Ekonomi 3 Havalimanında yerli kaynak oranı yüzde 80e ulaştı

3. Havalimanı’nda yerli kaynak oranı yüzde 80’e ulaştı

Yapımı devam eden 3. Havalimanının yüzde 38'lik bölümü tamamlanırken inşaatta yerli kaynak kullanım oranı yüzde 80'e ulaştı. İlk etabı 6 milyar Euro'ya mal olacak projede inşaat giderlerinin önemli bölümü Türkiye'de kalacak.

Haber Merkezi DHA
İlk etabı 6 milyar Euroya mal olacak projede inşaat giderlerinin önemli bölümü Türkiye'de kalacak.
İlk etabı 6 milyar Euroya mal olacak projede inşaat giderlerinin önemli bölümü Türkiye'de kalacak.
İlk etabı 6 milyar Euroya mal olacak projede inşaat giderlerinin önemli bölümü Türkiye'de kalacak.
İlk etabı 6 milyar Euroya mal olacak projede inşaat giderlerinin önemli bölümü Türkiye'de kalacak.
Projeyi yürüten İGA Havalimanları İnşaatı CEO'su Yusuf Akçayoğlu, bine yakın Türk şirketiyle çalıştıklarını belirterek "Bunların 400'e yakını direkt yerli imalatçılardan oluşuyor. Burası Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri. Aynı zamanda da yerli üreticilerle ve küresel şirketlerin iş birliği yaptığı, ülkemize bu açıdan da katma değer sağlıyor" dedi.

Yerli mermer için proje değiştirildi

Projede mermerin yurt dışından ithal edildiği gibi iddiaların asılsız olduğunu belirten Akçayoğlu "Havalimanları inşaatlarında uluslararası havacılık kuralları uygulanır. Örneğin mermer, sertlik dayanımı açısından yoğun yolcu trafiğine uygun bir malzeme değil. Yerli mermer kullanmak için projeyi değiştirdik. Bu amaçla yolcu terminali binasında değil, diğer ek hizmet binalarında kullanıyoruz" diye konuştu.

Yerli granit konusuna da değinen Akçayoğlu, "Havalimanında granit kaplanacak alan toplam 450 bin metrekare. Uygun yerli taşı bulabilmek için Maden İhracatçılar Birliğinin bize önerdiği ocaklardan numuneler alarak testler yaptırdık. Bu ocakların üretim kapasitelerini değerlendirdik. Ancak bu ocaklarda istediğimiz miktarın, istediğimiz sürede, üretilemeyeceğini tespit ettik. Vanda bulunan ocaklardan aradığımız özelliklere karşılık verebilen ve radyasyon oranı yasal prosedürlere uygun 15 bin metrekare granit satın aldık" diye konuştu.

Rasyasyon tartışması

Bazı ocaklardan alınan numunelere İTÜ tarafından yapılan testlerin sonucunda yüksek oranda radyasyona rastlandığını gözlemlediklerine dikkat çeken Akçayoğlu şunları söyledi:

"Terminalde geri kalan tüm alanlarda yerli üretim ürün kullanılması için İtalyadan son teknoloji bir seramiği Türkiyede yer alan üreticilerimize örnek olarak verdik. Aylar süren ARGE çalışmaları sonucunda 350 bin metrekarelik alan için Kütahya Seramik ile anlaştık ve seramiklerimizin üretimine başladık."

Toplam 4 milyon 250 bin dolar

İGA, yurt dışından sadece terminal binasının giriş katında bulunan 85 bin metrekarelik alan için Brezilya'dan ithal granit kullandı. Metrekaresine 50 dolar fiyatla anlaşılan granit için toplamda 4 milyon 250 bin dolarlık ödeme gerçekleştirildi.


3. havaalanının kulesi belli oldu
FOTOĞRAF 16
Title
Yarışmayı lale figüründen esinlenerek tasarladığı çalışmasıyla AECOM ve Pininfarina kazandı.
Title
İstanbul Yeni Havalimanı'nın 'Hava Trafik Kontrol Kulesi'ni dünyanın alanında önemli firmalarından olan AECOM ve Pininfarina tasarlayacak. İşte yarışmada yer alan diğer tasarımlar;
Title
Zaha Hadid (Semazen dönüşü konsepti)
Title
Title
Moshe Safdie (Osmanlı geometrik desenleri konsepti)
Title
Title
Massimiliano Fuksas (Minare konsepti)
Title
Title
RMJM Architects (İstanbul’un martıları konsepti)
Title
Title
Grimsaw-Nordic ise terminal binası ve genel havaalanı tasarımıyla bütünlük sağlayacak bir konsept hazırladı.
Title
Title
Çalışmaları tüm hızıyla devam eden 3.Havalimanın ilk etabının yüzde 15'nin tamamlandı.​
Title
Title
Title
3. havaalanının kulesi belli oldu
İstanbul Yeni Havalimanı'nın Hava Trafik Kontrol Kulesi için dünyanın alanında önemli isimlerinin katıldığı konsept tasarım yarışması sonuçlandı.Üçüncü havalimanının yüzde 38'i tamamlandı
OYNAT 00:56
Üçüncü havalimanının yüzde 38'i tamamlandı
Yolcu sayısı, kapladığı alan, terminal binası ve otoparkı başta olmak üzere birçok alanda dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Yeni Havalimanı'nın yüzde 38'i tamamlandı. Tüm fazları tamamlandığında dünyanın en kalabalık havalimanının 2 katı sayıda yolcu ağırlayacak olan İstanbul Yeni Havalimanı, kapladığı alan bakımından da en büyük rakibinin 3 katı olacak.Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.