Dünya Pakistan Başbakanı, Cammu ve Keşmiri sınırları içinde gösteren harita açıkladı

Pakistan Başbakanı, Cammu ve Keşmir'i sınırları içinde gösteren harita açıkladı

Pakistan'dan tarihi bir hamle geldi. Pakistan Başbakanı İmran Han, Cammu ve Keşmir'i sınırları içinde gösteren yeni bir harita açıkladı ve dünyaya ilan etti. Söz konusu yeni haritanın Pakistan Bakanlar Kurulu, muhalefet ve Keşmir liderliği tarafından onaylandığını vurgulayan Han, bunun ülke için tarihi bir gün olduğu belirtti. Hindistan ise, Pakistan'ın bu adımını "siyasi saçmalık tatbikatı" olarak değerlendirildi.

Haber Merkezi AA
Pakistan Başbakanı İmran Han yeni haritayı açıkladı.
Pakistan Başbakanı İmran Han yeni haritayı açıkladı.

Ülke basınındaki habere göre İmran Han, Cammu ve Keşmir'in özel yönetim statüsünün kaldırılmasının 1. yılının arifesinde açıkladığı haritada, bölgeyi kendi toprakları olarak gösterdi.

Başbakan Han'ın paylaştığı yeni haritada, bölge, "yasa dışı olarak işgal edilen Cammu ve Keşmir" olarak yer aldı.

  • Söz konusu yeni haritanın Pakistan Bakanlar Kurulu, muhalefet ve Keşmir liderliği tarafından onaylandığını vurgulayan Han, bunun ülke için tarihi bir gün olduğu belirtti.

Han, Cammu ve Keşmir'in Pakistan'ın bir parçası olacağını iddia ederek, bu haritanın da buna yönelik ilk adım olduğunu kaydetti.

Keşmir’de acının fotoğrafı: Hindistan kontrolündeki bölgeden korkunç kare
DÜNYA
Keşmir’de acının fotoğrafı: Hindistan kontrolündeki bölgeden korkunç kare

Hindistan'dan yeni Cammu Keşmir haritasına tepki

  • Hindistan Dışişleri Bakanlığınca yapılan açıklamada, İslamabad yönetiminin, yeni Cammu Keşmir haritasıyla asılsız iddialarda bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, Pakistan'ın bu adımı "siyasi saçmalık tatbikatı" olarak değerlendirildi.

Hindistan ile Pakistan arasında çatışma: 3 ölü, 6 yaralı
OYNAT 00:56
Hindistan ile Pakistan arasında çatışma: 3 ölü, 6 yaralı
Hindistan ile Pakistan arasındaki Keşmir Kontrol Hattı'nda çıkan çatışma sonucu Hindistan'ın Kupwara bölgesinde 8 yaşındaki bir çocuk ile 2 sivil hayatını kaybetti. Pakistan tarafında ise son 24 saattir devam eden çatışma nedeniyle 6 sivil yaralandı. Pakistan ve Hindistan arasında Kontrol Hattı'nda 2 gündür çatışmalar yaşanıyor.


Geçen sene Cammu Keşmir'in özel statüsü kaldırılmıştı

Hindistan, 5 Ağustos 2019'da kabul ettiği anayasa değişikliği ile Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırmış, eyalet yönetimini lağvederek bölgeyi merkeze bağlı iki ayrı Birlik Toprağı'na ayırmıştı.

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir'de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmış, sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirilmiş, bölgedeki yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

Cammu Keşmir'de sınır muhafızlarına silahlı saldırı: 2 ölü
DÜNYA
Cammu Keşmir'de sınır muhafızlarına silahlı saldırı: 2 ölü

Hindistan ve Pakistan arasında çatışma: 3 kişi yaşamını yitirdi
DÜNYA
Hindistan ve Pakistan arasında çatışma: 3 kişi yaşamını yitirdi
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.