Dünya Suudi Arabistandan tepki çeken paylaşım Yemenin yanındayız

Suudi Arabistan'dan tepki çeken paylaşım: Yemen'in yanındayız

2015'ten beri Yemen'e saldırıların öncülüğünü yapan Suudi Arabistan, ülkenin savaş sebebiyle açlık ve ölümle burun buruna olması sebebiyle "Yanınızdayız" mesajı paylaştı. Yemen'i bu noktaya getirenler arasında kendisinin de olduğunu unutan Suudi Arabistan, bakanlık nezdinde yaptığı paylaşımla, "Yemenlilerle birlikte duruyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Diğer
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'nın Yemen'le ilgili paylaşımı.
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'nın Yemen'le ilgili paylaşımı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, resmi Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajda, Yemenli çocukların yer aldığı bir fotoğrafı ‘Yemen halkının yanındayız’, ‘Sizin çocuklarınız bizim çocuklarımız’ mesajlarıyla yayınladı.

Ancak Suudi Arabistan Dışişleri’nin bu mesajlarının, Yemen’de yürütülen hava saldırılarıyla çeliştiği yorumları yapılıyor.

Kısa bir süre önce yayınlanan Birleşmiş Milletler raporunda, Suudi Arabistan önceliğindeki koalisyonun Yemen’de çarşı yerlerine, sağlık kuruluşlarına, okullara, cenaze ve düğünlere yönelik düzenlediği hava saldırıları sonucu son üç yılda 16000 sivilin yaşamını yitirdiği ya da yaralandığı belirtilmişti.

14 MİLYON YEMENLİ AÇLIKTAN ÖLEBİLİR

Suudi saldırılarının yarattığı yıkım yüzünden çoğu çocuk ve kadın 14 milyon insanın açlıktan ölüm tehlikesiyle karşı karşıya geldiği Yemen’de kolera salgını da kol geziyor.

‘GERÇEK ÖLÜ SAYISI 56 BİNDEN FAZLA’

Son olarak The Independent gazetesinin Ortadoğu uzmanı muhabiri Patrick Cockburn, Suudi saldırısında Yemen’de ölenlerin sayısının BM tarafından bir yıldır 10 bin olarak açıklanmasının düzenbazlık olduğunu, gerçek ölü sayısının 56 bini geçtiğini söylemişti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.