Ekonomi Bakan Selçuk açıkladı Kısa Çalışma Ödeneğine 268 bin 717 firma başvurdu

Bakan Selçuk açıkladı: Kısa Çalışma Ödeneği'ne 268 bin 717 firma başvurdu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, 270 bine yakın firmanın 3 milyonu aşkın sigortalı için Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurduğunu açıkladı. Selçuk, ''Kısa Çalışma Ödeneği’ne en çok başvuru yapan sektör yüzde 40 ile imalat. İkinci en çok başvuru yapan sektörün yüzde 15 ile toptan ve perakende ticaret, üçüncünün yüzde 12 ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, dördüncünün yüzde 6 ile eğitim sektörü olduğunu görüyoruz'' dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Bakan Selçuk açıkladı: Kısa Çalışma Ödeneğine 268 bin 717 firma başvurdu
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 268 bin 717 firmanın 3 milyon 44 bin 420 çalışanı için Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvurduğunu açıkladı.

  • Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında Kısa Çalışma Ödeneği'nde işlemlerin hızlı yapılması için uygunluk tespitinin tamamlanmasını beklemeden ödemelerin gerçekleştirileceğini bildirdi.

Başvuruları elektronik ortamdan almaya devam ettiklerini kaydeden Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği'nde sektörel kısıt bulunmadığını, her sektörden firmanın başvurabileceğini belirttti.

En çok başvuru imalat sektöründen ve 3'ten az çalışanı olan firmalardan

Selçuk, bugün itibarıyla 268 bin 717 firmanın 3 milyon 44 bin 420 çalışanı için ödeneğe başvurduğunu duyurdu.

  • Selçuk'un açıklamasına göre, ödeneğe en çok başvuru yüzde 40 ile imalat sektöründen yapıldı. Bu sektörü yüzde 15 ile toptan ve perakende ticaret, yüzde 12 ile konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, yüzde 6 ile eğitim sektörü takip etti, diğer sektörlerden başvurular da yüzde 27 oranında oldu.

Çalışan sayısına göre ise en çok başvuru yüzde 51,3 ile 3'ten az çalışanı olan firmalardan yapılırken ikinci sırada yüzde 28,3 ile 4-9 çalışanı, üçüncü sırada yüzde 10,8 ile 10-19 çalışanı, dördüncü sırada yüzde 6,4 ile 20-49 çalışanı, beşinci sırada yüzde 1,7 ile 50-99 çalışanı, son sırada ise yüzde 1,5 ile 100'den fazla çalışanı bulunan firmalar yer aldı.

Selçuk, verilere ilişkin, "Böylece görüyoruz ki 50'den az çalışanı olan firmalarımız toplam başvuru yapan firmalarımızın yüzde 90'ından fazlasını oluşturuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı: 93 ilaç daha geri ödeme listesine alındı
HAYAT
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı: 93 ilaç daha geri ödeme listesine alındı

Bakan Selçuk: Huzurevlerimize 64 milyon lira ödenek gönderdik
GÜNDEM
Bakan Selçuk: Huzurevlerimize 64 milyon lira ödenek gönderdik

Bakan Selçuk: Sosyal yardımlarda kadınlara ödenen miktarlarda artışa gittik
EKONOMİ
Bakan Selçuk: Sosyal yardımlarda kadınlara ödenen miktarlarda artışa gittik

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.