Dünya Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Beyaz fosfor Suriyede kimyasal silah olarak kullanılmadı

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü: Beyaz fosfor Suriye'de kimyasal silah olarak kullanılmadı

Suriye'nin kuzeydoğusunda beyaz fosfor bombası kullanıldığı yönündeki iddialara, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Başkanı Fernando Arias'tan cevap geldi. Arias, BM Genel Merkezi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Beyaz fosfor Suriye'de kimyasal silah olarak kullanılmadı. Beyaz fosfor duman kamuflajı yaratma ya da aydınlatma için kullanılır" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi AA
OPCW Başkanı Fernando Arias beyaz fosfor bombası kullanıldığı iddialarına cevap verdi.
OPCW Başkanı Fernando Arias beyaz fosfor bombası kullanıldığı iddialarına cevap verdi.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Başkanı Fernando Arias, Suriye'nin kuzeydoğusunda beyaz fosfor bombası kullanıldığı yönündeki iddialara ilişkin, beyaz fosforun kimyasal silah olmadığını ve ''Suriye'de kimyasal silah olarak kullanılmadığını'' söyledi.

  • BM Genel Merkezi'nde gazetecilere açıklamalarda bulunan Arias, Suriye'nin kuzeydoğusunda beyaz fosfor kullanıldığı iddialarına da cevap verdi.

"Beyaz fosfor kimyasal silah olarak kullanılmadı"

Arias, ''Beyaz fosfor, kimyasal silah değil ve kimyasal karakteri nedeniyle de kimyasal silah olarak kullanılamaz.'' dedi.

"Duman kamuflajı ya da aydınlatma için kullanılır"

  • Beyaz fosforun ''duman kamuflajı yaratma ya da aydınlatma'' için kullanıldığını ve kimyasal silahlar konvansiyonuna dahil olmadığını belirten Arias, ''Beyaz fosfor Suriye'de kimyasal silah olarak kullanılmadı.'' diye konuştu.

Türk ordusunun beyaz fosfor bombası kullandığı iddia edilmişti

  • Türkiye'nin Suriye'nin kuzey doğusuna yönelik Barış Pınarı Harekatı'nın ardından terör örgütü YPG/PKK yandaşı sosyal medya hesaplarında ve bazı medya organlarında, Türk ordusunun beyaz fosfor bombası ve uluslararası savaş hukukuna aykırı mühimmatlar kullandığı iddia edilmişti.

Bunun üzerine Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından uluslararası hukuk ve anlaşmalarla yasaklanan hiçbir mühimmat veya kimyasal silah kullanılmamaktadır." bilgisi paylaşılmıştı.

"TSK envanterinde kimyasal silah yok"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar terör örgütünün kimyasal silah kullanarak bunun suçunu Türk ordusuna atmaya hazırlandığına ilişkin bilgiler geldiğini paylaşarak, "TSK'nin envanterinde kimyasal silah olmadığını" vurgulamıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile telefonda görüştü: ABD ziyareti netleşti
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump ile telefonda görüştü: ABD ziyareti netleşti
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.