Dünya Dikkat çeken Rusya detayı NATO 30 bin askerle gövde gösterisi yapıyor

Dikkat çeken Rusya detayı: NATO 30 bin askerle gövde gösterisi yapıyor

NATO, yaklaşık 30 bin asker, yüzlerce uçak ve geminin katılımıyla Norveç'te tatbikat düzenliyor. Yapılan açıklamada "Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı üyesi tüm ülkelerden gözlemciler Soğuk Mukabele tatbikatına davet edilmiştir ancak Rusya daveti reddetmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
NATO’dan, Norveç’te 30 Bin askerle Soğuk Müdahale 2022 tatbikatı: Rusya Detayı Dikkat Çekti
NATO’dan, Norveç’te 30 Bin askerle "Soğuk Müdahale 2022" tatbikatı.

Mart ve nisan boyunca sürecek "Soğuk Mukabele 2022" (Cold Response 2022) tatbikatına, Avrupa ve Kuzey Amerika'dan NATO müttefiklerinin yanı sıra ittifakın ortakları İsveç ve Finlandiya'dan askerler katılıyor.

27 ÜLKEDEN 30 BİN ASKER

Hava, kara ve deniz unsurlarının tatbikatında 27 ülkeden 30 bin asker, 220 uçak ve 50'den fazla gemi, soğuk hava koşulları ve zorlu arazide eğitimler yapıyor.

Tatbikatta, "Norveç'in saldırıya uğradığı ve ittifak anlaşmasının toplu savunmayı öngören 5. maddesinin harekete geçirildiği" senaryo uygulanıyor.

"RUSYA'NIN UKRAYNA'YA SALDIRISIYLA BAĞLANTISI YOK"

NATO'dan yapılan açıklamada, tatbikatın savunma amaçlı olduğu, uzun süre önce planlandığı, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısıyla bağlantılı olmadığı vurgulandı.

'RUSYA DAVETİ REDDETTİ'

NATO müttefiklerinin tatbikatlarda şeffaf davrandığı ve uluslararası taahhütlere saygı gösterdiği belirtilen açıklamada, "Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı üyesi tüm ülkelerden gözlemciler Soğuk Mukabele tatbikatına davet edilmiştir ancak Rusya daveti reddetmiştir. Norveç gözlemciler için kayıtları 23 Mart'a kadar uzatmıştır." ifadesi kullanıldı.

NATO'dan Putin'e çağrı: Askerlerini geri çek
DÜNYA
NATO'dan Putin'e çağrı: Askerlerini geri çek

NATO'dan tepki çeken Ukrayna paylaşımı
DÜNYA
NATO'dan tepki çeken Ukrayna paylaşımı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Putin Avrupa'da barışı paramparça etti
DÜNYA
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Putin Avrupa'da barışı paramparça etti

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.