Dünya YPGnin Azez planı

YPG'nin Azez planı

Kilis'in karşısındaki Suriye'nin Halep kentine bağlı Azez'i kontrol ederek Afrin Kantonu'nu genişletmek isteyen YPG'ye aradığı bahaneyi IŞİD verdi. IŞİD'in Afrin'e 15 kilometre mesafede bulunan Azez merkezine yönelmesiyle çatışmalar dün yeniden şiddetlendi. Afrin kantonu yetkilisi Abdo İbrahim "IŞİD Azez'i alırsa YPG müdahale edecektir. Tüm tedbirlerimizi aldık, hazırlıklarımızı yapıyoruz” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Suriye'nin Halep kentine bağlı Azez'i gözüne kestiren YPG'ye aradığı frısatı IŞİD verdi. Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu olan YPG'nin denetimindeki Afrin Kantonu'na 15 kilometre mesafedeki Azez'e yönelen IŞİD militanları, bölgede çatışamaların şiddetlenmesine ve göçün yeniden artmasına yol açtı. IŞİD, geçen hafta Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve El Nusra denetimindeki dört köyün kontrolünü ele geçirmişti.

Dün Azez'in merkezine yönelen IŞİD'in asıl amacı ise Es Selame sınır kapısı. Elindeki diğer kapıları yitiren IŞİD'in Azez'i alarak Halep'in doğusuna açılan Öncüpınar'ın hemen karşısındaki Es Selame sınır kapısını kontrol ederek ihtiyaç duyduğu lojistik desteği elde etmeyi planlıyor.JETLER KEŞİF UÇUŞUNDA


Kilis'in karşısında bulunan Azez'in merkezine yönelen IŞİD ile Fetih Ordusu'na bağlı muhalif gruplar arasında dün şiddetlenen çatışmalarda atılan top seleri ve yükselen dumanlar Türkiye tarafından da duyuluyor. Kilis'in Akıncılar Köyü'nün karşısındaki Suriye köylerinde Azez'e ilerlemek isteyen IŞİD militanları ve onları püskürtmek isteyen muhalifler arasındaki çatışmalar aralıksız sürüyor.
Zaman zaman koalisyon ülkelerinin savaş uçakları da bölgede keşif uçuşu yapıyor. Geçen hafta yaşanan çatışmalarda 4 köyün kontrolünü ele geçiren ve Türkiye sınırına 15 kilometre mesafedeki Mare Kasabası yakınlarına yönelen IŞİD militanlarına, muhalif grupların bir araya gelerek oluşturduğu Fetih Ordusu güçleri karşı koymaya çalışıyor.

'MÜDAHALEDE BULUNURUZ'

Ancak bölgedeki yerel kaynaklar, bu çatışmaların en çok YPG'ye yarayacağını ileri sürüyor. Nitekim daha geçen ay IŞİD Azez'e yönelince YPG de Azez'i alma hazırlıklarına başladı eş zamanlı olarak. 19 Temmuz'da Rusya'nın haber ajansı Sputnik'e konuşan Afrin Kantonu yetkililerinden Abdo İbrahim, IŞİD'in Azez'e girmesi halinde müdahalede bulunarak, örgütü kentten çıkaracaklarını söylemişti. Böylece YPG, Afrin'in 15 kilometre doğusundaki Azez'i alarak Türkiye sınırındaki Es Selame kapısını kendisi kontrol altına almayı ve denetimindeki bölgeleri artırmayı planlıyor.

Azez kenti Afrin'in doğusunda yer alıyor. İki kent arasındaki uzaklık ise 15 kilometre. Halep'e bağlı olan Afrin'de Türkmenler, Kürtler ve Araplar olmak üzere 1 buçuk milyondan fazla insan yaşıyor. Kent 2012 Temmuz'undan beri, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki siyasi kolu olan PYD'nin yönetiminde ve yine PKK'nın silahlı kolu durumundaki YPG'nin savunmasında bulunuyor.

Palmira'ya 30 ton patlayıcıTerör örgütü IŞİD'in, Suriye'deki Palmira Antik Kenti'nde bulunan Bel Tapınağı'nın büyük bir bölümünü 30 ton patlayıcı ile yıktığı bildirildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, IŞİD militanları, tapınağın içerisine yerleştirilen patlayıcıları infilak ettirdi. Patlamanın etkisiyle tapınağın büyük bir bölümü yıkıldı. Ortadoğu'daki en eski mabetlerden biri olan Bel Tapınağı, Roma İmparatorluğu döneminde, M.S. 32 yılında inşa edilmişti. IŞİD, bir hafta önce Palmira'daki tarihi Baalşamin Tapınağı'nı patlatmış, daha önce de Mar Elian Manastırı'nı buldozerlerle yıkmıştı. "Çölün Gelini" olarak bilinen Palmira UNESCO tarafından 1980 yılında Dünya Mirası listesine alınmıştı.

Rejimin korkulu rüyası: Tüneller

Suriye'de Esed güçlerinin uzun bir zamandan beri hava ve karadan ağır silahlarla saldırdığı Halep'teki muhalifler, kent merkezi ve yakın yerlerde rejim güçlerinin karargah olarak kullandığı binaları tünel kazarak havaya uçuruyor. Şam Cephesi'nin saha komutanlarından Ebu Rıda, yaptığı açıklamada, Hizbullah destekli rejim güçlerinin karargah olarak kullandıkları yetimhane binasını tünel kazarak altına yerleştirdikleri patlayıcıyla havaya uçurduklarını söyledi.
Halep'te tünel kazmanın vakit aldığını, günlerce süren operasyonun büyük bir gizlilik içinde yürütüldüğünü anlatan Ebu Rıda, sözlerine şöyle devam etti: "Halep'te kazdığımız tüneller rejimin korkulu rüyası oldu. Esed güçlerinin sayı bakımından fazla olduğu bölgelerde tüneller kazarak karargah ve merkezleri patlatarak havaya uçuruyoruz.''

70 bin kişi evinden oldu

Terör örgütü IŞİD'in son birkaç ayda Halep'in kuzeyinde muhaliflerin denetimindeki bölgelere saldırılarını arttırması nedeniyle yaklaşık 70 bin kişinin evlerini terk ederek güvenli gördükleri Türkiye sınırına yakın bölgelere göç ettiği belirtildi. Şam Cephesi basın sorumlusu Yasir Ebu Ammar,yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİDin intihar eylemcileriyle gerçekleştirdiği saldırıları artırması üzerine can güvenliğinden endişe eden bölge halkının, "güvenli" diye nitelendirilen kuzeydeki bölgelere göç etmeye başladığını söyledi.

Terör örgütünün bombaladığı Mari'deki evlerini terk ederek Türkiye sınırına yakın bölgede çadır kuran Ebu Fadıl olan sivil halka oluyor diyerek "Her gün yeni bir saldırıyla uyanıyoruz. Esed ile IŞİD ittifak içerisindeler. Bir gün Esed, ertesi gün IŞİD, sivil halka saldırıyor. Saldırlarda genellikle masum halk yaşamını yitiriyor. Olan yine sivil halka oluyor" ifadelerini kullandı.

Esed'e füze darbesiSuriye'de muhalif grupların çatı birliği Fetih Ordusu'na bağlı güçlerin, İdlib kentinin kuzeydoğusundaki Suvagiye köyünün denetimini ele geçirerek, aralarında Hizbullah milislerinin de bulunduğu 30 rejim askerini öldürdüğü belirtildi. Fetih Ordusu'nun saha komutanlarından Ebu Fadıl, Fetih Ordusu'na bağlı birliklerin, İdlib'in kuzeydoğusunda rejim ve Hizbullah milislerinin kontrolündeki Suvagiye köyünün denetimini ele geçirdiğini söyledi. Fadıl ayrıca ''Fetih Ordusu'na bağlı birliklerimiz köy yakınındaki elektrik santrali, bir askeri kışla ile rejim güçlerinin karargah olarak kullandığı bir okulun kontrolünü de ele geçirdi'' açıklamasını yaptı.
120 saatin hersaniyesini izleyeceğiz

120 saatin her
saniyesini izleyeceğiz

​'Geri çekilme nasıl takip edilecek?' sorusunun yanıtı belli oldu.
Uzlaşmasaydık Türkler tüm bölgeyi alacaktı

'Uzlaşmasaydık
Türkler tüm bölgeyi alacaktı'

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey'den flaş açıklamalar.
DüğümRuslarla çözülecek

Düğüm
Ruslarla çözülecek

Münbiç ve Ayn El Arab'ın durumu için gözler Soçi'de olacak.
Spiegel Online: Trump ve YPG kaybetti

Spiegel Online: Trump ve YPG kaybetti

​Alman dergisi uzlaşıyı böyle yorumladı.
Canımızı kanımızı <br>feda etmeye hazırız

Canımızı kanımızı
feda etmeye hazırız

​Filistinli aktivist Musa Hijazi, Arap Birliği'nin kınamasını yenisafak.com'a değerlendirdi.
16 uçağın<br>sahibi çıkmadı!

16 uçağın
sahibi çıkmadı!

​Hurdaya ayrılıp açık arttırma ile satılacaklar.

Türkiye<br>zafer kazandı

Türkiye
zafer kazandı

​ABD basını Ankara-Washington arasındaki anlaşmayı yazdı.
Siyasi parti ve marketlere saldıracaklardı

Siyasi parti ve marketlere saldıracaklardı

6 terörist İstanbul'da bombalı eylem yapacaktı.
Buz tutmuş<br>kasaba:  Oymyakon

Buz tutmuş
kasaba: Oymyakon

Hava sıcaklığı rekoru eksi 65 derece ile kırıldı.

'Mezat'<br> çetesi çökertildi

'Mezat'
çetesi çökertildi

​Salonlara girişi engelleyerek piyasanın çok altında ürünleri alıyorlardı.
Adım adım nefes kesen operasyon

Adım adım nefes kesen operasyon

Osmangazi'de dorsenin altına yaptıkları düzenek ortaya çıkınca gözaltına alındılar.
Fosfor bombası değil<br>YPG'nin lastikleri!

Fosfor bombası değil
YPG'nin lastikleri!

Foreign Policy dergisi skandal bir habere imza attı.
3 HDP'li<br>belediyeye görevlendirme

3 HDP'li
belediyeye görevlendirme

​Tutuklanan HDP'li başkanların yerine görevlendirme yapıldı.
Büyük zafer

Büyük zafer

​ABD ile masaya oturan Türkiye her istediğini aldı.
Lübnan'da sokaklar karıştı

Lübnan'da sokaklar karıştı

​Vergi protestolarında 2 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.
Barış Pınarı Harekatı'na karşı sosyal medyada kara propaganda yapan 24 kişi tutuklandı
Gündem

Barış Pınarı Harekatı'na karşı sosyal medyada kara propaganda yapan 24 kişi tutuklandı

Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin sosyal medyada kara propaganda yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 186 kişiden 24'ü tutuklandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gerekirse 7 düveli karşımıza alırız
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gerekirse 7 düveli karşımıza alırız

Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan "Koalisyon güçlerini Suriye’ye kim davet etti bilmiyorum. Rejim değil. Ama Rusya’yı rejim davet etti bunu biliyorum. Kökü sağlam olan ağacı rüzgar deviremez gerekirse 7 düveli karşımıza almak pahasına bu milletin haysiyetini yere düşürmedik, düşürmeyeceğiz" açıklamasında bulundu.

İstanbul Havalimanı'nda yer hizmetleri çalışanına hakaret eden yolcu Funda Esenç'e para cezası verildi
Gündem

İstanbul Havalimanı'nda yer hizmetleri çalışanına hakaret eden yolcu Funda Esenç'e para cezası verildi

İstanbul Havalimanı'nda Fatma Funda Esenç adlı yolcunun uçağın rötar yapmasına sinirlenerek yer hizmetleri şirketi çalışanına hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada karar verildi. İstanbul Havalimanı çalışanı Tuğçe Selvi'ye hakaret eden Funda Esenç'e bin 740 TL ceza verilirken "Çingene" ve "sokak süprüntüsü" lafları hakaret sayılmadı. Avukatı savunmasında Esenç'in "master" yaptığını ve "Aklıevvel birisi bunu kameraya çekti, sosyal medyaya koydu. Bu paylaşım olmasaydı, müşteki belki de olayı görmezden gelecekti" ifadelerini kullandı. Kararın ardından Tuğçe Selvi göz yaşlarına hakim olamadı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.