EkonomiCam film için atılacak resmi adım açıklandı

Cam film için atılacak resmi adım açıklandı

Geçen hafta Cumhurbaşkanının cam film talimatının ardından İçişleri ve Sanayi Bakanlıklarından açıklamalar yapılmıştı. Bugün de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, cam film yasağına ilişkin teknik çalışmaların devam ettiğini ifade ederek atılacak resmi adımları açıkladı. Özlü, "İki yol var. Birincisi tamamen yasağın kalkması. İkincisi güvenlik güçlerimizin tereddütlerini de dikkate alan kriter tanımlayıp o çerçevede cam filmi uygulamasının devam etmesi" dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Faruk Özlü
Faruk Özlü

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ntv'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cam film için yeni çalışma olduğunu ifade eden Özlü, "Cam film hiç bir zaman serbest olmadı, başından beri yasaktı. Biz bakanlık olarak bu yasağı kaldımak istiyorduk geçen sene yaptığımız görüşmelerle geçen sene bir konsensüs sağlandı ve bu yasağı tamamen kaldıralım diye karar alındı.

Terör eylemlerinden dolayı, Emniyet'ten cam film yasağı kalsın güvenlik sorunları var denildi. Cam film yasağının kaldırılmasıyla ilgili kararı askıya aldık.

Teknik bir çalışma yapıyoruz. Güvenlik risklerini bertaraf eden teknik bir çalışma üzerinde çalışıyoruz"

İki yol var. Birincisi tamamen yasağın kalkması. İkincisi güvenlik güçlerimizin tereddütlerini de dikkate alan kriter tanımlayıp o çerçevede cam filmi uygulamasının devam etmesi."

Yerli otomobilde hedef 'küresel başarı'

Özlü, yerli otomobile ilişkin, "Küresel başarıyı hedefliyoruz, dünya otomobili yapılacak" dedi.

Prototip ortaya çıktıktan sonra biz de sipariş alacağız.

Özlü, elimizdeki tüm imkanların ortak girişim grubumuzun hizmetine sunulacağını ifade etti.

"Dünya elektrikliye doğru gidiyor"

Elektrikli otomobil henüz tam oturmadı diyen bir görüş var. Elon Musk Türkiye'ye geldi. Musk'ın da ifade ettiği ben bir proje yürütüyorum ama henüz kendi fabrikalarımdaki sistemi tam oturtamadım. Ürettiğim otomobiller büyük markaların yüzde 1'i kadardır. Şeklinde ifadesi oldu. Bütün dünya elektrikliye gidiyor hibrit geçiş modeli. Analiz sonucu bu netleşecek. Bu kararı ortak girişim grubuna bırakıyoruz.

Toplumsal sahiplenme var. Piyasalar bunu satın aldı. Prototip ortaya çıktıktan sonra biz de sipariş alacağız. İkinci fazın başından itibaren talep toplayacağız.

"En güzel isim bulunacaktır"

Küresel başarı hedefliyoruz, dünya otomobili yapılacak. Otomotiv sanayiindeki dönüşüm Türkiye için şans. Marka ismi için henüz erken, tasarımı yapalım piyasaya bir performans gösterelim. İsimlendirme konusunda en güzel isim bulunacaktır.

"47 milyon Euro çöpe gitmedi"

Önceki proje için verilen 47 milyon euro çöpe giden bir para değil. Platform alalım, bunun üzerinde çalışalım süreci hızlandıralım. Bunu ortak girişim grubunun hizmetine sunacağız. Bu projede yer alanların bir kısmını ortak girişm grubundan bir üye değerlendirmek istedi. Bu kayıp değil. Sınırlı insan kaynağı olduğunu biliyoruz. Geçen 18-20 ay içinde deneyim sahibi oldular. Bunları ortak girişim grubunun hizmetine sunacağız."

'Cam film' cezasına itiraz yolu açık
EKONOMİ
'Cam film' cezasına itiraz yolu açık

Cam filmi ile ilgili çok önemli gelişme
EKONOMİ
Cam filmi ile ilgili çok önemli gelişme

Erdoğan: Cam film yasağı yanlış
EKONOMİ
Erdoğan: Cam film yasağı yanlış

Güntkin Onay'dan derbi tahmini
Spor

Güntkin Onay'dan derbi tahmini

Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Güntekin Onay, siyah-beyazlıların öne geçmesi durumunda maçı kazanacağını söyledi.
Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler
Hayat

Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler

İngiliz medyası, yeni bölümleri 2019’da başlayacak “Taht Oyunları” dizisinin hayranlarına, internetten “Diriliş Ertuğrul”u izlemelerini tavsiye etti. Haberde, Engin Altan Düzyatan için “Yeni Jon Snow” denildi. "Diriliş Ertuğrul" dizisini izleyen bir Amerikalının, diziye nasıl kendini kaptırıp heyecanla takip ettiğini anlatan notları ve "Diriliş Ertuğrul" dizisi ile ilgili yorumları güldürdü. İşte o notlar...
Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor
Ekonomi

Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiler ile buluşmasında açıkladığı mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün başlıyor. Saat 18:00'den sonra başlayacak ödemeler ile ortalama bir çiftçinin yıllık 30 bin TL olan mazot harcaması da 15 bin TL'ye kadar düşmüş olacak.
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Hayat

Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim

Ünlü türkücü Yavuz Bingöl dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar AK Parti'ye bir kez oy verdiğini söyleyen Bingöl, hayatı boyunca toplam üç oy kullanmış. Eskiden devletin millete haksızlık ettiğini şimdi ise milletin devlete haksızlık ettiğini belirten Bingöl, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Diktatör dediğiniz insana her şeyi söyleyebiliyor, konuşabiliyorsunuz. Bizim Cumhurbaşkanımız" ifadelerini kullandı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Bugün 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz...