Ekonomi Avrupanın kabusu haline geldi Rusya gazı yeniden kesiyor

Avrupa'nın kabusu haline geldi: Rusya gazı yeniden kesiyor

Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru hattından, tek kompresör ünitesinin bakımı nedeniyle 31 Ağustos’tan itibaren 3 günlüğüne doğal gaz akışının durdurulacağını bildirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Avrupanın kabusu haline geldi: Rusya gazı yeniden kesiyor
Foto/arşiv

Gazprom, "Portovaya kompresör istasyonunda bulunan çalışan tek gaz kompresör ünitesi Trent 60'ın üç gün süreyle teknik bakıma alınacağımı ve gaz sevkiyatının durdurulacağını" duyurdu.

Açıklamada, "Teknik bakımın 2 Eylül'e kadar sürmesi planlanmıştır. Bu süre zarfında, Kuzey Akımı üzerinden gaz taşımacılığı askıya alınacaktır. Planlanan bakımların tamamlanması ve ünitende başka teknik arıza olmaması durumunda gaz taşımacılığı günlük 33 milyon metreküp seviyesine geri dönecek" denildi.

Rusya daha önce bir gaz türbininin bakım nedeniye devre dışı bırakılması nedeniyle bu hattan sevkiyatı "minimum düzeye" indirmişti. Siemens'in gaz türbini Kanada'da onarıldıktan sonra Almanya üzerinden Rusya'ya yollanmak istenmesine rağmen hala bu operasyon tamamlanamadı.

Türbin Almanya'da bekletilirken Rusya iade için "yaptırımın kaldırılması" gerektiğini savunuyor, Almanya ise "Rusya'nın hala gerekli gümrük belgelerini yollamadığını ve türbini almakta gönülsüz davrandığını" iddia ediyor.

3 gün süreyle Kuzey Akım 1'in kapatılması sürecinde Avrupa ülkeleri sadece Ukrayna üzerinden transit gelen Rusya gazını alabilecek.

Zaporijya endişesi büyüyor: Dünya diken üstünde nükleer santrali takip ediyor
DÜNYA
Zaporijya endişesi büyüyor: Dünya diken üstünde nükleer santrali takip ediyor

Buğdayı koyacak depo kalmadı
EKONOMİ
Buğdayı koyacak depo kalmadı

Ukrayna’ya Türk iş gücü
DÜNYA
Ukrayna’ya Türk iş gücü

Lviv’de umut Erdoğan: Savaş mağdurlarının gözü Erdoğan’da
GÜNDEM
Lviv’de umut Erdoğan: Savaş mağdurlarının gözü Erdoğan’da

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.