Dünya Yemen sitemi

Yemen sitemi

Mısır’daki cuntanın en büyük finansörlerinden olan Körfez ülkesi BAE, Pakistan’da meclisin 5 gün süren oturumdan sonra aldığı “Yemen’de tarafsız kalmalıyız” kararını eleştirdi. BAE Dışişleri Bakanı Gargaş,” Öyle görünüyor ki İslamabad ve Ankara için Tahran daha önemli’’ dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Pakistan ve Türkiye'nin Yemen'deki krize dair tutumlarını yeterli bulmayan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Enver Muhammed Gargaş, iki ülkeye de sitemde bulundu. Pakistan'da meclisin 5 gün süren görüşmesinde Yemen'e asker gönderme kararının çıkmamasına tepki gösteren Gargaş, Pakistan ve Türkiye'nin Yemen meselesine karşı aldığı tavrın Arapların güvenliğine verdikleri önemin bir kanıtı olduğunu ileri sürdü.

'İSLAMABAD İKİ TARAFLI'

Muhammed Gargaş, "Öyle görünüyor ki İslamabad ve Ankara için Tahran daha önemli'' dedi. Yemen'deki çatışmaya asker göndermeyi reddeden Pakistan'ı 'iki taraflı' duruş sergilemekle suçlayan Gargaş, ülkenin bundan dolayı ağır bir fatura ödemek zorunda kalabileceği yönünde uyararak “Pakistan Körfez ülkelerinin güvenliği konusunda daha net tavır almalıdır''dedi.
Gargaş ayrıca "Bizim, Pakistan ile ekonomik yatırımlar ve işbirliğimiz kaçınılmaz olmasına rağmen politik açıdan bazı eksiklikler var'' dedi. Pakistan meclisi önceki gün yaptığı oylamada Yemen'deki krize asker ve silah göndermeyi kabul etmeyerek tarafsız kalmayı seçmiş ancak 'Suudi Arabistan'ın toprak bütünlüğünün tehlikeye girmesi halinde bu ülkenin halkına destek verileceği” vurgulanmıştı.

ANKARA'YI ELEŞTİRENE BAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Tahran ziyaretinin hemen öncesinde İran'ın Yemen ve bölge politikalarını eleştirerek, “İran bölgeyi adeta domine etmeye çalışmaktadır. Bu durum bizi, Körfez ülkelerini rahatsız etmeye başlamıştır. Buna gerçekten tahammül etmek mümkün değil” demişti. Türkiye, bu itirazına karşılık İran'dan yüksek sesli eleştirileri göğüslerken başta BAE olmak üzere Körfez ülkeleri de Mısır'daki askeri darbeye mali ve askeri destek sunmayı sürdürüyor.

BLA'dan işçi katliamı

Pakistan'ın İran sınırındaki Belucistan eyaletinde dün sabah bir inşaatta çalışan işçilerin kaldığı çadırlara düzenlenen saldırıda 20 işçi hayatını kaybetti. Saldırıyı üstlenen Beluç Kurtuluş Ordusu (BLA) adlı terör örgütü sözcüsü Gehram Beluç, yaptığı yazılı açıklamada, “Pakistan ordusu, Çin ile birlikte bizim topraklarımızdan geçen 'Pakistan-Çin ekonomik koridoru' adında Çin'in batısından Gwadar limanına kadar uzanan bir yol inşa ediyor. Bu projeyi Beluç halkını sömürge altına almak için yapıyorlar. Diğer eyaletlerden gençler buraya inşaat için gelmesinler. Burada canlarınızı feda etmeyin” ifadesini kullandı. Geçtiğimiz Salı günü İran'ın Pakistan sınırındaki Sistan ve Belucistan eyaletinin sınır bölgesinde ise devriye görevindeki İran askerlerini hedef alan saldırıda 8 sınır görevlisi hayatını kaybetmişti.

Stadyum bombalandı

Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin oluşturduğu koalisyon başkent Sana'da silah depolarına hava saldırıları düzenledi. Suudi Arabistan, Yemen'in güneyindeki Aden'de de Husiler'in silah deposu olarak kullandığı iddia edilen bir stadyumu bombaladı. Kararlılık Fırtınası adlı operasyonun sözcüsü General Ahmed Asıri, “Husiler'in okulları, stadyumları ve sivil yapıları silah deposu olarak kullanması, bu grubun sivil hayata zarar verme niyetinin ispatıdır” dedi. Yemen'de Husi Ensarullah hareketi militanları ile Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direnişi Komiteleri milisleri ve silahlı aşiret üyeleri arasında İbb kentinde çıkan çatışmalarda, 24'ü Husi militanı, 28 kişi hayatını kaybetti, 6 kişi de yaralandı.

Hamaney Kral'ın oğlunu hedef aldı

Suudi Arabistan'ın oluşturduğu Arap koalisyonuyla Yemen'e düzenlediği hava saldırılarını eleştiren İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, önceki gün yaptığı konuşmada hava saldırılarını 'suç ve soykırım' olarak tanımladı. Otuz yaşındaki Suudi Savunma Bakanı Muhammed bin Selman'ı hedef alan Hamaney, 'tecrübesiz gençlerin devleti ele geçirmesiyle dış politikada ağırbaşlılığın yerini barbarlığın aldığını' ifade etti. Jet pilotu olan Muhammed bin Selman Yemen'de Husi hedeflerine yönelik saldırılara da bizzat katılmıştı.


Abone Ol Google News
37 kaybımız var

37 kaybımız var

​Sağlık Bakanı Koca son yirmi dört saati açıkladı.
Üç ay maaş desteği müjdesi

Üç ay maaş desteği müjdesi

​Tüm firma ve çalışanları bu ödeneğe başvurmaya çağırdı.
11 bini aştı

11 bini aştı

​İtalya'da ölümlerin önüne geçilemiyor.
İBB'yi yalanlayan görüntüler

İBB'yi yalanlayan görüntüler

​Sözcü Ongun "Geçen hafta 1 kişi binmiş" demişti ama...
Hesap veriyorlar

Hesap veriyorlar

Kendilerini salgından kurtarıp yurda alan devlete küfür etmişlerdi.
Şok iddia: Gerçek ölü sayısı 40 bin!

Şok iddia: Gerçek ölü sayısı 40 bin!

Hayatın normale döndüğü haberlerini yayan Çin'de gerçek rakam tüyler ürpertici.
3 kamu bankasından yeni destek

3 kamu bankasından yeni destek

​Aylık geliri 5 bin lira ve altındaki müşteriler faydalanabilecek.
Bu taammüden cinayettir!

Bu taammüden cinayettir!

​Erem Şentürk İETT'deki o görüntülere isyan etti.
Türkiye bu salgını yenecek güçte

Türkiye bu salgını yenecek güçte

​Neutec'in yönetim kurulu başkanı Mahmut Bilgiç'ten koranavirüs'le mücadeleye ilişkin açıklamalar
Mobil morglar devrede

Mobil morglar devrede

​Ölü sayısının giderek arttığı ülkede hastane önleri mobil morglarla dolu.
Bugünden<br>itibaren başladı

Bugünden
itibaren başladı

​Vali Yerlikaya 65 yaş üstünü ilgilendiren hamleyi duyurdu.
Bir asır önce<br>salgından kurtulmuştu

Bir asır önce
salgından kurtulmuştu

101 yaşındaki İtalyalı koronavirüs tedavisini tamamlayarak taburcu oldu.
Fatih Terim<br> taburcu oldu

Fatih Terim
taburcu oldu

Kaldığı hastane Terim'in son durumunu açıkladı.
Benzin iniyor<br>motorin artıyor

Benzin iniyor
motorin artıyor

​Bu gece yarısı pompaya yansıması bekleniyor.
İtalya'dan AB'ye ültimatom gibi çıkış

İtalya'dan AB'ye ültimatom gibi çıkış

Avrupa Birliği eğer bu krizin üstesinden gelemezse....
Ligler ne zaman <br>başlayacak?

Ligler ne zaman
başlayacak?

​Bakan Kasapoğlu'ndan Süper Lig ve play-off açıklaması.
'Korona partisi!''

'Korona partisi!''

​Doktor kıyafetli, maskeli eğlence organize ettiler.
Türk Hava Yolları'ndan yolculara bilet duyurusu: Seyahat belgesi olanlar bilet alabilecek
Ekonomi

Türk Hava Yolları'ndan yolculara bilet duyurusu: Seyahat belgesi olanlar bilet alabilecek

Koronavirüs önlemleri kapsamında yurt dışı uçuşlarını durduran, yurt içinde ise sadece 14 noktaya uçan Türk Hava Yolları, seyahat belgesi alan yolcuların bilet alabilecekleri yerleri açıkladı.
Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı: Mutasyon olmazsa koronavirüsün 1 yıldan önce bitmesi kolay değil
Dünya

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı: Mutasyon olmazsa koronavirüsün 1 yıldan önce bitmesi kolay değil

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Önümüzdeki 5-6 günlük sürede tedbirlere yeteri kadar uymazsak o sürenin sonunda artık çok uğraşsak da bu durumu kontrol altına almamız çok zorlaşabilir. O yüzden ilk olarak bu vaka artış hızını yavaşlatmak zorundayız. Aksi takdirde hem çok kayıp verebiliriz hem de sağlık sistemine çok ciddi bir yük biner ve sistem bunu taşıyamayabilir" dedi.
Meram belediyesi tüm pazarlarda vatandaşlara ve esnafa eldiven ve maske dağıtımına başladı
Gündem

Meram belediyesi tüm pazarlarda vatandaşlara ve esnafa eldiven ve maske dağıtımına başladı

Meram belediye, insanların toplu halde bulundukları yerlerin başında gelen pazar yerlerini virüs tehlikesinden korumak amacıyla başlattığı çalışmaları arttırarak devam ettiriyor. Pazarların giriş ve çıkışlarında vatandaşların hijyeni için dezenfektan veren Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Meram'da bulunan tüm pazarlarda vatandaşlara ve pazarcı esnafına eldiven ve maske dağıtımına da başladı. Ekipler ayrıca hijyen ve sosyal mesafe noktasında da en küçük taviz vermeme adına denetimlerine ara vermiyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.