kasım Süleymani'nin Bağdat Havalimanı'na iniş yapacağı ve Haşdi Şabı Komutanı Ebu El-Mühendis tarafından karşılanacağı Amerikan istihbaratınca önceden biliniyordu.

Kasım Süleymani'nin Amerikan istihbaratına yakalanmamak için uzun yıllar boyunca çok dikkatli davrandığının altı çizilen analizde şu ifadelere yer verildi:

  • "Seyahatlerinde havayolunu kullandı, tarih ve varış noktasını bildirmeden uçtu. Pasaport damgalatmamak için gayriresmi kanalları kullandı. Sıradan arabalarla ve az insanla hareket etti. Takip edilmeleri zordu ama Bağdat-Şam havalimanları Amerikan istihbarat kaynaklarıyla doluydu"

ABD-İRAN GERİLİMİ NASIL PATLAK VERDİ?

ABD ile İran arasındaki gerilim, geçen hafta İran destekli Ketaib Hizbullah örgütünün, ABD askerlerinin konuşlu olduğu Kerkük'teki K1 askeri üssüne roket saldırısı düzenlemesiyle tırmandı.

  • 31 roketle yapılan saldırıda, bir Amerikalı sözleşmeli personel ölmüş, çok sayıda Amerikan askeri yaralanmıştı. Bu saldırı üzerine ABD de örgüte ait Irak ve Suriye'deki 5 üsse hava saldırısı düzenlemiş, buna karşılık Şii milisler, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine saldırmıştı.

Bölgeye asker sevk eden ABD, Irak'a da baskı uygulayarak Bağdat Büyükelçiliğinin önündeki Şii milislerin dağılmasını sağlamıştı.

Daha sonra ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Bağdat Havalimanı yakınında düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamıştı.

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD saldırısının intikamının alınacağını söylemişti.
  • İran destekli Şii milislerin ABD askerlerinin konuşlu olduğu bazı üslere roket ve füzelerle saldırı düzenlediği ancak saldırılarda ölen ya da yaralananların bulunmadığı belirtilmişti.

Trump, İran tehditlerini sürdürüyor: Yeni silahlara 2 trilyon dolar harcadık
DÜNYA
Trump, İran tehditlerini sürdürüyor: Yeni silahlara 2 trilyon dolar harcadık

ABD Amfibi gemisi Afrika'da eğitim tatbikatını erteleyip 2 bin askerle Orta Doğu'ya gidiyor
DÜNYA
ABD Amfibi gemisi Afrika'da eğitim tatbikatını erteleyip 2 bin askerle Orta Doğu'ya gidiyor

Üst düzey Türk yetkili: Erdoğan, Ruhani ile görüşmesinde Süleymani için 'şehit' ifadesi kullanmadı
GÜNDEM
Üst düzey Türk yetkili: Erdoğan, Ruhani ile görüşmesinde Süleymani için 'şehit' ifadesi kullanmadı
Abone Ol Google News
86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya'da ilk namaz ne zaman?
Hayat

86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya'da ilk namaz ne zaman?

Danıştay, Ayasofya’nın tekrardan ibadete açılması kararını verdi. Danıştay kararının açıklanmasıyla fethin sembolü olan Ayasofya hakkında bazı sorular da merak konusu oldu. Ayasofya cami oldu mu, ibadete açıldı mı, Ayasofya’da ilk namaz ne zaman, Ayasofya’nın önemi nedir, ne zaman müze oldu? İşte tüm bu soruların yanıtları ve son dakika gelişmeleri haberimizde.
Diyarbakır’da 6 yaşındaki kız çocuğu vahşice boğularak öldürüldü
Gündem

Diyarbakır’da 6 yaşındaki kız çocuğu vahşice boğularak öldürüldü

Diyarbakır'da tarlada çalışmaya giden anne babanın dedesine emanet ettiği 6 yaşındaki kız çocuğu bahçede ölü bulundu. Dedesi tarafından bulunan çocuğun hastanede yapılan kontrolünde öldüğü ve boğazında ise ip izi bulunduğu tespit edildi.
Dünyada salgın hastalıklar 120 yılda 110 milyon can aldı
Dünya

Dünyada salgın hastalıklar 120 yılda 110 milyon can aldı

Tarih boyunca etkili olan salgın hastalıklar tüm dünyada milyonlarca insanın ölümüne neden olurken son salgın Kovid-19 bugüne kadar 550 binden fazla kişinin canına mal oldu - Veba salgınının Avrupa'da yaklaşık 75 milyon, dünyada ise 200 milyon insanın ölümüne neden olduğu tahmin ediliyor- Avrupa'da bağışıklık kazanılan çiçek hastalığı salgını, Kızılderili nüfusunun yüzde 90'ının ölümüne neden oldu- 20. yüzyılın başında ortaya çıkan İspanyol gribine Gustav Klimt ve Max Weber gibi ünlü isimlerin yanı sıra Atatürk'ün de yakalandığı belirtiliyor

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.