Dünya Sudan protestolarının sembolü Alaa Salah

​Sudan protestolarının sembolü: Alaa Salah

Sudan protestolarının sembolü: Alaa Salah

Sudan'da 4 aydır devam eden protestolar son haftalarda yoğunlaştı ve askeri darbeyle sonuçlandı. Muhaliflerin darbeyi ve askeri yönetimi kabul etmemesi sebebiyle halen sokaklarda olduğu Sudan protestolarının sembolü bir kadın oldu.

Haber Merkezi Diğer
Alaa Salah.
Alaa Salah.

2018'in son günlerinde başlayan Sudan'daki protestolar, 2019'un Nisan ayından beri hız kazandı. Protesto gösterileri doğal olarak gösteri meydanlarında önemli isimleri de ön plana çıkardı.

  • Sudan'da bu isimlerden biri Alaa Salah oldu. Gösteriler sırasında çevresine topladığı kalabalıklar eşliğinde "devrim şarkısı" söyleyen Alaa Salah'in grafitisi duvara işlendi ve "Özgürlük artık bir heykel değil, o etten ve kemikten bir canlı" yazıldı.

Oryantalizm eleştiri de var

Öte yandan Alaa Salah'ın tanınmasıyla eş zamanlı bir şekilde Sudan'da darbe gerçekleştirilmesi ve Ömer El Beşir'in 30 yıllık iktidarının devrilmesi batı basınının dikkatini çeken bir gelişme olsa da haberlerin ve gösterilerin Alaa Salah üzerinden okunması "oryantalizm" eleştirilerini de gündeme getirdi.

Batılı birçok gazeteci ve önemli ismin Sudan protestolarına Alaa Salah'ın beyazlar içerisinde şarkı söylediği anlar üzerinden destek vermesi; protestoların 4 aydır bu kadar yankılanmadığı gerçeğini akıllara getirdi.

Oryantalizm eleştirileri sürse de Sudan gösterileri sırasında Alaa Salah hem sol hem sağ görüşlü protestoculardan destek gördü. Bu desteklerden biri de grafitisinin duvara işlenmesi oldu. Alaa Salah'ın resminin yanına bri de not düşüldü:

"Özgürlük artık bir heykel değil o, etten ve kemikten bir canlı."

Alaa Salah, artık "Kendaka"

Alaa Salah'a bir de "Kendada" adı verildi. Bu Sudan'da "Güçlü devrimci kadın ya da kraliçe" anlamına geliyor.

Öte yandan mimarlık öğrencisi olan 22 yaşındaki Alaa Salah, İngiliz basınına verdiği röportajda herhangi bir politik geçmişinin olmadığını söyledi.

Salah şunları söyledi:

"Fotoğrafımın Sudan'daki durum ile ilgili dünyadaki diğer insanların bilgi sahibi olmasını sağladığı için çok mutluyum. Protestolar başladığından bu yana her gün gösterilere katılıyorum çünkü ailem beni yetiştirirken evimi sevmeyi öğretti."

Sudan'da muhalefetin 7 talebi var
DÜNYA
Sudan'da muhalefetin 7 talebi var

Sudan'ın Türkiye talebi
DÜNYA
Sudan'ın Türkiye talebi

Sudan’daki Körfez darbesi
DÜNYA
Sudan’daki Körfez darbesi
Barış Pınarı Harekatı: Teröristlerin ağır silahları nerede?
Dünya

Barış Pınarı Harekatı: Teröristlerin ağır silahları nerede?

Türkiye'nin Kuzey Suriye'deki terör bölgelerine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı başladığı günden bu yana 7 gün geçti. Harekatın ardından çok kısa bir sürede önemli kent merkezlerini rahatlıkla kontrol altına alınırken, ABD tarafından teröristlere teslim edilen ağır silahların ortada görünmemesi 'Neredeler?' sorusunu beraberinde getirdi. Yenisafak.com, Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar ile ağır silahların durumunu konuştu.
İzmir'in mıknatıs adamı: Madeni eşyalar üzerine yapışıyor
Gündem

İzmir'in mıknatıs adamı: Madeni eşyalar üzerine yapışıyor

İzmir’de yaşayan 69 yaşındaki Ethem Arslan'ın vücudu adeta bir mıknatıs gibi metal eşyaları çekiyor. Bu durumun günlük hayatında kendisine sıkıntı teşkil etmediğini ifade eden Arslan, aynı özelliğinin vefat eden anneannesinde de olduğunu, kendisinden de torununa geçtiğini, bu durumun genetik olduğuna inandığını dile getirdi.
HDP önündeki eylemde 43'üncü gün, aile sayısı 55 oldu: Gözü yaşlı baba kızına seslenirken fenalaştı
Gündem

HDP önündeki eylemde 43'üncü gün, aile sayısı 55 oldu: Gözü yaşlı baba kızına seslenirken fenalaştı

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen aileler, HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki oturma eylemini, 43'üncü günde de sürdürdü. Ağrı'nın Taşlıçay ilçesine bağlı Kumluca köyünde yaşayan Yasin Kaya'nın, 2015 yılında dağa kaçırılan kızı Çiğdem Kaya (21) için gelmesiyle oturma eylemi yapan aile sayısı 55'e çıktı. Gözyaşları içinde kızına teslim olması için çağrıda bulunan baba Kaya fenalaştı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.