Ekonomi Bakan Varanktan yerli solunum cihazı açıklaması Binin üzerinde ihracat yapıldı

Bakan Varank'tan yerli solunum cihazı açıklaması: Binin üzerinde ihracat yapıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ülkelerin peşinden koştuğu yoğun bakım solunum cihazının rekor sürede üretildiğini belirterek, "Bugün itibarıyla binin üzerinde yoğun bakım solunum cihazımızın ihracatını gerçekleştirmiş durumdayız" dedi.

Haber Merkezi AA
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli solunum cihazı ihracatına ilişkin açıklama yaptı.
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli solunum cihazı ihracatına ilişkin açıklama yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

Bakan Varank, buradaki konuşmasında, 60 sene önce bugün ülkede demokrasi tarihinin kara dönemlerinden birinin yaşandığını ifade ederek, Merhum Başbakan Adnan Menderes ile Bakanlar Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'a Allah'tan rahmet diledi.

Türk milletinin 15 Temmuz'da bir daha bu ülkede hiçbir seçilmişin Menderes'in akıbetini yaşamayacağını canını ortaya koyarak gösterdiğine dikkati çeken Varank, "Türkiye'nin kaderinin darbeler, vesayet unsurları, sandık dışı girişimler olmadığı tescillendi. Ülkemizin demokrasi ve özgürlük kazanımları bir parmak şıklatmayla değil, Cumhurbaşkanımızın 18 yıllık büyük mücadelesiyle elde edildi." diye konuştu.

Varank, dünyanın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile savaştığını anımsatarak, bu dönemde üretici ve tüketicilerin davranışlarının değişmeye başladığını söyledi.

Salgının yayılmasını engellemek için kimi ülkelerde fabrikaların kapatıldığını dile getiren Varank, şunları kaydetti:

"Ülkeler içine kapanırken, uluslararası ticaret, sermaye ve turizm akımları daraldı. Gelişmiş ya da gelişmekte olan ülke ayrımı da ortadan kalktı. Ekonomik ve teknolojik gücüyle övünen ülkeler, salgınla mücadelede geç kaldı. Koordine olamadılar, salgının yayılma hızını düşüremediler. En temel sağlık ekipmanlarının üretiminde bile ciddi krizler yaşadılar."

Bakan Varank: Yeni normalde tedbirlerimizi yeni yaşam tarzımız olarak belirlememiz gerekiyor
EKONOMİ
Bakan Varank: Yeni normalde tedbirlerimizi yeni yaşam tarzımız olarak belirlememiz gerekiyor

Varank, Türkiye'nin bu dönemde gösterdiği performansıyla, başarı hikayesi yazdığını belirterek, bu alanda koordineli hareket ederek bir çok çalışmayı hayata geçirdiklerini anlattı.

Salgın döneminde önceliklerinin istihdama sahip çıkmak olduğunu ifade eden Varank, "Kısa çalışma ödeneği ve nakdi destek imkanlarını en iyi şekilde kullandık. Nüfusun en kırılgan kesimlerini de unutmadık. 3 ayrı fazda uyguladığımız sosyal destek programıyla, 5,5 milyon haneye dokunduk. Bu dönemde Türk sanayisi ve 18 yılda sıfırdan inşa ettiğimiz Ar-Ge ekosistemi yüz akımız oldu." dedi.

Varank, değişikliklere hızla uyum sağlandığını dile getirerek, bu sayede hiçbir konuda arz sıkıntısı çekilmediğini bildirdi.

  • Ülkelerin peşinden koştuğu yoğun bakım solunum cihazının rekor sürede üretildiğini anımsatan Varank, "Bugün itibarıyla 1000'inin üzerinde yoğun bakım solunum cihazımızın ihracatını gerçekleştirmiş durumdayız. TÜBİTAK öncülüğünde, aşı ve ilaç geliştirme alanında öncü çalışmalara imza atıyoruz. Tanı kiti ve tanı sistemlerinde ülkemizin adını dünyaya duyuracak yenilikçi projeler hızla devam ediyor." ifadesini kullandı.

Varank, bu dönemin dört bir taraftan mücadele edilerek geçirildiğine işaret ederek, hükümetin, bu süreçteki en büyük başarısının toplumsal seferberlik ruhunu 7'den 77'ye tüm kesimlere yaymak olduğunu vurguladı.

Bakan Varank: Firmalara, Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi vereceğiz
EKONOMİ
Bakan Varank: Firmalara, Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi vereceğiz

Normalleşme adımları

Bakan Varank, salgının seyrinin değiştiği bir döneme girildiğine ve normalleşme adımlarının atıldığına işaret ederek, salgın öncesinden farklı bir yaşam tarzının sürdürülmesi ve rehavete kapılınmaması gerektiğini söyledi.

Salgın sonrası dönemin sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini bildiren Varank, rekabet gücünü ve üretken yatırımları artıracak politikalara odaklanacaklarını kaydetti.

Varank, ekonominin toparlanmaya başladığına dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Mayıs başından itibaren reel sektörden normalleşme adına pozitif sinyaller alıyoruz. Tüketici ve reel sektör güven endeksleri yukarı yönlü hareket ediyor. Hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektöründe de güven göstergeleri yükseliyor. Sanayiciler yatırımdan, ihracattan ve ülkemizin önündeki fırsatlardan sıklıkla söz etmeye başladılar. Türkiye, atacağı adımlarla yeni normalin kurallarını belirleyen ülkelerden biri olabilir."

Türkiye'nin koronavirüs hastaları için ürettiği solunum cihazlarının ilk fotoğrafları yayınlandı
FOTOĞRAF 4
Title
Ventilatör kamuoyunda bilinen adıyla solunum cihazları, nefes alabilen havayı akciğerlerin içine ve dışına hareket ettirerek mekanik ventilasyon sağlamak, fiziksel olarak nefes alamayan veya yetersiz nefes alan bir hastaya nefes vermek için tasarlanmış bir makinedir.
Title
Modern ventilatörler, basınç ve akış özelliklerinin bireysel bir hastanın ihtiyaçlarına tam olarak uyarlanmasını sağlamak için küçük bir gömülü sistem tarafından elektronik olarak kontrol edilir.
Title
Title
Türkiye'nin koronavirüs hastaları için ürettiği solunum cihazlarının ilk fotoğrafları yayınlandı
Hızla yayılan koronavirüsü vakaları ardından tüm dünya ülkeleri solunum cihazı eksikliğini gidermek için gelişmiş bir cihaz olan medikal ventilatör üretimleri yapmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Sağlık Bakanlığındaki Bilim Kurulu Toplantısı ardından yaptığı açıklama yerli solunum cihazının seri üretimine başlayacaklarını duyurmuştu. Solunum cihazlarının ilk fotoğrafları yayımlandı.

Güven vurgusu

Gelecek dönemde her türlü ekonomik faaliyetin merkezinde "güven" kavramının yer alacağının altını çizen Varank, güvenli üretim, ticaret, turizm gibi alanlara odaklananların yeni dönemin de kazananları olacaklarını dile getirdi.

Varank, bu kapsamda Bakanlık olarak attıkları kritik adımlara da değinerek, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile normalleşme sürecinde sanayi tesislerinde alınması gereken önlemlere yönelik kılavuz hazırladıklarını hatırlattı.

Kılavuzda tavsiye edilen ve firmalar için büyük maliyetler yaratmayan basit ama etkili tedbirleri yerine getiren firmalara, "COVID-19 Güvenli Üretim Kalite Belgesi" vereceklerini ifade eden Varank, "Kayseri'deki fabrikaların bu belgeye sahip olması çok önemli. Bu sayede, pandemiye karşı dayanıklılığınız artacak, iç ve dış pazarlara mal satarken rakiplerinize karşı üstünlük sağlayacaksınız." dedi.

Varank, Kovid-19 sonrası dönemde de Kayserili sanayicilere büyük işler düştüğünü belirterek, küresel ekonomide yeni üretim merkezleri oluşmaya başlayacağını ve kentin sahip olduğu avantajlarla pek çok yabancı yatırımı çekebileceğini ifade etti.

Savunma sanayisinde başarılan yerlileşme oranlarının sanayinin tamamına yaymak amacıyla Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nı tasarladıklarını belirten Varank, şu ifadeleri kullandı:

  • "Bu program, ülkemizde bugüne kadar yerlileşme alanında uygulanan en benzersiz politikalardan biri. Alıcı ve satıcıyı aynı anda destekliyor, fikirden ürüne bir teşvik mekanizması getiriyoruz. Makine sektöründe çıktığımız çağrının sonuçlarını yakında açıklayacağız. Temmuzda da diğer sektörlere yönelik yeni çağrıları ilan edeceğiz."

O fotoğrafın hikayesi: Aslında yoğun bakım solunum cihazlarından daha fazlasıydı
FOTOĞRAF 7
Title
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır'ın gündem olan bu fotoğraf ile alakalı yaptığı paylaşım zincirinde şu ifadeler yer aldı, Dün bu fotoğraf çokça paylaşıldı. Bu zor günlerde ülkemize moral oldu. Özgüvenimizi tazeledi. Fotoğrafta görünen ise aslında yoğun bakım solunum cihazlarından daha fazlasıydı.Sizinle bu fotoğrafın hikayesini paylaşmak isterim.
Title
Türkiye’de, son 18 yılda ar-ge ve girişim ekosistemi kuruldu. Bugün 80’den fazla teknoparkta 5.000’den fazla girişimimiz var. Elektronik mühendisi Cemal Erdoğan’ın girişimi BİOSYS bunlardan biri. Projeye hekim ağabeyi Murat Erdoğan da destek olageldi. İnterdisipliner işbirliği!
Title
Projede Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim, Tubitak, Kosgeb ve Teknopark desteklerinden yararlandılar. Yani son 18 yılda katlanarak artan kamu ar-ge destekleriyle bir yüksek teknoloji ürünü daha ortaya çıkmış oldu. 12 cihazı üretip Ankara’da bir özel hastaneye kurmayı başardılar. Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak Bakanımız Mustafa Varank öncülüğünde dezenfektan üretiminden aşı-ilaç projelerine kadar her alanda yerli kabiliyetleri harekete geçirmeye çalıştık. Tüm dünyanın gündemine giren solunum cihazları da bunlardan biriydi.
Title
Teknoloji girişimi BİOSYS’in ürününü tanıyorduk. Harika bir üründü. Fakat seri üretim için kapsamlı bir işbirliği yapılmalıydı. Cihazın ithalatı mümkün olmayan parçaları yerlileşmeli, yazılımı geliştirilmeli, donanımları kalifiye edilmeliydi. Mükemmel olmalıydı.
Title
Bu noktada Selçuk Bayraktar’ın öncülüğünde BAYKAR A.Ş. ve ASELSAN devreye girdi. Savunma sanayinin belki en iyi mühendisleri bu iş için gece gündüz çalıştı. Seri üretim görevini Arçelik üstlendi. Türkiye sanayinin ar-ge ve üretim kabiliyeti harekete geçmiş oldu.
Title
Cumhurbaşkanı’mız projeye ve Türkiye’nin mühendislerine güvenmişti. Sağlık Bakanı’mız 5.000 cihazın alımına karar vermişti. 1.150 solunum cihazı da başlatılan kampanya ile 6 firma tarafından devlete bağışlanacaktı.
Title
İşte bu; dört hafta süren bu milli seferberliğin fotoğrafıydı.
O fotoğrafın hikayesi: Aslında yoğun bakım solunum cihazlarından daha fazlasıydı
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, dün tüm Türkiye'nin gündemine oturan yerli yoğun bakım solunum cihazlarımızla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Her yerde paylaşılan yerli solunum cihazlarıyla ilgili ikon haline gelen fotoğraf hakkında "fotoğrafta görünen yoğun bakım solunum cihazlarından daha fazlasıydı" diyen Kacır, fotoğrafın hikayesini anlattı.

Kayseri'ye model fabrika

Varank, firmalara dijital teknolojinin imkanlarından en iyi şekilde faydalanmaları çağrısında bulunarak, "Dijital dönüşüm ve yalın üretim alanlarında firmalara yol göstermek için model fabrikalar açıyoruz. Kayseri'de bir model fabrikamız olacak. Bu merkezin inşaatı geçen sene tamamlandı. Danışman firmayla sözleşmeler imzalandı. Makine ve ekipmanların montajı tamamlanmak üzere." diye konuştu.

Model fabrikalarda alınan eğitimleri teşvik etmek üzere KOSGEB kanalıyla başlattıkları programa da değinen Varank, salgın sonrası dönemde fark oluşturmak ve verimliliğini artırarak daha rekabetçi olmak isteyen işletmelerin mutlaka çalışanlarına bu eğitimleri aldırmaları gerektiğine dikkati çekti.

Varank, yeni normalde Türkiye ekonomisinin daha güçlü bir şekilde kaldığı yerden yoluna devam edeceğini vurgulayarak, Kayseri'nin de altyapısı ve çalışkan sanayicileriyle önemli paydaşlardan biri olacağını sözlerine ekledi.

Abone Ol Google News
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten 'Ayasofya' değerlendirmesi: Ayasofya Camii'nin evrensel kültürel mirası korunacaktır
Gündem

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten 'Ayasofya' değerlendirmesi: Ayasofya Camii'nin evrensel kültürel mirası korunacaktır

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Ayasofya açıldığı için yabancı devletlerin ne kötülükler planlayacağını sayıp dökmekle uğraşanlar gerçekten ağır bir kimlik krizi yaşıyor" ifadelerini kullandı. Çelik "Tabii ki farklı görüşler olabilir. Ama devletimizin egemenlik hakkını kullanmasına, başka devletlerin argümanları üzerinden eleştiri getirmek tam kimlik bunalımıdır. Ayasofya Camii'nin evrensel kültürel mirası korunacaktır. Milletimizin özlemi yerine gelmiştir. Devletimiz egemenlik hakkına uygun, hukuken doğru bir kararla bunu gerçekleştirmiştir" açıklamasında bulundu.
TFF 2. Lig ekibi Karabükspor’dan TFF’ye sert tepki: 'Hukuki yollara başvuracağız'
Spor

TFF 2. Lig ekibi Karabükspor’dan TFF’ye sert tepki: 'Hukuki yollara başvuracağız'

TFF 2. Lig Kırmızı Grup ekiplerinden Kardemir Karabükspor, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) kendileri hakkında alınan küme düşürme kararına tepki gösterdi. Kardemir Karabükspor'dan yapılan açıklamada, "Pandemiden dolayı müsabakalar ertelenmiştir. 34 haftadan oluşan ancak 26. hafta dahil müsabakalar gerçekleşmiş olup 26. haftaya kadar olan puanlarımız ortadadır. Matematiksel olarak düşmeyi kabul etmiyoruz" ifadeleri kullanıldı.
Öğrenciler telaşta, KYK bursları ne zaman yatacak? Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda son dakika açıklaması
Ekonomi

Öğrenciler telaşta, KYK bursları ne zaman yatacak? Kredi ve Yurtlar Kurumu'nda son dakika açıklaması

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından her ayın altısı ve onu arasında önlisans, lisans ve lisansüstü üniversite öğrencilerine ödenen burslar ile ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. Temmuz 2020 kredisi yatmayan öğrenciler ekonomik kriz içine girince telaş başladı. Öğrenciler sosyal medyada #KYKdaNelerOluyor ile gündemi bir anda değiştirdi. Kısa sürede KYK'dan resmi bir açıklama geldi. YÖKSİS üzerindeki eğitim bilgileri güncel olmayan öğrencilerimize burs/kredi ödemesi yapılamamaktadır denildi. "KYK bursu ne zaman yatacak?" İşte tüm detaylar…

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.