Ekonomi Akkuyu NGSde ilk ünitenin reaktör kabının kaynağı tamamlandı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde ilk ünitenin reaktör kabının kaynağı tamamlandı

Akkuyu NGS'de ilk ünitenin reaktör kabının kaynağı tamamlandı

Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ilk ünitesi için üretilen reaktör basınç kabının kaynak işleminin tamamlandığı belirtildi.

Haber Merkezi AA
Akkuyu Nükleer Güç Santrali 2023'de tamamlanacak.
Akkuyu Nükleer Güç Santrali 2023'de tamamlanacak.

Rosatom'un makine yapım bölümü Atomenergomash AŞ'den yapılan açıklamada, söz konusu işlemin, şirket bünyesindeki AEM-technology AŞ'nin Rusya'nın Volgodonsk şehrindeki şubesinde gerçekleştirildiği belirtildi.

Şirket, kaynak işlemiyle birlikte Akkuyu NGS'nin ilk ünitesi için nükleer ekipman üretiminde kilit aşamayı tamamlamış oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Akkuyu Nükleer Santrali 2023'de faaliyete geçecek
EKONOMİ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Akkuyu Nükleer Santrali 2023'de faaliyete geçecek

Reaktör basınç kabının kaynak yoluyla birleştirilme işlemi 10 gün sürdü. Kaynak işlemini takiben vinç yardımıyla fırına yerleştirilen 320 ton ağırlığındaki reaktör basınç kabı, 2 gün boyunca ısıl işleme tabi tutulacak.

Isıl işlemin ardından kaynak dikişleri ve radyografik muayene de dahil olmak üzere tüm kontrol işlemleri uzmanlar tarafından gerçekleştirilecek.

  • Akkuyu NGS'nin inşasına ilişkin hükümetler arası anlaşma Rusya ile 2010'da imzalanmıştı. Toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak santralin ilk ünitesinin 2023 yılında devreye alınması hedefleniyor.

Kesintisiz enerjinin güvencesi: Akkuyu NGS'nin benzeri Leningrad NGS
FOTOĞRAF 12
Title
Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali'yle (NGS) benzer teknolojiye sahip Rusya'nın işletme halindeki en büyük santrallerinden Leningrad NGS, bulunduğu bölgeye kesintisiz enerji sağlıyor.
Title
Rusya'nın Leningrad Bölgesine bağlı Sosnovi Bor şehrinin Finlandiya Körfezi'nde yer alan santral, bulunduğu bölge ile 80 kilometre uzaklıktaki ülkenin en önemli şehirlerinden St. Petersburg'un enerji ihtiyacının yarısından fazlasını karşılıyor.
Title
Leningrad NGS toplam 4 bin megavatı aşan kurulu gücüyle 2019'da Rusya'nın elektrik üretimi konusundaki en iyi üç nükleer santrali arasında yer alıyor. Santral, üçü RBMK-1000 tipi reaktör, biri ise Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un Akkuyu NGS de dahil olmak üzere farklı ülkelerde gerçekleştirdiği uluslararası projeleri için referans niteliği taşıyan VVER-1200 tipi reaktörden oluşuyor.
Title
Akkuyu NGS'de de kullanılacak VVER-1200 tipi reaktör 3+ nesil olarak ifade ediliyor ve santral içince aktif ve pasif güvenlik sistemlerini birleştirici özelliği bulunuyor.
Title
Konuya ilişkin soruları yanıtlayan santral bünyesindeki Leningrad NGS-2'nin Başmühendisi Aleksandr Belyayev, Leningrad NGS ile Akkuyu NGS'nin reaktör tiplerinden güvenlik sistemine kadar tüm özelliklerinin aynı olduğunu söyledi.
Title
Akkuyu NGS'de 4 adet VVER-1200 reaktörün kurulacağını belirten Belyayev, Bu ünite 3+ yeni nesildir. Bu ünitelerde Fukuşima NGS'deki gibi kazalar mümkün değil çünkü tasarımı bu tür kazaları önleyecek yapıda. Güvenlik önceliği mevzuatımızın gereği. Aynı zamanda, inşaat şirketinin asıl önceliği. değerlendirmesinde bulundu.
Title
Belyayev, söz konusu yeni sistemlere yönelik tüm güvenlik şartlarının 2007'de belirlendiğini ifade ederek, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Yukiya Amano 2017'de santralimizi ziyaret etti ve sistemlerin kullanılabilirliğini kontrol etti. Santralimizde Fukuşima gibi kazaların yaşamasının imkansız olduğunu teyit etti. diye konuştu.
Title
Yeni nesil reaktörlerin diğer özelliklerine de değinen Belyayev, şunları kaydetti: Eskilere göre bu ünitelerin sahip olduğu güç daha büyük. Ekipman ömrü yaklaşık 60 yıl daha uzun. Bir diğer fark ise daha bilgilendirici bir birime sahip olması. Bir önceki nesil ünitelerle kıyasla üç kat daha fazla ölçüm kanalına sahip. İki buçuk kat daha fazla elektrikle çalışan bağlantı parçalarına sahip. Bütün bunlar otomasyon seviyesini yükseltir ve insan faktörünün etkisini azaltır.
Title
Rosatom kontrolündeki Otomatik Radyasyon Durumu İzleme Sistemi Baş Mühendisi Anatoliy Zayev de Leningrad NGS'nin bulunduğu çevrenin radyasyon durumunun kesintisiz olarak izlendiğini ve verilerin analiz edildiğini belirterek, Santral çevresindeki 30 kilometrelik alanda bulunan 26 ölçüm terminalinden her saat başı gelen bilgi akışı ve gerektiğinde operatörün de anlık bilgi elde edebildiği sistemle günlük ortalama doz yoğunluğu değerleri takip edilebiliyor. bilgisini paylaştı.
Title
Bu sistemle Sosnovi Bor Belediyesi, Moskova ve St. Petersburg'daki acil durum merkezlerine de veri akışı sağlandığını anlatan Zayev, Toplanan veriler internet üzerinden herkes tarafından görülebiliyor. Santralin, uluslararası kontrol altındaki radyasyon durumuna ilişkin veriler, Finlandiya Devlet Radyasyon ve Nükleer Güvenlik Merkezi'ne de iletiliyor. dedi.
Title
Zayev, sistem aracılığıyla Leningrad NGS civarındaki hava, yağış, toprak, su, bitki, gıda ürünleri gibi ekosistem unsurlarının radyoaktivitesinin de düzenli olarak izlendiğini kaydetti.
Title
Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali olacak Akkuyu NGS'ye ilişkin anlaşma, Rusya ile 2010'da imzalanmıştı. Akkuyu'da yapılacak santral, 4 reaktörden oluşacak ve toplam 4 bin 800 megavat kurulu güce sahip olacak.
Kesintisiz enerjinin güvencesi: Akkuyu NGS'nin benzeri Leningrad NGS
Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali'yle benzer teknolojiye sahip Rusya'nın işletme halindeki en büyük santrallerinden Leningrad Nükleer Güç Santrali, bulunduğu bölgeye kesintisiz enerji sağlıyor.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.