Dünya Varyagın rotası Pakistan

Pakistan uçak gemisi alıyor

Varyag’ın rotası Pakistan

Çin ilk uçak gemisi Liaoning’i Pakistan’a satmaya hazırlanıyor. Pakistan devir teslim gerçekleştiğinde, ABD’yle işbirliğini artıran bölgesel rakibi Hindistan karşısında önemli avantaj sağlayacak. Pekin yönetimi, Sovyetler döneminde inşa edilen Varyag’ı Ukrayna’dan alarak modernize etmiş ve adını Liaoning olarak değiştirmişti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Çin ilk uçak gemisi Liaoning
Çin ilk uçak gemisi Liaoning

Çin medyasında yer alan haberlere göre, Pekin yönetimi, 2012’den beri elinde bulunan Liaoning uçak gemisini Pakistan’a satmaya hazırlanıyor.

Uçak gemisinin satış fiyatına dair bir rakam henüz teleffuz edilmezken, devir teslimin gerçekleşmesiyle, Pakistan’ın bölgesel rakibi Hindistan karşısında güç dengesinde önemli avantaj sağlayacağı belirtiliyor. Liaoning, Sovyetler Birliği döneminde inşa edilen Varyag uçak gemisinin, Pekin tarafından satın alınarak, modernize edilmesiyle hizmete girmişti.

  • Hindistan aynı zamanda Çin’in de önde gelen bölgesel rakipleri arasında bulunuyor. Yeni Delhi son dönemde ABD ile stratejik işbirliğini artırmasıyla dikkat çekiyor.

Çin, Liaoning dışında, henüz deneme sürecinde olan yerli üretim 001A Tip uçak gemisine de sahip. Pekin yönetimi, 2035’e kadar nükleer güçle çalışan en az 6 uçak gemisi inşa etmeyi planlıyor.

Kerkük diken üstünde
DÜNYA
Kerkük diken üstünde

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.