Ekonomi ABD kalıcı yüksek enflasyondan tedirgin Risk açıkça arttı

ABD kalıcı yüksek enflasyondan tedirgin: Risk açıkça arttı

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, kalıcı yüksek enflasyon riskinin açıkça arttığını belirtti. Powell, "Yaşadığımız bu yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmemesi için araçlarımızı kullanacağız." dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
ABD kalıcı yüksek enflasyondan tedirgin: Risk açıkça arttı
Jerome Powell

Fed Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komitesi üyelerinin sorularını yanıtladı.

  • Ücretlerin önemli ölçüde arttığına işaret eden Powell, ancak daha yüksek enflasyona neden olacak bir oranda yükseldiğinin görülmediğini, yakından takip ettiklerini aktardı.

Powell, enflasyonun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla bağlantılı olduğunu yineleyerek, ekonomide daha geniş bir alana yayıldığını söyledi.

Fed Başkanı Powell, "Kalıcı yüksek enflasyon riskinin açıkça arttığını düşünüyorum ve bence politikamız buna uyum sağladı ve sağlamaya devam edecek." dedi.

Enflasyonun 2022'nin ikinci yarısına kadar sürmesinin beklendiğini belirten Powell, enflasyonun "geçici" olduğu değerlendirmesinden vazgeçilmesi gerektiğini yineledi.

"Enflasyonun kalıcı hale gelmemesi için araçlarımızı kullanacağız"

  • Mali teşvik ve ekonominin hızlı toparlanmasının bir sonucu olarak talebin ve ekonominin çok güçlü olduğunu anlatan Powell, fiyat istikrarı ve maksimum istihdam hedeflerinin dengelenmesi gerektiğini kaydetti. Powell, "Yaşadığımız bu yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmemesi için araçlarımızı kullanacağız." dedi.

Jerome Powell, yüksek enflasyonun Avrupa ülkeleri ile Kanada'da da görüldüğüne işaret ederek, enflasyonist baskıların çoğunlukla ekonominin yeniden normalleşmesiyle ilgili olduğunu vurguladı.

Kovid-19 salgının arz yönlü sınırlamalar uygulamaya devam ettiğine dikkati çeken Powell, "Her yerde yüksek enflasyon görüyorsunuz. Burada gördüğümüz özelliklerin birçoğunu başka yerlerde görüyorsunuz ancak farklı ülkeler bunu farklı derecelerde hissediyor." diye konuştu.

Powell, gelecek yılın ikinci yarısında enflasyonun önemli ölçüde düşmesinin beklendiğini ifade etti.

Enflasyonun beklenenden daha kalıcı ve yüksek olduğunu belirten Powell, olası enflasyon sonuçlarını ele almak için politika araçlarının kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Powell, varlık alımlarının azaltılmasının ise piyasaları sarsan bir olay olmaması gerektiğini dile getirerek, varlık alımlarının azaltılmasının hızlandırılmasının Fed'in bir sonraki toplantısında tartışılmasının uygun olacağını yineledi.

Enflasyonun ana itici gücü Kovid-19

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise ABD Başkanı Joe Biden'ın mart ayında hayata geçirdiği 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin güçlü talebe katkıda bulunduğunu ancak mevcut yüksek enflasyon oranındaki etkisinin sınırlı olduğunu belirtti.

Enflasyonun ana itici gücünün Kovid-19 salgını olduğunu vurgulayan Yellen, salgının etkilerinin talebi hizmetlerden kitlesel olarak mallara yönlendirdiğini, tedarik zinciri sorunlarına ve iş gücü arzı üzerinde kalıcı etkiye neden olduğunu anlattı.

ABD'den sonra enflasyonda bir rekor da Avro Bölgesi'nde kırıldı: Son 25 yılın zirvesine çıktı
EKONOMİ
ABD'den sonra enflasyonda bir rekor da Avro Bölgesi'nde kırıldı: Son 25 yılın zirvesine çıktı

Bu haberi okumadan altın almayın: Direnç kırıldı en yüksek seviyeye yaklaştı
FOTOĞRAF 12
Title
Altın fiyatlarında yaşanan değişimler yatırımcısı ve vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününü 710 lira seviyelerinden tamamlayan gram altın yeni haftada nasıl bir seyir izleyecek büyük merak konusu!
Title
Aralık ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan FED toplantısı, ABD enflasyon verileri ve son olarak Merkez Bankası toplantısında alınacak olan karar ve veriler altın fiyatlarının seyrinde önemli rol oynayacak.
Title
Uzun bir süredir hareketli grafik çizen altın fiyatları ne kadar oldu? Bugün cumhuriyet, yarım, çeyrek ve gram altın fiyatları ne kadar, yükseldi mi düştü mü? 1 Aralık 2021 Çarşamba son dakika altın fiyatları...
Title
GRAM ALTIN NE KADAR?<br><br>ALIŞ(TL) 776,22<br>SATIŞ(TL) 776,40
Title
ÇEYREK ALTIN KAÇ TL?<br><br>ALIŞ(TL) 1.226,00<br>SATIŞ(TL) 1.268,00
Title
YARIM ALTIN FİYATI<br><br>ALIŞ(TL) 2.451,00<br>SATIŞ(TL) 2.544,00
Title
CUMHURİYET ALTINI FİYATLARI<br><br>ALIŞ(TL) 4.904,00<br>SATIŞ(TL) 5.051,00
Title
GRAM ALTIN ZİRVE SEVİYESİNE GÖRE 2021'DE YÜZDE 70 KAZANDIRDI<br><br>2021 yılına 454 liradan başlayan gram altın fiyatları 780 lira seviyesi dikkate alındığında yatırımcısına yüzde 70'in üzerinde kazanç sağlarken son fiyat dikkate alındığında kazanç yüzde 57 olarak dikkat çekti.<br><br>
Title
Kasım ayındaki rakamlarla hesaplandığında gram altın yüzde 40'ın üzerinde yükseldi.<br>
Title
Ons altın tarafında ise yılbaşından buna kayıp yaklaşık 110 dolar olarak dikkat çekiyor.<br>
Title
ALTIN FİYATLARI YÜKSELİR Mİ DÜŞER Mİ?<br><br>Gram altın tarafında yukarıda 740-780 TL seviyesi direnç olarak göze çarparken, devamında ise 800 TL psikolojik direnç düzeyi dikkat çekiyor. Devamında ise 825-850 lira düzeyi takip edilecek.
Title
Aşağıda ise 720-700-680 lira öne çıkıyor. Bu seviyenin altında ise 650 liranın gündeme gelebileceği bildirilirken, 600 liranın da önemli destek olduğu ifade ediliyor.<br>
Bu haberi okumadan altın almayın: Direnç kırıldı en yüksek seviyeye yaklaştı
Altın fiyatlarındaki son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Merkez Bankası'nın faizleri indirmesi sonrasında altın fiyatları hızla yükselmeye başlamıştı. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde de yükselişini sürdürdü. Vatandaşlar kapalıçarşı kuyumcu altın fiyatlarını merak ediyor. Ayrıca 'Altın fiyatları yükselir mi, altın fiyatları düşer mi' sorularına yanıt arıyor.. İşte ayın ilk günü olan 1 Aralık Çarşamba altın fiyatlarında son rakamlar...

ABD'de gıda enflasyonu son 10 yılın zirvesinde
DÜNYA
ABD'de gıda enflasyonu son 10 yılın zirvesinde

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.