Dünya Taliban düzenli ordu kuracak

Taliban düzenli ordu kuracak

Taliban hükümetinin “Genelkurmay Başkanı” Kari Fasihuddin, yakın zamanda Afganistan’da düzenli ordu kuracaklarını söyledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Taliban Afganistanda düzenli ordu kuracak
Arşiv

Başkent Kabil’de bir konferansta konuşan Fasihuddin, ülkedeki askeri sisteme dair Taliban yönetiminin planlarını duyurdu. Afganistan’da güçlü ve düzenli ordu kurmaya dair istişare ve çalışmaların devam ettiğini kaydeden Fasihuddin, bunun yakın zamanda hayata geçirileceğini belirtti.

Öte yandan Fasihuddin, ülkede “etnik ve direniş temelli kargaşa çıkaranları” bastıracaklarını söyleyerek, “direnişçilerin” ülkeyi iç savaşa sürüklemek istediğini ileri sürdü.

Afganistan’daki 34 vilayetten 33’ü Taliban’ın kontrolü altına girmişti, ancak başkent Kabil’in kuzeyindeki Pencşir vilayeti yerel grupların elinde kalmıştı.

Ulusal Direniş Cephesi adı altında toplanan söz konusu gruplara eski Afgan komutan Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud liderlik ediyordu.

Taliban, 6 Eylül’de Pencşir vilayetindeki gruplarla çatışmaların sona erdiğini ve bölgede tam kontrolü sağladıklarını duyurmuştu.

Taliban'dan Kabil Havalimanı açıklaması: Türkiye ile görüşmelerimiz yakın zamanda sonuçlanabilir
GÜNDEM
Taliban'dan Kabil Havalimanı açıklaması: Türkiye ile görüşmelerimiz yakın zamanda sonuçlanabilir

AB'den Taliban ile görüşmeye yeşil ışık: Tanımasak da ilişki kurmalıyız
DÜNYA
AB'den Taliban ile görüşmeye yeşil ışık: Tanımasak da ilişki kurmalıyız

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.