Dünya Maymun çiçeği virüsü Fasa da sıçradı Üç kişi hastaneye kaldırıldı

Maymun çiçeği virüsü Fas'a da sıçradı: Üç kişi hastaneye kaldırıldı

Fas'ta maymun çiçeği virüsü şüphesi taşıyan üç kişinin hastanelere kaldırıldığı bildirildi. Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Maymun çiçeği virüsü Fasa da sıçradı: Üç kişi hastaneye kaldırıldı
Foto/arşiv

Sağlık Bakanlığı Ulusal Acil Durum Operasyon Merkezi Koordinatörü Muaz el-Murabıt, yaptığı açıklamada, "Ülkemizde bugüne kadar 3 şüpheli maymun çiçeği vakası kaydettik." dedi.

Ülkede ilk kez kaydedilen şüpheli vakaların sağlık durumlarının iyi olduğunu ve tıbbi gözlem altında tutulduklarını belirten Murabıt, vakaların gerekli tıbbi analizlerin yapıldığını ve sonuçların bir an önce çıkmasını beklediklerini bildirdi.

Murabıt, ayrıca ülkesinde henüz doğrulanmış herhangi bir maymun çiçeği virüsü vakası kaydedilmediğini de vurguladı.

Maymun çiçeği virüsü

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10'a kadar ölüm riski bulunurken, Batı Afrika türünün her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

Maymun çiçeği alarmı: Panik yapmayın önlem alın
HAYAT
Maymun çiçeği alarmı: Panik yapmayın önlem alın

Sağlık Bakanlığı duyurdu: Türkiye'de maymun çiçeği vakası görüldü mü?
GÜNDEM
Sağlık Bakanlığı duyurdu: Türkiye'de maymun çiçeği vakası görüldü mü?

Maymun çiçeği tehlikesi büyüyor: İngiltere'de vaka sayısı 56'ya çıktı
DÜNYA
Maymun çiçeği tehlikesi büyüyor: İngiltere'de vaka sayısı 56'ya çıktı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.