Dünya Netanyahudan Suuda gizli ziyaret

Netanyahu’dan Suud’a gizli ziyaret: İsrail ve Suudi Arabistan ilişkisi

Netanyahu’dan Suud’a gizli ziyaret

Tel Aviv ile Riyad arasındaki yakınlaşma yeni bir boyuta ulaştı. İsrail Başbakanı Netanyahu, Mossad Başkanı Yossi Cohen’i de yanına alarak gizlice Suudi Arabistan’a gitti. Netanyahu’nun Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile yaptığı görüşmeye ABD Dışişleri Bakanı Pompeo da katıldı. Pompeo’nun kısa süre önce BAE’de bulunması, toplantılara Abu Dabi Veliahtı Zayed mi aracılık etti, kuşkusuna yol açtı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Netanyahu
Netanyahu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Suudi Arabistan’a gizli bir ziyaret gerçekleştirdiği ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’la biraraya geldiği belirtildi. Netanyahu’nun basın danışmanı Topaz Luk, İsrail basınında Netanyahu’nun gizlice Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile görüştüğü yönündeki haberleri dolaylı olarak doğruladı. Luk’un, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “(İsrail Savunma Bakanı Benny ) Gantz siyasetle uğraşırken, başbakan (Netanyahu) barış yapıyor.” ifadesi dikkati çekti. İsrail Eğitim Bakanı Yoav Gallant da görüşmeyi doğruladı. Netanyahu’nun ziyareti “ihanet anlaşmalarında” sıra Suudi Arabistan’da yorumuna neden oldu. İsrail dış istihbarat servisi Mossad’ın başkanı Yossi Cohen, ABD Seçimleri’nden sonra Suudi Arabistan’la da, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’den sonra “normalleşme” yaşanacağını iddia etmişti.

Prens Selman

Netanyahu'dan Biden'a dolaylı İran mesajı: Nükleer anlaşmaya geri dönmeyin
DÜNYA
Netanyahu'dan Biden'a dolaylı İran mesajı: Nükleer anlaşmaya geri dönmeyin

NEOM KENTİNDE GÖRÜŞTÜLER

  • İsrail basınında yer alan haberlere göre Netanyahu ve Cohen önceki gün gizlice Suudi Arabistan’ın, Kızıldeniz kıyısındaki Neom kentine giderek Veliaht Prens Bin Selman ile görüştüğünü yazdı. Görüşmede ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun da hazır bulunduğu belirtildi.

Zayed'den Suudi Prens'e: Yeteneksiz
ezik!
DÜNYA
Zayed'den Suudi Prens'e: Yeteneksiz ezik!

5 SAAT KALDI

Öte yandan İsrail basınında Netanyahu ve İsrail istihbarat servisi Mossad’ın Başkanı Yossi Cohen’in Suudi Arabistan’a seyahat için kullandığı uçağın rotası paylaşıldı. Haberde uçağın yerel saatle 17.00’de Tel Aviv’den hareket ettiği ve 5 saat sonra da tekrar İsrail’e döndüğü belirtildi.

KOALİSYON ORTAĞINA HABER VERMEDİ

  • Netanyahu’nun Suudi Arabistan’a gizli ziyareti hakkında kaolisyon ortağı ve Savunma Bakanı Benny Gantz ile Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi’ye haber vermediği de ortaya çıktı. Netanyahu, BAE ve Bahreyn’le yapılacak anlaşmalar öncesinde de ikiliyi haberdar etmemişti.

İsrail'le normalleşen Arap liderlere ödül
DÜNYA
İsrail'le normalleşen Arap liderlere ödül

BİN ZAYED Mİ ARACILIK ETTİ?

Görüşmenin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun BAE ziyaretinden hemen sonra gelmesi, “Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed aracılık mı yaptı” sorusuna neden oldu. Bin Zayed’in, Suud Veliht Prensi Muhammed bin Selman üzerinde etkisi olduğu ve Riyad ile Tel-Aviv arasında yakınlaşmanın hızlanmasını istediği biliniyor.

Prens Selman ihanet peşinde: Anlaşmayı Kral’dan gizlemişler
DÜNYA
Prens Selman ihanet peşinde: Anlaşmayı Kral’dan gizlemişler

COHEN’DEN İŞARET

  • Mossad başkanı Cohen, ABD seçimlerinden sonra Suudi Arabistan’la “normalleşme” adımlarının atılacağını belirtmişti. Netanyahu’nun Körfez’le ilişkilerle görevlendirdiği Cohen’in daha önce pekçok kez Suudi Arabistan’a gizli ziyaretler gerçekleştirdiği biliniyor. Cohen, Ağustos’ta BAE’ye, Eylül ayında da Bahreyn’e gizli ziyaretlerde bulunmuştu.

Cohen

Riyad’dan jet yalanlama

  • İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın gizli görüşmesine ilişkin haberlere Riyad’dan jet yalanlama geldi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Neom kentinde bir araya geldiği haberlerini yalanladı. Suud, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Basında, Veliaht Prens ile İsrailli yetkililerinin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun resmi ziyareti sırasında bir araya geldiği iddiaları dolaşıyor.” ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanı Suud, “Böyle bir toplantı meydana gelmedi. Sadece ABD ve Suudi yetkililer toplantıda hazırdı.” dedi.
Abone Ol Google News
Sinemanın tarihi Beyoğlu’nda yazıldı
Hayat

Sinemanın tarihi Beyoğlu’nda yazıldı

İki yıllık restorasyonun ardından tarihi Atlas Pasajı’nda yer alan Atlas Sineması ve İstanbul Sinema Müzesi ziyarete açıldı. Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz “Beyoğlu’na en çok ne yakışır diye kendimize sorduğumuzda verdiğimiz cevap bir sinema müzesiydi. Sinemanın kalbi Beyoğlu, Yeşilçam. Burada bir müze olmalıydı. Biz de bu binaya müze olarak konumlandırdık” diyor.
Tarihi Liman Han kültür ve sanatın yeni başkenti
Hayat

Tarihi Liman Han kültür ve sanatın yeni başkenti

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Beyazıt Sirkeci hattını yeniden ihya ediyor. Mimar Vedat Tek’in yaptığı tarihi Liman Han dünyanın en nadide kültür sanat merkezi olacak. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, yıkılma tehlikesiyle yüz yüze olan Vedat Tek’in yaptığı tarihi Liman Han’ı bir kültür merkezine dönüştürmek için yapılan çalışmaları anlattı. Avdagiç, kültür merkezinde İstanbul kitaplarından oluşan nadide bir kütüphane kurulacağı müjdesini de verdi. Beyazıt Sirkeci hattını yeniden kültür sanatın buluşma adresi yapmak için yola çıktıklarını belirten Avdagiç, ayrıca İTO’nun ek binasını da kültür merkezi olarak hizmete sokacaklarını, bitişikteki Hİdayet Camisini ise restore edeceklerini belirtti.
Tatlımız Antalya’dan
Hayat

Tatlımız Antalya’dan

Ülkemizde son yıllarda hız kazanmış bir çaba var: coğrafi işaretler. Şehirlerimizin, köylerimizin ürünlerini belli bir standart içerisinde aslına uygun olarak üretip dünyanın dört bir yanında satışa sunabilmek için verimli, güzel bir yol. Türk mutfağını dünyaya tanıtan örnek bir çaba.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.