Dünya ABDde yapılan araştırma korkuttu Koronavirüs geçirenler zihinsel sorunlar yaşıyor

ABD'de yapılan araştırma korkuttu: Koronavirüs geçirenler zihinsel sorunlar yaşıyor

ABD'de yapılan bir araştırma, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) geçiren birçok kişinin, teşhisin ardından bir süre zihinsel problemler yaşamaya devam ettiğini ortaya koydu. Araştırma, incelenen hastaların hafıza, çoklu görevleri yerine getirme, düşünme hızı ve dikkat sağlama gibi zihinsel becerilerde yaşadıkları sorunların, teşhisin ardından 7 aydan fazla devam ettiğini açığa çıkarttı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Koronavirüsü atlatanlarda görülen rahatsızlıklar: Koronavirüs unutkanlık yapıyor mu?
Hastaların yaşadığı en yaygın sorun, yeni hatıralar yaratamamak ve eski hatıraları geri çağıramamak.

New York'taki Mount Sinai hastanelerinde tedavi gören Kovid-19 hastaları üzerinde yapılan bir araştırma, hastaların yüzde 24'ünün "uzun kovid" olarak tanımlanan semptomları gösterdiğini ve iyileştikten aylar sonra sağlık sorunları yaşamaya devam ettiğini gösterdi.

ABD'li bilim insanlarından çarpıcı araştırma: Koronavirüs aşısı olmayanların ölüm riski 11 kat yüksek
KORONAVİRÜS
ABD'li bilim insanlarından çarpıcı araştırma: Koronavirüs aşısı olmayanların ölüm riski 11 kat yüksek

7 aydan fazla sürdü

  • Araştırma, bu hastaların hafıza, çoklu görevleri yerine getirme, düşünme hızı ve dikkat sağlama gibi zihinsel becerilerde yaşadıkları sorunların, teşhisin ardından 7 aydan fazla devam ettiğini açığa çıkarttı.

Eski hatıralar gidiyor

Hastaların yaşadığı en yaygın sorunun, yeni hatıralar yaratamamak ve eski hatıraları geri çağıramamak olduğu da vurgulandı.

  • Araştırmanın yazarları, uzun süreli zihinsel problemlerin, hastaların yaşları ve hastalığın şiddeti ile bağlantısının bulunmadığını belirterek, zihinsel beceri testlerinin, hastaların yaşından bağımsız olarak Kovid-19 bakımının standardı haline getirilmesini önerdi.

Bilim insanlarından ebeveyni endişelendirecek araştırma: Salgında doğan bebeklerin IQ’larında azalma görüldü
KORONAVİRÜS
Bilim insanlarından ebeveyni endişelendirecek araştırma: Salgında doğan bebeklerin IQ’larında azalma görüldü

Amerikan NBC kanalına konuşan Northwestern Tıp Merkezi yetkilisi Dr. Igor Koralnik, "Araştırma sonuçları, bizim sahada gördüğümüz durumu doğruluyor. Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatanlarda da hastalığı hafif geçirenlerde de zihinsel problemler görülüyor." ifadesini kullandı.

  • Koralnik, hastalığı hafif geçiren gençlerde bu problemlerin neden ortaya çıktığını ve ne zaman iyileşeceklerini bilmediklerini, ancak bazı hastaların zihinsel problemleri nedeniyle kendilerine bakamayacak duruma geldiklerini dile getirdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.