Ekonomi ABDden Türkiyeyi de etkileyecek kritik karar

ABD, İran konusunda 8 ülkeye tanıdığı yaptırım muafiyetine son verdi

ABD'den Türkiye'yi de etkileyecek kritik karar

Beyaz Saray'dan İran petrolünde tanınan muafiyete ilişkin beklenen açıklama geldi. Yapılan açıklamada ABD Başkanı Trump'ın İran'dan petrol ihraç eden ülkelere tanınan muafiyeti yenilemeyeceği belirtildi. Söz konusu açıklamada bu karar ile İran'ın petrol ihracının da sıfırlanmasının hedeflendiği ifade edildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Foto/Arşiv
Foto/Arşiv

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'dan petrol ihraç eden ülkelere yönelik tanıdığı muafiyet kararını yenilemeyeceği açıklandı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Trump'ın bu kararla İran'ın petrol ihracını sıfıra indirmeyi planladığı ifade edildi.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 ülkenin İran'a yönelik yaptırımlardan muaf tutulmasına karar verilmişti.

Söz konusu ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra Çin, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Hindistan, İtalya ve Yunanistan bulunuyor.

ABD’in küresel petrol fiyatlarında büyük bir yükselişin önüne geçme amacıyla muafiyet tanıdığı bu ülkeler İran'ın petrol ihracatı hacminin yüzde 75'ini oluşturuyordu.

  • Türkiye, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) verilerine göre 2017'de yıllık ham petrol ihtiyacının yüzde 44,6'sını İran'dan yaptığı ithalat ile karşıladı. İran'dan alınan ham petrolün Türkiye'nin toplam petrol ithalatındaki payı ise yüzde 26,9 olmuştu.

Suudi Arabistan petrol üretimini artırabilir
EKONOMİ
Suudi Arabistan petrol üretimini artırabilir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.