Ekonomi 8 ayda 16 milyon turist geldi

8 ayda 16 milyon turist geldi

Türkiye, zorlu pandemi şartlarına rağmen, bu yılın ilk sekiz ayında 15 milyon 901 bin turist ağırladı. Ocak-ağustos döneminde Türkiye’ye giren ziyaretçilerin 14 milyon 70 bini yabancılar, 1 milyon 831’i ise yurt dışındaki vatandaşlardan oluştu. Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler Rusya, Almanya, Ukrayna, Bulgaristan ve İran oldu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
8 ayda 16 milyon turist geldi
Ülkeye gelen turistlerin yüzde 45'i Antalya'dan giriş yaptı

Türkiye’ye bu yılın ilk sekiz ayında gelen turist sayısı geçen yılın tamamında ağırladığımız turist sayısın geçti. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre; Ocak-Ağustos döneminde Türkiye 15 milyon 901 bin turist ağırladı. Bu dönemde Türkiye’ye geriş yapan ziyaretçilerin 14 milyon 70 bini yabancılar olurken, 1 milyon 831’i ise yurt dışındaki vatandaşlardan oluşturdu.

AĞUSTOS’TA 4 MİLYONU ZORLADIK

Ağustos ayında Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı, 2020’nin aynı ayına göre yüzde 119 artışla 3 milyon 982 bin olarak gerçekleşti. Ağustos ayında Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülke 900 binle Rusya oldu. Rusya’ya 611 binle Almanya ve 342 binle Ukrayna, 153 binle Bulgaristan ve 128 binle Polonya takip etti. Diğer ülkelerden geçen ay gelen toplam ziyaretçi sayısı ise 1 milyon 859 bin kişi oldu.

8 AYDA 2020’NİN TOPLAMINI GEÇTİK

Ocak-ağustos arasındaki 8 aylık dönemde Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı ise 2020’nin aynı ayına göre yüzde 93,94 oranında artarak 14 milyon 7 bin oldu. Bu rakamlarla ilk 8 aydaki ziyaretçi sayısı 2020’nin aynı dönemindeki turist sayısının 6 milyon 745 bin üzerine çıktı.

Ağustos ayında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin en çok giriş yaptıkları sınır kapısı Antalya oldu. Geçen ay Antalya’daki iki havalimanına inen 1 milyon 823 bin turist, Türkiye’ye bu dönemde gelen turistlerin yüzde 45,79’unu oluşturdu. Antalya’ya yüzde 25 oran ve 1 milyon 2 bin girişle İstanbul, yüzde 8,8 oran ve 353 bin girişle Edirne, yüzde 6 oran ve 246 bin girişle Muğla ve yüzde 3 oran ve 126 bin girişle İzmir izledi.

Ocak-Ağustos döneminde Ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin en çok giriş yaptıkları üç sınır kapısı ise yüzde 36 ile Antalya, yüzde 34 ile İstanbul ve yüzde 11 ile Edirne olarak sıralandı.

GURBETÇİ ZİYARETÇİ İKİYE KATLANDI

Geçici verilere göre: 2021 yılı Ağustos ayında Ülkemize giriş yapan vatandaş ziyaretçi sayısında geçen yılın aynı dönemine göre %116,16 (959 414) değer ile bir artış kaydedilmiştir. 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde Ülkemize giriş yapan vatandaş ziyaretçi sayısında geçen yılın aynı ayına göre %7,34 (4 663 752) değer ile bir artış kaydedilmiştir.

Saniye Gül Güneş
Saniye Gül Güneş

KÜRESEL TURİZM 2024'TE ANCAK KENDİNE GELİR

Pandemi döneminin hem dünyada hem de Türkiye’de turizm sektörünü olumsuz etkilediğini belirten Selçuk Üniversitesi (SÜ) Turizm Fakültesinden Prof. Dr. Saniye Gül Güneş, Türkiye’nin pandemi öncesinde Almanya ve İngiltere’den sonra dünya genelinde en çok ziyaret edilen ülkeler arasında 6. sırada yer aldığını anımsatarak, “Bu pandemi sadece bizi değil, tüm dünyayı etkiledi, çünkü uçuşlar durma noktasına geldi ve o süreç içerisinde çok fazla bir düşüş yaşandı. Şu anda turizmin 2024 yılına kadar tüm dünyada eski haline dönmesi beklenmiyor” dedi. Güneş, bu yaz döneminin kalkan kısıtlamaların ardından Türkiye için çok kötü geçmediğini kaydetti.

ÇAYKUR rekora koşuyor
EKONOMİ
ÇAYKUR rekora koşuyor

Zincir marketlerin son 1 yılına mercek
EKONOMİ
Zincir marketlerin son 1 yılına mercek
Türkmenistan ile ticaret hedefi 5 milyar dolar: 9 maddelik ortak bildiri imzalandı
Dünya

Türkmenistan ile ticaret hedefi 5 milyar dolar: 9 maddelik ortak bildiri imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmenistan’da mevkidaşı Berdimuhammedov ile ortak anlaşmalara imza attı. Erdoğan “Türkmenistan’la ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmakta kararlıyız” dedi. Erdoğan, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 15’inci Liderler Zirvesi için gittiği Aşkabat’ta “Kara ve hava yolu taşımacılığının yanı sıra enerji alanında da görüş alışverişinde bulunduk. Bugün imzaladığımız ortak bildiri 9 maddeden oluşuyor. Kardeş Türkmenistan’la zemini daha da güçlendiriyoruz. Anlaşmaların hayırlara vesile olmasını niyaz ediyorum” diye konuştu.
Arnavutluk Kosova ile birleşiyor
Dünya

Arnavutluk Kosova ile birleşiyor

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ‘Büyük Arnavutluk mümkün’ çıkışının ardından şimdi de Kosova ile birleşmek için yapılacak bir referandumda ‘evet’ oyu vereceğini açıkladı. Elbasan’da Arnavutluk ile Kosova’nın 7’nci görüşmesinde, iki ülke arasında 14 anlaşma imzalandı. Bu çerçevede sınırlarda polis kontrolü yerine kamera kontrolüne geçilmesine karar verildi
Türkiye'deki kayıtlı drone sayısı 55 bini aştı
Gündem

Türkiye'deki kayıtlı drone sayısı 55 bini aştı

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği İHA ve SİHA’ların savunma sanayiinde gösterdiği performans, bu alana ilgiyi artırdı. Eylül ayı itibarıyla İHA pilot lisansına sahip kişi sayısı rekor kırarak 567 bin 65’e, kayıtlı drone sayısı 55 bin 725’e yükseldi. İHA eğitimi veren kuruluşların sayısı ise 54’e ulaştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.