Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi ABDnin Xiaomiye yaptırım nedeni ortaya çıktı Çinden ödül aldılar

ABD'nin Xiaomi'ye yaptırım nedeni ortaya çıktı: Çin'den ödül aldılar

ABD'nin Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi'ye uyguladığı yaptırımların nedeni ABD Savunma Bakanlığı belgelerinde ortaya çıktı. Teknoloji devinin üst yöneticilerinden Lei Jun'a Çin devleti tarafından verilen ödül nedeniyle "ordu bağlantılı şirket" olarak gösterildiği ve yaptırım listesine alındığı açıklandı.

Haber Merkezi AA
ABDnin Xiaomiye yaptırım nedeni ortaya çıktı: Çinden ödül aldılar
Arşiv.

The Wall Street Journal'da yer alan habere göre, Xiaomi'nin söz konusu listeye alınması üzerine ABD Savunma Bakanlığına karşı Washington Bölge Mahkemesi'nde açtığı davada sunulan belgeler, şirketin listeye eklenme gerekçelerine de ışık tuttu.

Çin'den ödül alınca yaptırım uygulandı

Bakanlığın mahkemeye sunduğu belgelerde, Jun'a 2019'da Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından verilen ödül ile şirketin 5G ve yapay zeka gibi ileri teknolojilere yönelik yatırım planları, "ordu bağlantılı şirketler" listesine eklenmesinin nedenleri olarak gösterildi.

ABD Savunma Bakanlığı, 14 Ocak'ta, aralarında Çin'in en büyük akıllı telefon üreticilerinden Xiaomi'nin de bulunduğu 9 firmayı "ordu bağlantılı şirketler" listesine eklemişti.

Söz konusu tanımlama ile ABD vatandaşlarının listedeki şirketlere yatırım yapması engellenirken, Xiaomi listeden çıkarılmak için ABD Savunma Bakanlığından davacı olmuştu.

Teknoloji devleri Türkiye için sıraya girdi: Telefon fiyatları düşebilir
EKONOMİ
Teknoloji devleri Türkiye için sıraya girdi: Telefon fiyatları düşebilir

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi Türkiye'de üretime başlıyor
TEKNOLOJİ
Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi Türkiye'de üretime başlıyor

Xiaomi'den Clubhouse benzeri sesli sohbet uygulaması: MiTalk
TEKNOLOJİ
Xiaomi'den Clubhouse benzeri sesli sohbet uygulaması: MiTalk
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.