|
Dünya

Pentagon’dan ‘yerel ortak’ rahatsızlığı: ABD terör örgütüne arka çıktı

Pentagon, PKK/YPG terör örgütünü “yerel ortak” olarak tanımladı. Sözcü Patrick Ryder, “Suriye'deki son hava saldırıları, yerel ortaklarla çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit etti. Savunma Bakanlığı, Suriye'nin kuzeyinde, Irak'ta ve Türkiye'de tırmanan gerilimden derin endişe duyuyor” dedi.

04:00 . 25/11/2022 Cuma
Yeni Şafak
Pentagon, PKK/YPG terör örgütünü “yerel ortak” olarak tanımladı.

Pentagon, PKK/YPG terör örgütünü “yerel ortak” olarak tanımladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Pençe Kılıç Harekâtı’ndan rahatsız olduklarını açıkladı. Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder yazılı açıklama yaparak Türkiye'nin hedef aldığı PKK/YPG terör örgütü unsurlarını “yerel ortak” olarak tanımladı. Ryder, açıklamasında, “Savunma Bakanlığı, Suriye'nin kuzeyinde, Irak'ta ve Türkiye'de tırmanan gerilimden derin endişe duyuyor. Suriye'deki son hava saldırıları, Suriye’de DEAŞ’ı yenmek ve on binden fazla DEAŞ tutuklusunun gözetimini sağlamak üzere yerel ortaklarla çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit etti” ifadesine yer verdi.

PKK YEREL ORTAKMIŞ

Ryder şöyle devam etti: “Hem Türkiye'de hem de Suriye'de meydana gelen sivil can kaybını kınıyor ve taziyelerimizi sunuyoruz. Sivillerin kasten hedef alındığı haberlerinden da endişe duyuyoruz. Gerginliğin azaltılması için çağrıda bulunurken, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını kabul ediyoruz. Ateşkesi sürdürmek için Türkiye ve yerel ortaklarımızla görüşmeye devam edeceğiz.”

#ABD
#PKK
#Pençe Kılıç Harekatı
#Pentagon
10 ay önce
default-profile-img