Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Dünya Toplu mezar gibi ABDdeki bakım evlerinde 7 bine yakın kişi koronavirüsten öldü

Toplu mezar gibi: ABD'deki bakım evlerinde 7 bine yakın kişi koronavirüsten öldü

Toplu mezar gibi: ABD'deki bakım evlerinde 7 bine yakın kişi koronavirüsten öldü

ABD'de yaşlı bakım evlerinde kalan en az 6 bin 900 kişinin yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) dolayı yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Eski New York Vali Yardımcısı Betsy McCaughey "Yaşlı bakım evleri toplu mezar gibi. Bu merkezler aşırı kalabalık ve yeterince personel yok. Tek bir Kovid-19 hastası bile kıyıma yol açıyor" açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi AA
Toplu mezar gibi: ABDdeki bakım evlerinde 7 bine yakın kişi koronavirüsten öldü
Amerika'da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ediyor.

New York Times (NYT) gazetesi, Kovid-19 salgınının "merkez üssü" konumundaki ABD'de, yaşlı bakım evlerinde virüse yakalanıp hayatını kaybedenlerin sayısına ilişkin çarpıcı rakamlar olduğunu yazdı.

Gazetenin haberine göre, yaşlı bakım evlerinde koronavirüsten dolayı en az 6 bin 900 kişi hayatını kaybetti. Bu sayı, ABD'deki virüs ölümlerinin yaklaşık beşte birine tekabül ediyor.

"Yaşlı bakım evleri toplu mezar gibi"

Eski New York Vali Yardımcısı ve Enfeksiyon Hastalıklarını Azaltma Komitesi Kurucusu Betsy McCaughey, NYT'ye yaptığı açıklamada, "Yaşlı bakım evleri toplu mezar gibi. Bu merkezler aşırı kalabalık ve yeterince personel yok. Tek bir Kovid-19 hastası bile kıyıma yol açıyor." ifadesini kullandı.

  • NYT'ye konuşan bakım evi çalışanları ise salgın döneminde yeterince kişisel koruma ekipmanlarının olmadığını, bu nedenle de hem kendilerinin hem de bakım evlerinde kalan yaşlıların hayatının tehlikede olduğunu belirtti.

ABD'de virüsün merkezinde yeni sıkıntı: New York’ta cenaze evleri ve morglar doldu taştı
KORONAVİRÜS
ABD'de virüsün merkezinde yeni sıkıntı: New York’ta cenaze evleri ve morglar doldu taştı

Temsilciler Meclisi üyesinden Sağlık Bakanına mektup

Temsilciler Meclisi İç Güvenlik Komitesi Başkanı ve Mississippi Vekili Bennie Thompson da bakım evlerinde yaşanan sıkıntılara ilişkin ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Alex Azar'a bir mektup gönderdi.

Mektupta, bakım evlerinde çalışan birçok kişiden mektup aldığını aktaran Thompson, tıbbi ekipmanlar ve kişisel koruma malzemelerinin dağıtımı noktasında, bakım evleri için nasıl bir yol izlendiğinin muamma olduğuna işaret etti.

ABD’de bilanço ağırlaşıyor: Cesetler hastane personellerinin odasına konuldu
KORONAVİRÜS
ABD’de bilanço ağırlaşıyor: Cesetler hastane personellerinin odasına konuldu

ABD'deki ilk salgın da bir bakım evinde çıkmıştı

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre, ülke genelindeki 15 bin 600 bakım evinde 1,3 milyon kişi kalıyor.

ABD'de ilk koronavirüs salgını Washington eyaletindeki bir bakım evinde ortaya çıkmış ve burada onlarca kişi yaşamını kaybetmişti.

ABD'li sağlık yetkilileri ise bakım evlerindeki şartların, virüs vaka ve ölümlerini artırdığını kaydetmişti.

ABD'de koronavirüs nedeniyle kardeşi ölen kadın isyan etti: Herkese yalan söylüyorlar!
OYNAT 01:59
ABD'de koronavirüs nedeniyle kardeşi ölen kadın isyan etti: Herkese yalan söylüyorlar!
ABD'de kız kardeşinin koronavirüs nedeniyle öldüğünü belirten bir kadın, kız kardeşine koronavirüs testi yapılmadığını, solunum cihazına bağlandıktan ve bilincini kaybettikten sonra test yaptıklarını söyledi. ABD'li kadın, 'Gerçekleri görün. Bizim hiçbir önemimiz yok. Tenimin renginin hiçbir önemi yok. Bu salgın döneminde önemi olan tek şey para. New York'ta bizim gibiler ölüyor çünkü televizyonlarda söyledikleri şeyleri yapmıyorlar. Herkese yalan söylüyorlar. Bu ülkeye yalan söylüyorlar, dünyaya yalan söylüyorlar' şeklinde konuştu.

Koronavirüsten ölenler toplu mezarlara gömülüyor
OYNAT 00:49
Koronavirüsten ölenler toplu mezarlara gömülüyor
Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında merkez üssü haline gelen ABD'nin New York kentinden çekilen görüntüler tehlikeyi gözler önüne serdi. New York'taki parklara defin planının ortaya çıkmasından sonra şimdi de Hart Island'ta toplu mezarları gösteren uzaydan çekilmiş görüntülerle birlikte dronela çekilmiş görüntüler ortaya çıktı.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.