EkonomiBakandan taşerona kefil iddialarına yalanlama

Bakan'dan taşeron iddialarına yalanlama

Bakan'dan taşerona kefil iddialarına yalanlama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu taşerona kadro süreci ilgili bazı haberlerde öne sürülen kefil, öğrenim ve sicil belgesi şartı şeklindeki iddiaların doğru olmadığını, bu tarz haberlerin taşerona kadro sürecini karalamaya yönelik algı çalışmaları olduğunu belirtti.

Haber MerkeziDiğer
​Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu.
​Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Sarıeroğlu taşerona kadro süreci ile ilgili ortaya atılan kefil, sicil ve öğrenim şartını yalanlandı. Bakan Sarıeroğlu, ''Yapılan bu olumlu çalışmaya yönelik karalama kampanyası var. Bunlara kimse inanmasın.'' dedi.
Bakan Sarıeroğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

1 MİLYON 20 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Kamudaki 450 bin işçiyi kapsıyor. 450 bin işçiyi sürekli işçi kadrosuna alıyoruz. Toplamda 1 milyon 20 bin kişi faydalanıyor. Kamudaki statü karmaşasını kaldırıyoruz.

Yaş kriteri eğitim kriteri aramadığımızı ve amasız şartsız taşeron işçiye kadro sözü verdik. Açıklamamızın ardından bazı suistimal haberleri geldiği için açıklama yaptığımız tarihi milat olarak belirledik.

CUMHURBAŞKANI'NIN KESİN TALİMATI VAR

Asıl iş yardımcı iş ayrımı yapmadık. Bu Cumhurbaşkanımızın kesin talimatı var, artı alımlar taşeron firmalar üzerinden yapılmayacak.

ANAHTAR TESLİM İŞLERDE ÇALIŞANA KADRO YOK

Karayolları'ndan oldukça fazla soru geliyor. Anahtar teslim iş yapan firmaların işçilerini kamuya alamıyoruz. Böyle bir şey yapmamız halinde tüm projelerde çalışan kardeşlerimizi kadroya almamız gerekecek.

KEFİL, SİCİL VE ÖĞRENİM BELGESİ ŞARTI YOK

3 kefil şartı şeklinde bir haber yayınlandı güvendiğimiz bir gazetede. Biz gerekli evrakları hepsini yayınladık. Bunlar bakanlığın sitesinde de yer alıyor. Kefil diye bir şey yok, öğrenim belgesi, sicil belgesi diye bir şey yok. Bir başvuru formumuz var onu dolduracak ve biz bunu kabul edeceğiz.

KARALAMA KAMPANYASI VAR

Kıdem tazminatı ve yıllık izinler ile ilgili tüm haklar saklıdır. Bu konuda geriye gidiş diye bir şey yok. Yapılan bu olumlu çalışmaya yönelik karalama kampanyası var. Bunlara kimse inanmasın.

3'LÜ SINAV DİYE BİR ŞEY YOK

Sınav konusunda maalesef haberlerde yazılı, sözlü ve mülakat şeklinde sınavlar olacağı yönünde algı oluşturuluyor. Böyle bir şey yok. Sınavlarda çalışanın eğitim durumuna göre bir çalışma olacak. Artık belediyelerde veya kamu idarelerinde hizmet ihalesi ile personel alımı yok.

EMEKLİ OLANA KADAR KAMUDA ÇALIŞILACAK

Kamuda yaş sınırı yok. Emeklileri kamuya kadrolu olarak geçirseydik maaşları da kesilecekti. O yüzden bizim bir takım düzenlemeler yapmamız gerekti. Emekli olanların yerine yeni kişilerin gelmesi için böyle bir düzenleme yaptık. Emeklilik hakkını elde edene kadar herkes yaş sınırı olmaksızın çalışmaya devam edecek.

Otomobilde ÖTV indirimi
OYNAT01:24
Otomobilde ÖTV indirimi
Bazı otomobillerde vergi dilimlerini düşüren düzenleme yapıldı. 2018'de pahalı otomobillerde 13 bin TL daha az ÖTV ödenecek.

1 milyon dolara satışa çıkardı
GÜNDEM
1 milyon dolara satışa çıkardı

Kışlada yeni gıda dönemi başlıyor
EKONOMİ
Kışlada yeni gıda dönemi başlıyor

Murat Ülker neden sattığını açıkladı
EKONOMİ
Murat Ülker neden sattığını açıkladı

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.