Dünya Soçide Erdoğan-Putin zirvesi başladı Görüşme çok verimli olacak

Soçi'de Erdoğan-Putin zirvesi başladı: Görüşme çok verimli olacak

Soçi'de bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin'in görüşmesi başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme öncesi yaptığı açıklamasında, "Barış Pınarı Harekatı'na bu görüşmemizin çok ciddi fırsatlar sağlayacağına inanıyorum" ifadelerine yer verdi. Putin ise açıklamasında, "Bugünkü görüşmemizin çok verimli olacağına inanıyorum" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan - Vladimir Putin
Cumhurbaşkanı Erdoğan - Vladimir Putin

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Devlet Başkanlığı Rezidansı'ndaki baş başa görüşmesi saat 13.28'de başladı.

  • Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e teşekkürlerini ileterek, davetin bölgede kritik günlerin yaşandığı sürece fayda sağlayacağına inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kapıda karşılayan Putin: Siz geldiniz hava ne kadar güzel oldu
OYNAT 00,20
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kapıda karşılayan Putin: Siz geldiniz hava ne kadar güzel oldu
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Devlet Başkanlığı Rezidansı'nda, kapıda karşıladı. Yakın fotoğraf veren iki lider arasında samimi diyaloglar geçti. Putin ziyareti işaret ederek 'Siz geldiniz hava ne kadar güzel oldu' derken, Erdoğan 'Hava çok güzel' sözleriyle karşılık verdi.

Erdoğan: Görüşme harekata ciddi fırsatlar sağlayacak

Erdoğan, "Bu süreç öncesinde de yine bu konularla ilgili yaptığımız çok faydalı görüşmeler oldu. Tabii bu vesileyle gerek ikili görüşmeler gerek ikili ilişkiler bunları da ele alma fırsatını bulacağız. Bu vesileyle barışın çok daha güçlü bir şekilde ele alınmasına fırsat sağlayacak. Barış Pınarı Harekatı'na bu görüşmemizin çok ciddi fırsatlar sağlayacağına inanıyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’da
OYNAT 01:33
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’da
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmek üzere Rusya'nın Soçi kentine geldi.

Putin: Görüşme çok verimli olacak

Rusya Devlet Başkanı Putin ise "Son yıllarda ilişkilerimizin geldiği seviyenin, bugün bölgemizdeki tüm sorunların çözülmesine yardımcı olacağına inanıyorum. Bölgedeki durumla ilgili çok değişik dinamikler var, bunun bilincindeyiz. İnanıyorum ki bu görüşme ve istişareler çok verimli olacak" diye konuştu.

Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile MİT Başkanı Hakan Fidan da katıldı.

Sınırı cetvelle çizilen ayakta kalamaz
DÜNYA
Sınırı cetvelle çizilen ayakta kalamaz

Türkiye Soçi'de ezber bozdu
GÜNDEM
Türkiye Soçi'de ezber bozdu

Soçi’de gündem güvenli bölge
DÜNYA
Soçi’de gündem güvenli bölge

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.