Dünya Libyadaki petrol arama faaliyeti Türkiyenin yakıt ihtiyacını karşılar

Libya’daki petrol arama faaliyeti Türkiye’nin yakıt ihtiyacını karşılar

Türkiye’nin Libya’da petrol arama faaliyetine başlamasını iktisadi ilişkileri derinleştirmesi açısından çok önemli bulduğunu söyleyen Ekonomist Prof. Dr. Aybar, Libya’nın petrol ve doğalgaz kaynakları açısından zengin olduğunu vurgulayarak Doğu Akdeniz’deki enerji savaşlarında Türkiye’nin yerini sağlamlaştıracağını ifade etti. Prof. Dr. Aybar, “Libya’daki petrol arama faaliyeti, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu petrolün önemli bir bölümünü de karşılayacaktır” dedi.

Haber Merkezi DHA
Libya’da üretilen petrolün yüzde 80’inin Avrupa’ya ihraç edildi.
Libya’da üretilen petrolün yüzde 80’inin Avrupa’ya ihraç edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, Libya ile varılan anlaşma kapsamında petrol arama faaliyetlerine 3-4 ay içerisinde başlanacağı açıklamasını değerlendiren İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve Finans Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sedat Aybar, girişimin çok önemli olduğunu vurguladı.

  • Prof. Dr. Aybar, Türkiye’nin askeri ve diplomatik alanda olduğu gibi iktisadi alanda da Libya’nın yanında olduğunu ve bu girişimle ekonomik ilişkilerin daha da derinleşeceğini söyledi.

Hafter İsrail'den yardım istiyor: Hiç bir zaman Tel Aviv'in düşmanı olmayacağız
DÜNYA
Hafter İsrail'den yardım istiyor: Hiç bir zaman Tel Aviv'in düşmanı olmayacağız

“GÜNDE 1,6 MİLYON VARİL KALİTELİ PETROL ÜRETLİYORDU”

Libya’da üretilen petrolün yüzde 80’inin Avrupa’ya ihraç edildiğini aktaran Prof. Dr. Aybar, “Karışıklıklar öncesinde Libya günde 1.6 milyon varil, sülfür oranı yüksek, kolay işlenen kaliteli petrol üretiyordu. Yüzde 80’i Avrupa pazarına ihraç edilen bu petrol Libya’yı, Kuzey Afrika'da önemli bir petrol üreticisi konumuna getirmişti” dedi.

Aybar, “Küresel petrol üretiminin yüzde 3'ünü gerçekleştiren Libya Afrika kıtasındaki en büyük petrol rezervine sahip ülke durumunda. Libya her sene bu rezervin binde dördünü çıkarıyor. Çatışmalar yüzünden gerileyen hidrokarbon üretimi ve ihracatı, özellikle Covid-19 salgını bağlamında düşen küresel petrol talebine bağlı olarak fiyatların aşağı yönlü hareketi Libya’nın yüzde 69’unu oluşturan petrol gelirlerini azalttı” diye konuştu.

İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve Finans Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sedat Aybar.

“HAFTER’İN YENİLMESİ LİBYA’YI PİYASAYA GERİ DÖNDÜRECEK”

Suudi Arabistan ve Rusya arasında tekrar gerilim olabileceğinin sinyallerini veren Prof. Dr. Aybar, “OPEC içinde önemli bir üretici üye konumunda olan Libya’da çatışmaların yönünün belli olması, Hafter güçlerinin püskürtülmesi ve yenilmesi Libya’nın dünya petrol piyasasına tekrar dönmesini sağlayacak. Bu durum Libya’yı, küresel petrol fiyatlarını üretimi düşürerek yukarı çekmeye çalışan OPEC’in kararlarını ihlal etme pozisyonuna düşürebilir” dedi.

  • Aybar, “Fiyat belirlemeleri etrafında iki önemli üretici olan Suudi Arabistan-Rusya arasında 2020 başındakine benzer şekilde OPEC içinde bir çatışmanın tekrar tetiklenmesini getirebilir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbeci Hafter'in Libya’yı işgal planı hezimetle sonuçlanmıştır
OYNAT 02:57
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Darbeci Hafter'in Libya’yı işgal planı hezimetle sonuçlanmıştır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'Darbeci Hafter ile destekçilerinin Libya'yı işgal planı hezimetle sonuçlanmıştır. Kurulan uluslararası tuzak bozulmuştur. Libya'nın tamamında barış ve huzur tesis edilene kadar kardeşlerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz' dedi.

“TPAO’NUN LİBYA’DA 180 MİLYON DOLARI AŞAN YATIRIMI VAR”

Libya’da 180 milyon doları aşan yatırımı bulunan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) petrol arama çalışmalarına başlamasının 2000’li yılların başına denk geldiğini belirten Prof. Dr. Sedat Aybar, “Çölün derinliklerinde petrol bulan TPAO bunları işletmeye geçemeden, 2014 yılında faaliyetlerini durdurdu. TPAO, aralarında Sirte ve Murzuk’un da bulunduğu Petrol Hilali denen coğrafyada Libya ile ortak enerji projeleri geliştirerek faaliyete geçmeyi planlıyor” şeklinde konuştu.

  • Aybar, “Kurulacak yeni petrol ve gaz işleme tesisleri Libya ve Türkiye’de ciddi bir istihdam piyasası yaratacak. Akdeniz’de yapılacak bu çalışmanın katkıları sadece Türkiye ve KKTC’nin iktisadi haklarını korumak gibi jeo-politik çıktıyla sınırlı kalmayacak, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu petrolün önemli bir bölümünü de karşılayacak” dedi.

Libya ordusu: Sirte'nin kurtarılması an meselesi
FOTOĞRAF 19
Title
Libya ordusuna bağlı Sirte-Cufra Ortak Operasyon Dairesi komutanı Tuğgeneral İbrahim Ahmed Beytülmal, yaptığı yazılı açıklamada, Sirte'ye çok yakın mesafedeyiz. Şehrin kurtarılması an meselesidir. ifadelerini kullandı.
Title
Beytülmal, sivillere çatışma alanlarından uzak durmaları çağrısı yaptı.
Title
Libya ordusu cumartesi günü, Sirte, Cufra Askeri Hava Üssü ve çevresindeki bölgeleri, Halife Hafter'e bağlı milislerden kurtarmak için Zafer Yolları Harekatı'nı başlattığını duyurmuştu.
Title
Başkent Trablus'un yaklaşık 450 kilometre doğusundaki sahil kenti Sirte'ye ilerleyen Libya ordusu, kentin batısındaki Vişke beldesini milislerden kurtarmıştı.
Title
Öte yandan, Libya ordusu, Sirte kentinin güneyindeki Carif ve El-Kıbeybe bölgelerinin, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerden kurtarıldığını duyurdu.
Title
Sirte ve Cufra'nın Güvenliğini Sağlama ve Koruma Operasyon Biriminin Facebook hesabından yapılan yazılı açıklamada, Carif ve Kıbeybe bölgelerinin milislerden arındırıldığı belirtildi, ancak ayrıntılı bilgi verilmedi.
Title
Alınan bölgelerin Sirte'nin batısı için stratejik olduğu öğrenildi.
Title
Libya ordusu dün, Sirte'yi Hafter milislerinden temizlemek için kentin banliyölerine askeri sevkiyatı artırmıştı.
Title
Libya ordusu cumartesi günü Sirte, Cufra Askeri Hava Üssü ve çevresindeki bölgeleri Halife Hafter'e bağlı milislerden kurtarmak için Zafer Yolları adını verdikleri yeni bir harekat başlattığını duyurmuştu.
Title
Başkent Trablus'un yaklaşık 450 kilometre doğusundaki sahil kenti Sirte'ye ilerleyen Libya ordusu, Sirte'nin batısındaki Vişke beldesini Hafter'e bağlı milislerden kurtarmıştı.
Title
Trablus'un yaklaşık 450 kilometre doğusundaki sahil kenti Sirte'ye ilerleyen Libya ordusu, kentin banliyölerine doğru askeri sevkiyatı artırıldı.
Title
Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Sirte'nin, ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerden kurtarılması için yapılan büyük miktarda askeri sevkiyat orduya bağlı askeri birliklere ulaştı.
Title
Hükümet güçlerinin, cumartesi günü sahada katettiği ilerlemenin ardından halihazırda Sirte'nin banliyölerinde konuşlandığı aktarıldı.
Title
Hafter güçlerinin de kente askeri yığınak yaptığı ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait insansız hava araçlarının kent semalarında uçtuğu belirtildi.
Title
Beytülmal, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın, Sirte ve tüm bölge Hafter milislerinden temizleninceye kadar askeri operasyonların sürmesini desteklediğini aktardı.
Title
Operasyonlarda Tarhuna ve Beni Valid'de ele geçirilen mühimmatlar da kullanılıyor.
Title
Trablus'un güneyindeki bölgelerden Tarhuna'ya çekilen El-Kani militanlardan onlarca tank, yüzlerce zırhlı araç, silah ve mühimmat ele geçirilmişti.
Title
Ele geçirilen zırhlı araçların büyük bölümünün BAE menşeili olduğu görüldü.
Title
Ele geçirilen askeri araçlar arasında Sovyet yapımı tanklar da bulunuyor.
Libya ordusu: Sirte'nin kurtarılması an meselesi
Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin işgalindeki sahil kenti Sirte'nin kurtarılmasının "an meselesi" olduğunu duyurdu.

“ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME”

Petrol arama faaliyetlerinin Türkiye ile Libya arasında imzalana münhasır ekonomik bölgede gerçekleşeceğini aktaran Prof. Dr. Aybar, “TPAO Libya’da petrol aramak için ruhsat başvurusunda bulundu. Ruhsat başvurusu Türkiye’nin Libya ile imzalamış olduğu münhasır ekonomik bölge için yapıldı. Arama ve sondaj çalışması o bölgede yapılacak. Türkiye, Doğu Akdeniz’de özellikle son zamanlarda geliştirmiş olduğu petrol arama ve sondaj çalışmaları kabiliyetini Libya’daki o bölgeye de taşıdı” diye konuştu.

“DOĞU AKDENİZ’DE YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR”

Hafter güçleri ve onu destekleyen Rusya, Mısır, İsrail, Yunanistan gibi ülkelerin silahlı çatışmada ve sahada gücünü kaybetmesi ve geriye çekilmesiyle Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri de belirleyecek yeni bir dönemin başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Aybar, “Yeni dönemin başlaması barışçıl bir ortama geçilmesi, anayasal birtakım çalışmaların yapılacak olması ve uluslararası diplomatik girişimlerin gelişecek olması anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Libya’da darbeci Hafter milisleri El-Fil petrol sahasını basarak üretimi durdurdu
DÜNYA
Libya’da darbeci Hafter milisleri El-Fil petrol sahasını basarak üretimi durdurdu

“KAYNAKLAR LİBYA HALKININ ÇIKARLARI İÇİN KULLANILMALI”

Petrol ve doğalgaz kaynaklarının nasıl kullanılacağı konusunda değerlendirme yapan Ekonomist Prof. Dr. Aybar, “Bütün bu gelişmeler iktisadi alanda da kendini gösterecektir. Libya’nın kaynaklarını kimler kullanacak? Libya halkı iç savaş ve parçalanmışlığın sona ermesiyle kendi kaynaklarına ne kadar hükmedecekler ve bu kaynakları kendi çıkarlarına kullanacaklar? Bu kaynaklar hangi ortak ülke ile kullanılacak? İşte bu noktada Türkiye özellikle Libya’nın zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarını halkının çıkarları için kullanması amacıyla askeri ve diplomatik alanda olduğu gibi iktisadi alanda da birtakım projeler hayata geçirmek üzere harekete geçiyor, TPAO’nun başvurusu o yüzden çok önemli” dedi.

Türkiye'nin müdahalesi ile darbeci Hafter'in kalesi alındı
OYNAT 00:00
Türkiye'nin müdahalesi ile darbeci Hafter'in kalesi alındı
Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti, Türkiye ile yaptığı güvenlik anlaşmasından sonra terörist Hafter'e en ağır darbelerinden birini vurdu. Darbeci Hafter'in kalesi konumunda olan Vatiyye Hava Üssü teröristlerden temizlendi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Libyalı araştırmacı Muhammed Eljarh, ''Türkiye'nin müdahalesi ile Hafter geri çekilme konumuna geldi'' dedi.

“HÜKÜMET KAYNAKLARINI KULLANMAKTA BAĞIMSIZDIR”

Petrol arama çalışmasını Doğu Akdeniz’deki güç çekişmesinin içerisinde Türkiye’nin kendisine biçtiği rolün bundan sonra ne tarafa doğru evrileceğinin de göstergesi olacak bir adım alarak yorumlayan Prof. Dr. Aybar, “Libya hükümeti, ülkenin kaynaklarının kimlerle ve nasıl kullanılacağı konusunda alacağı kararlarda bağımsızdır, kendi yetkisini kullanacaktır” diye konuştu.

Aşiretler ülkesi Libya’da darbeci Hafter’e bir darbe de iki en büyük kabileden geldi
DÜNYA
Aşiretler ülkesi Libya’da darbeci Hafter’e bir darbe de iki en büyük kabileden geldi

“LİBYA İLE TARİHİ BAĞLARIMIZ VAR”

Türkiye’nin Libya ile iktisadi ilişkisinin çok eskilere, derinlere gittiğini söyleyen Prof. Dr. Aybar, “Libya ile tarihi bağlarımız var en zor anlarımızda yardımımıza koştular. 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı’nda, Libya’da gelen yardımın o dönemin şartlarında çok kıymetli olduğunu biliyoruz. Ayrıca, 1974-2018 yılları arasında müteahhitlik hizmeti vermişiz ve buradan alacağımız birtakım hakkedişler var. Türkiye’nin Libya ile iktisadi ilişkisi çok eskilere, derinlere gidiyor. Libya’da iç çatışma sürecinde Türkiye’nin meşru hükümeti diplomatik ve askeri alanda desteklemesi şimdi iktisadi alanda da gerçekleşiyor. O anlamda bu girişim önemli ve çok ciddidir” ifadelerini kullandı.

Sirte’de bulunan Hafter militanları kaçtı
OYNAT 00:36
Sirte’de bulunan Hafter militanları kaçtı
Libya'nın Sirte kentine Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) yeni bir operasyon başlatmasının ardından Darbeci General Hafter'e bağlı milislerin konvoylar halinde şehirden kaçtıkları görüldü.

“İKTİSADİ BAĞLARIMIZ DERİNLEŞECEK”

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yerinin sağlamlaşacağı vurgusu yapan Prof. Dr. Sedat Aybar, “Geçmişten kalan borçların Türkiye’ye ödenmesi sağlanacaktır. Libya’nın kaynaklarının ortak bir şekilde sondajlayıp, çıkarıp, işletilmesiyle Libya halkına getireceği katkıya destek vereceğiz. Afrika kıtasında Libya petrol rezervi en fazla olan ülke, bu rezervlerin işletmesini yabancılar yapıyor” açıklamasında bulundu.

  • Aybar, “Şimdi bu aramadan gelen katma değerinin Libya halkı lehine kullanılması ikincisi de Türkiye ile olan iktisadi ilişkilerin derinleşmesi ülkemizin çıkarına olacak bir adımdır. Libya ile yaptığımız ticaret Türkiye lehine olan bir ticarettir. Bunun yanı sıra jeopolitik ve diplomatik alanda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sıkışmışlığının aşılması konusunda da bu girişim etkili olacaktır” dedi.

BAE, Hafter'in aldığı yenilgilerin ardından Libya'da 'siyasi çözüm' çağrısı yaptı
DÜNYA
BAE, Hafter'in aldığı yenilgilerin ardından Libya'da 'siyasi çözüm' çağrısı yaptı

Libya'da Hafter militanları sahra hastanesini hedef aldı
DÜNYA
Libya'da Hafter militanları sahra hastanesini hedef aldı

Libya ordusu Sirte'nin güneyinde iki bölgeyi ele geçirdi
DÜNYA
Libya ordusu Sirte'nin güneyinde iki bölgeyi ele geçirdi

Libya'da yakalanan Rus ajanların faaliyet ve hedefleri duyuruldu
DÜNYA
Libya'da yakalanan Rus ajanların faaliyet ve hedefleri duyuruldu

Libya Ordusu, Sirte'de Hafter'e bağlı 10 militan etkisiz hale getirdi
DÜNYA
Libya Ordusu, Sirte'de Hafter'e bağlı 10 militan etkisiz hale getirdi

Sirte'de sıcak saatler: Libya ordusu önce aldı sonra geri çekildi
DÜNYA
Sirte'de sıcak saatler: Libya ordusu önce aldı sonra geri çekildi
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.