|

Türkiye'nin diplomasi çabası sonuç veriyor: Rusya-Ukrayna arasında 32 askerin daha takası yapıldı

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya ile esir değişimi kapsamında 32 Ukraynalı askerin ülkeye getirildiğini açıkladı. Rusya ve Ukrayna arasında yapılan yeni esir takasında 32 Ukraynalı askerin yanı sıra Ukrayna ordusunda gönüllü olarak görev yaparken öldürülen İsrailli Dmytro Fialka'nın cesedi de geri alındı.

09:30 - 12/10/2022 Çarşamba
Güncelleme: 09:43 - 12/10/2022 Çarşamba
AA
32 Ukraynalı asker ülkesine döndü.
32 Ukraynalı asker ülkesine döndü.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı saldırıları devam ederken, iki ülkeden de çok sayıda askerin esir düşmesiyle yeni asker takaslarının yapıldığı haberleri geldi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Rusya ile yapılan esir takası neticesinde 32 askerin Ukrayna'ya iade edildiği bilgisi verilerek,
"Bizimkiler evde. Bir esir değişimi daha gerçekleşti"
ifadelere yer verildi.

32 Ukraynalı asker geri alındı

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andrey Yermak yaptığı açıklamada, Rusya ile yapılan esir takası ile 32 Ukraynalı asker ile Ukrayna ordusuna gönüllü olarak hizmet ederken cephede ölen İsrailli Dmytro Fialka'nın cesedinin geri alındığını belirtti.

Yermak,
"Bugün yeni bir esir takası yapıldı. 32 savaşçımızı ve İsrailli Dmytro Fialka'nın cesedini geri almayı başardık. Geri alınanlar arasında Ukrayna Silahlı Kuvvetleri subayları, çavuşları ve askerleri var. Hepsi şiddetli çatışmaların yaşandığı yerlerdeydi. Bu kişilerin tümü kayıp olarak değerlendiriliyordu."
dedi.

"Cephede ölen Dmytro Fialka gönüllü olarak cephedeydi"

Özellikle Fialka'nın durumuna da değinen Yermak,
"Özellikle ölen İsrailli Dmytro Fialka, son iki yıldır Ukrayna'da yaşıyor ve Dinamo Lviv futbol kulübünde çocukların futbol antrenörlüğünü yapıyordu. Ukrayna için savaştı. Gönüllü olarak cepheye gitti"
ifadelerini kullanarak, Fialka'nın, Ukrayna'da evlendiğini ve burada çocukları olduğunu belirtti.
  • Aynı zamanda esir takası çerçevesinde savaşta hayatını kaybedenlerden 62 kişinin cesedinin Rusya tarafından Ukrayna'ya iade edildiği de belirtildi.


#rusya
#ukrayna
2 yıl önce