Dünya Yunanistan 2 Rus diplomatı sınırdışı etti

Yunanistan 2 Rus diplomatı sınırdışı etti

Yunanistan 2 Rus diplomatı sınırdışı etti. Atina’nın aldığı karara gerekçe, "Yunanistan'ın içişlerine müdahale" olarak belirtildi. Rusya Dışişleri Baknalığı ise, konuyla ilgili jet yanıt verdi: "Misilleme yaparız"

Haber Merkezi Diğer AA
Arşiv
Arşiv

Yunanistan'ın 2 Rus diplomatı sınır dışı ettiği bildirildi. Yunan Kathimerini gazetesinin haberine göre, Yunanistan’dan 2 Rus diplomat sınırdışı edildi, 2 Rus diplomatın da ülkeye girişi yasaklandı.

Atina’nın aldığı karara gerekçe olarak "Yunanistan’ın içişlerine müdahale niteliğinde eylemlerde bulunmaları ve ulusal güvenliği tehdit etmeleri" iddiası gösterildi.

Kararın amacının Rusya’nın Yunanistan’daki etkisini arttırma girişimlerine karşılık vermek olduğu iddia edildi.

Rusya'dan tepki gecikmedi: Misilleme yaparız

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın 2 Rus diplomatı sınır dışı, 2’sine de ülkeye giriş yasağı kararına aynı şekilde cevap verileceğini bildirdi.

Bakanlık, gazetecilerin Yunanistan’ın Rus diplomatlara yaptırım kararı ile ilgili sorusu üzerine açıklama yaptı. Açıklamada, “Buna benzer durumların ardından misilleme tedbirler alınır.” ifadesi kullanıldı.

Yunan Kathimerini gazetesinin diplomatik kaynaklara dayandırarak verdiği habere göre, hükümet, "Yunanistan’ın milli güvenliğini tehdit edici hareketlerde bulunduğu" gerekçesiyle 4 Rus diplomattan 2'sine sınır dışı, 2'sine de ülkeye giriş yasağı kararı aldığını duyurmuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.