|
Reklam
Reklam
Ekonomi

Akbaşoğlu: EYT düzenlemesini pazartesi Meclis'e sunacağız

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, "Pazartesi günü EYT düzenlemesini Meclis Başkanlığı'na sunuyoruz. Pazartesi basın toplantısı ile detaylarını açıklayacağız" dedi.

13:45 . 27/01/2023 Cuma
Diğer
AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu

AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu TBMM’de gazetecilerin EYT ile ilgili sorularını cevapladı.

'KAMUOYUNA DUYURACAĞIZ'

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu,
“İnşallah Pazartesi günü EYT ile ilgili teklifimizi Meclis başkanlığımıza sunacağız. Saat 11.00’de basın açıklamasıyla EYT düzenlemesinin neleri ihtiva ettiğini kamuoyuna duyuracağız”
diye cevap verdi.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT kapsamına giriyor. Bu tarihten sonra hizmet başlangıcı olanlar ise düzenlemeden yararlanamayacak. Çalışanların kapsamı için SSK, Emekli Sandığı veya Bağ-Kur ayrımı yapılmayacak.

EYT ŞARTLARI NELER?

8 Eylül 1999 öncesi işe girişi olanlardan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor. Prim ve sigortalılık süresi şartlarını karşılayanlar yaşa bakılmadan emeklilik hakkı kazanacak.

Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'da kadınlarda 20 yıl sigortalılık sürüsi ve 7 bin 200 prim günü, erkeklerde 25 yıl ve 9 bin prim günü gerekiyor. Sigortalılık süresini erkekler en son 8 Eylül 2024'te dolduracak.


#EYT
#Meclis
#ekonomi
2 ay önce
default-profile-img