Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Söğütteki 109 ton altının çıkarılması için Ziraat Bankası ile GÜBRETAŞtan iş birliği

Söğüt'teki 109 ton altının çıkarılması için Ziraat Bankası ile GÜBRETAŞ’tan iş birliği

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş.’ye ait Söğüt Maden Sahasındaki 3,5 milyon onsluk (109 ton) altın kaynağının çıkarılarak ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla Ziraat Bankası ile işbirliği sözleşmesi imzalandı. Yapılan anlaşma kapsamında Söğüt Altın Madeni Sahasının işletilmesi yatırımların yapılması noktasındaki finansman ihtiyacını Ziraat Bankası karşılayacak. Sahada 450 milyon dolarlık bir yatırım öngörülürken yıllık altın üretiminin ise 7 tonu bulması planlanıyor.

Haber Merkezi İHA
Bilecik Söğütteki 109 ton altının çıkarılması için Ziraat Bankası ile GÜBRETAŞ’tan iş birliği
Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar - Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş., Bilecik’in Söğüt ilçesindeki maden sahasında bulunan 3,5 milyon onsluk (109 ton) altın kaynağını Türkiye ekonomisine yerli imkânlarla kazandırması hedefleniyor.

İŞ BİRLİĞİ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Bu kapsamda Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz ile Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar’ın katılımlarıyla “Söğüt Altın Madeni Projesi”nin hazırlık safhasına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

SAHADAKİ HER TÜRLÜ HAK GÜBRETAŞ ADINA TESCİLLENDİ

GÜBRETAŞ’a ait sahada keşfedilen ve 2008 yılında işletilmek üzere özel bir şirkete devredilen maden, söz konusu şirketin yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle iptal edilmişti. Hukuki sürecin 2019 yılı Aralık ayında tamamlanmasının ardından sahanın her türlü hakkı GÜBRETAŞ adına tescil edildi.

Söğüt Maden Sahasında 3,5 milyon onsluk altın rezervi tespit edildi.
Söğüt Maden Sahasında 3,5 milyon onsluk altın rezervi tespit edildi.

109 TONLUK ALTIN REZEVİ TESPİT EDİLDİ

2021 yılı Mart ayı içerisinde ise söz konusu ruhsat sahası GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş.’ye devredildi. Maden sahasında yapılan tetkikler sonucu 1 milyon 920 bin onsu rezerv olmak üzere toplamda 3,5 milyon ons altın kaynağı raporlandı.

Bakan Dönmez Söğüt'te ilk altın üretimi için tarih verdi: Artık tonlarla ifade ediyoruz
EKONOMİ
Bakan Dönmez Söğüt'te ilk altın üretimi için tarih verdi: Artık tonlarla ifade ediyoruz

İŞ BİRLİĞİMİZ SADECE TARIM BOYUTLU DEĞİL

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz, Ziraat Bankası ile geçmişten bugüne sürdürdükleri iş birliğinin daha iyi noktaya taşınması için bu işbirliği protokolünü imzaladıklarını belirterek, “Özelinde Ziraat Bankasıyla geçmişten bugüne sürdürdüğümüz iş birliğimizi daha iyi bir dereceye taşıma noktasında bir protokol imzalayacağız. Bildiğiniz gibi Ziraat Bankası ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Türk tarımının en önemli iki aktöründen bir tanesi ve tarımın finansmanı noktasında da sahada aktif rol alan iki aktör. Bizim iş birliğimiz sadece tarım boyutu ile değil Türkiye’nin değişen ekonomik şartlarında farklı sektörlerde de fırsat buldukça ortak projeler geliştiriyoruz. Bunları da zaman zaman kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar - Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz
Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar - Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz

FİNANSMAN İHTİYACINI ZİRAAT BANKASI ÖNCÜLÜĞÜNDE TEMİN EDECEĞİZ

Söğüt Altın Madeni Projesi’nin finansmanı vesilesiyle toplandıklarını dile getiren Poyraz, “Daha öncesinde kamuoyuna paylaştığımız üzere bir köprü kredi olarak 135 milyon dolarlık bir bu sene ilk dilim olarak kullanılmak üzere bir limit tahsisi olmuştu. İnşallah biz diğer tüm faaliyetlerimizde olduğu gibi bundan sonraki dönemde de hem Söğüt Altın Madeni Sahasının işletilmesi yatırımların yapılması noktasındaki finansman ihtiyacını Ziraat Bankasının öncülüğünde temin etmek noktasında bir iş birliği yapacağız. Burada Söğüt’teki çalışmamızda daha önce de ilan ettiğimiz gibi 450 milyon dolarlık bir yatırım öngörüyoruz. İki ayrı cevher sahasındaki çalışma alanımızda hızlı bir şekilde süreçleri tamamlayıp üretime geçtikten sonra da yıllık yaklaşık 7 ton altın üretmeyi planlıyoruz. Şu anki rakamlarla konuştuğumuzda Türkiye’de toplam altın miktarını yüzde 15 ile yüzde 20 arasındaki bir üretim miktarından bahsediyoruz” diye konuştu.

6 milyar dolarlık altın keşfi
EKONOMİ
6 milyar dolarlık altın keşfi

PROJENİN TAMAMINDA YER ALMAK ÜZERE PLANLARIMIZI YAPIYORUZ

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Ziraat Bankasının üretim, yatırım, istihdam ve ihracata katkı sağlayabilecek bütün projelerde yer almak istediklerini belirterek, “Bu projede özellikle altının işlenmesi ve çıkarılmasına yönelik bir proje. Altın ithalatı biliyorsunuz Türkiye’de zaman zaman ciddi anlamda yükselmekte ve cari dengeye negatif yansımaktadır. Biz bu projeyi de inşallah bunu kredilendirdiğimizde cari dengeye ciddi anlamda hem yatırım sağlamış olacak hem de istihdama olanak sağlayacağız. Bu proje reel sektörle banka arasındaki iş birliğine çok güzel bir örnek. Yine bu projenin sadece köprü kredisi sadece 135 milyon dolarlık kredi boyutu ile değil, aslında projenin tamamında yer almak üzere planlarımızı yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Milyar dolarlık altın rezervi sevinci: Bin kişiye de iş kapısı açılacak
EKONOMİ
Milyar dolarlık altın rezervi sevinci: Bin kişiye de iş kapısı açılacak

Söğüt’te dev altın rezervi bulunmuştu: Maden sahası havadan görüntülendi
FOTOĞRAF 11
Title
Halka açık olan Gübretaş'ın Söğüt ilçesindeki maden sahasında yapılan sonda işlemlerinin ardından 3.5 milyon onsluk altın rezervi bulundu.
Title
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz'ın bugün Söğüt'te yer alan altın madeni sahasında gelinen son duruma ilişkin değerlendirmenin ardından maden sahasında çalışmalar hızlandı.
Title
İş makineleri ile maden sahasında başlanılan çalışmalar havadan görüntülenirken, sahada 724 3 güvenlik tarafından korunmakta.
Title
Öte yandan 3.5 milyon ons rezervin ton karşılığı 108'i aşarken, rezervin bugünkü kurla 6,5 milyar dolarlık parasal değeri bulunuyor.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Söğüt’te dev altın rezervi bulunmuştu: Maden sahası havadan görüntülendi
Bilecik'in Söğüt ilçesinde Gübretaş'a ait maden sahasında 3.5 milyon onsluk altın varlığı tespit edilirken, alanda çalışmalar hız kazandı. Çalışmalar ve altının çıkarılacağı maden sahası havadan görüntülendi.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.