|

Yunanistan'dan terör devleti İsrail'e tepki: İbadethanelerin ve dini kurumların güvenliği sağlanmalı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'nde yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı tarihi kiliseye düzenlediği saldırıya ilişkin, ibadethanelerin ve dini kurumların güvenliğinin sağlanması gerektiğini bildirdi.

14:40 - 20/10/2023 Cuma
AA
Arşiv
Arşiv

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, "Gazze'de Aziz Porphyrius Manastırı'nın bitişiğindeki bir binaya düzenlenen saldırı." ifadesi kullanıldı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerden dolayı derin üzüntü duyulduğu belirtilen açıklamada, "Sivillerin korunması, ibadethanelerin ve dini kurumların güvenliği tüm taraflarca sağlanmalı ve saygı gösterilmelidir." değerlendirmesinde bulunuldu.

İsrail ordusu, dün Gazze'de yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı tarihi Aziz Porphyrius Rum Ortodoks Kilisesi'ne saldırı düzenlemişti. Saldırıda en az 8 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmıştı.

İsrail-Filistin çatışması

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 306'sı asker 1400 İsraillinin öldüğü, 4 bin 834 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1524'ü çocuk 3 bin 785 kişinin öldüğünü, 12 binden fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 81 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti.

İsrail'in saldırılarında 13 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Lübnan sınırında 8 Ekim'de İsrail ordusu ile Hizbullah arasında başlayan çatışmalarda ise 12 Hizbullah, 2 İslami Cihad üyesi, biri gazeteci 3 sivil hayatını kaybetmişti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 2 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirmişti.

İsrail'in Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesine 17 Ekim'de düzenlediği saldırıda 471 kişi hayatını kaybetmiş, 28'i ağır 342 kişi yaralanmıştı.#Kilise
#YUNANİSTAN
#Yunanistan Dışişleri Bakanlığı
6 ay önce