Dünya Suudi basınından deniz üssü iddiası Türkiye ve Katar, Misrata limanında bir askeri üs kuracak

Suudi basınından deniz üssü iddiası: Türkiye ve Katar, Misrata limanında bir askeri üs kuracak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye'nin Libya ziyareti Arap dünyasında büyük yankı uyandırdı. Suudi medya organı Al-Arabiye, ziyarette UMH hükümeti ve Türkiye-Katar ortaklığında Misrata limanında bir askeri üs kurulmasına yönelik anlaşma imzalandığını iddia etti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Türkiye ve Katar, Libyadaki Misrata limanında bir askeri üs kuracak ​
Fotoğraf: Arşiv

Haberde, Misrata şehrinde üçlü bir askeri koordinasyon merkezinin kurulacağı, Katar hükümetinin El-Vifak askerlerinin eğitimini finanse edeceği öne sürüldü. Limandaki üssün Türkiye'nin bölgedeki askeri ve ticari varlığını pekiştireceğine dikkat çekildi. Darbeci Hafter'in parlamento temsilcisi Ali Al-Takbali de, Al-Arabiya'ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Misrata'nın stratejik limanın Türkler'e teslim edilmesinin büyük bir tehlike arz ediyor. Uzlaşma hükümeti Libya'nın kaderiyle oynuyor. Bu üs ile Ankara'nın ne isterse onu kolayca alacak ve Doğu Akdeniz'de gaz arayacak. Bu limandaki Türkiye'nin varlığı sadece Libya için değil, Arap ülkelerinin hatta Avrupa'nın ulusal güvenliği için tehdit oluşturacak."

Türkiye'nin Akdeniz zinciri: Kuzeyden Oruç Reis güneyden Misrata
DÜNYA
Türkiye'nin Akdeniz zinciri: Kuzeyden Oruç Reis güneyden Misrata

Reuters duyurdu: Libya'daki iki askeri üs Türkiye'ye geçecek
DÜNYA
Reuters duyurdu: Libya'daki iki askeri üs Türkiye'ye geçecek

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.