Dünya Rusya 3 Kırım Tatar Türküne terör suçlamasıyla hapis cezası verdi

Rusya 3 Kırım Tatar Türkü'ne terör suçlamasıyla hapis cezası verdi

Rusya'nın Rostov-na-Donu kentindeki askeri mahkeme, 3 Kırım Tatar Türkü'nü terör suçlamasıyla 13 yıldan 18 yıla kadar değişen hapis cezalarına çarptırdı. Kırım Dayanışması Platformu tarafından yapılan açıklamada, "söz konusu kişilerin evlerine 2019'da yasa dışı baskın yapıldığı, bugünkü kararın adaletle ilgisinin olmadığı, bunun Kırım Tatar Türk halkına yapılan siyasi zulmün bir kanıtı olduğu" vurgulandı.

Haber Merkezi AA
Rusya 3 Kırım Tatar Türküne terör suçlamasıyla hapis cezası verdi
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın 3 Kırım Tatar Türkü'ne hapis cezası vermesine tepki gösterdi.

Rusya'nın Rostov-na-Donu kentindeki askeri mahkeme, 3 Kırım Tatar Türkü'nü terör suçlamasıyla 13 yıldan 18 yıla kadar değişen hapis cezalarına çarptırdı.

Kırım Dayanışması Platformunun yaptığı açıklamada, mahkemenin, 3 kişiyi terör suçlamasıyla yargıladığı kaydedildi.

Mahkemenin kararına göre, Enver Ömerov 18, Ayder Capparov 17, Rıza Ömerov da 13 sene hapis cezasına çarptırıldı.

Dava kapsamındaki 3 kişinin 2019'da Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım'da gözaltına alındığı bildirildi.

Josef Stalin övmek neden suç değil?
DÜNYA
Josef Stalin övmek neden suç değil?

Ukrayna'dan tepki

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya'nın 3 Kırım Tatar Türkü'ne hapis cezası vermesine tepki gösterildi.

Açıklamada, "söz konusu kişilerin evlerine 2019'da yasa dışı baskın yapıldığı, bugünkü kararın adaletle ilgisinin olmadığı, bunun Kırım Tatar Türk halkına yapılan siyasi zulmün bir kanıtı olduğu" vurgulandı.

Rusya'nın cezayı iptal etmesi ve bu kişileri derhal serbest bırakması gerektiği kaydedilen açıklamada, uluslararası topluma, Ukrayna vatandaşlarına karşı siyasi zulme son vermesi için Rusya'ya diplomatik ve siyasi baskıyı artırmaları çağrısı yapıldı.

Komünist soykırım 72. yılında: Kırım Tatar sürgünü
OYNAT 01:53
Komünist soykırım 72. yılında: Kırım Tatar sürgünü
400 bin Kırım Tatarı, 18 Mayıs 1944'te, Almanlarla işbirliği yaptıkları suçlamasıyla dönemin Sovyet lideri Josef Stalin'in kararıyla Sibirya steplerine sürülmüştü. Hayvan taşıyan trenlere doldurularak haftalarca açlık, susuzluk ve hastalıkla mücadele eden Kırım Tatarlarından 195 bin 371 kişi hayatını kaybetti.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.