DünyaTrump nefret ve din eksenli savaşı körükleme hedefi taşıyor

'Trump nefret ve din eksenli savaşı körükleme hedefi taşıyor'

Filistin İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Şihab, ABD Başkanı Trump'ın skandal Kudüs kararına ilişkin, "ABD Başkanı Trump'ın yanlış ve yalanlar içeren konuşması, nefret ve bölgede din eksenli savaşı körükleme hedefi taşıyordu" ifadelerini kullandı.

Haber MerkeziAA
Filistin İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Şihab
Filistin İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Şihab

Filistin İslami Cihad Hareketi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kentini İsrail'in başkenti olarak tanımasını "bölgede din eksenli savaşı körükleme" olarak nitelendirdi.

İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davud Şihab, yaptığı açıklamada, "ABD Başkanı Trump'ın yanlış ve yalanlar içeren konuşması, nefret ve bölgede din eksenli savaşı körükleme hedefi taşıyordu." dedi.

Trump'ın konuşmasının aynı zamanda "ABD'nin düşmanlık ile terörü besleyen gerçek yüzünü" ortaya koyduğunu savunan Şihab, ABD'nin bölgenin istikrarı için bir aktör olmasının mümkün olmadığını söyledi.

  • ABD Başkanı Trump, bu akşam düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.
  • Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

'Kudüs ortak davamız ve onurumuzdur'
GÜNDEM
'Kudüs ortak davamız ve onurumuzdur'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs için telefon trafiği
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs için telefon trafiği