Ekonomi Dünyaca ünlü ekonomistten ABDye Türkiye eleştirisi Türkiyenin üzerine gitmek yanlış

Dünyaca ünlü ekonomistten ABD'ye 'Türkiye' eleştirisi: Türkiye'nin üzerine gitmek yanlış

Kolombiya Üniversitesi Dünya Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Jeffrey Sachs, "ABD'nin Türkiye'ye karşı aldığı cezai tedbirlerde ileriye dönük yapıcı bir yol bulunmalı. Türkiye'nin üzerine gitmek tamamen bir yanlış anlamadır. ABD, 'Biz kendi başımıza yaptırım uygulayacağız ve herkes buna uymak zorunda' diyor. Petrol nedeniyle büyük güçler on yıllardır Türkiye'nin yakın ilişkide olduğu bölgelere akın etti" ifadeleri ile ABD'ye tepki gösterdi.

Haber Merkezi AA
Prof. Dr. Jeffrey Sachs
Prof. Dr. Jeffrey Sachs

Kolombiya Üniversitesi Dünya Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Jeffrey Sachs, TRT World'e yaptığı açıklamada, ABD'nin Suriye'den çekilme kararı, ülkenin kuzeyinde "Güvenli Bölge" oluşturulması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen "Sıfır Atık Projesi"nin de aralarında bulunduğu birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

"Türkiye'nin üzerine gitmek tamamen bir yanlış anlama"

ABD'nin Türkiye'ye karşı aldığı cezai tedbirlere ilişkin ileriye dönük yapıcı bir yol bulunması gerektiğini belirten Sachs, "Türkiye'nin üzerine gitmek tamamen bir yanlış anlamadır. ABD'nin bu yaklaşımının Türkiye'nin her bir ihracat pazarına zarar verdiğini görüyorum." ifadesini kullandı.

Sachs, Türkiye için önemli bir pazar olan Irak'ta başlayan savaşın yalnızca yıkıma yol açmadığını vurgulayarak, aynı zamanda Türkiye'ye büyük bir mülteci grubunun gelmesiyle sonuçlandığını hatırlattı.

"Müttefikinize daha ne kadar baskı yapabilirsiniz?"

  • Jeffrey Sachs, Türkiye'nin başka bir pazarı olan Suriye'ye yönelik operasyonun da milyonlarca mültecinin oluşmasına yol açtığını söyledi.

İran'ın da Türkiye için büyük bir ticaret ortağı olduğuna dikkati çeken Sachs, "ABD İran'a bütün dünyanın karşı çıktığı yıkıcı yaptırımlar uyguluyor. Her bir ülke buna karşı çıkıyor ama ABD, 'Biz kendi başımıza yaptırım uygulayacağız ve herkes buna uymak zorunda' diyor. Sonra ABD gelip Çin ile ticaret savaşları demeye başladı. Çin de Türkiye için başka bir pazar. Ekonomist olarak şunu söylüyorum, 'Müttefikinize daha ne kadar baskı yapabilirsiniz?" değerlendirmesinde bulundu.

"Yenilenebilir enerjiye odaklanılmalı"

Sachs, petrol nedeniyle büyük güçlerin on yıllardır Türkiye'nin yakın ilişkide olduğu bölgelere akın ettiğini belirterek, petrole verilen önemin azalması ve gelecek yıllarda rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerjiye odaklanılması gerektiğini anlattı.

"Sıfır karbonlu" bir enerji sisteminin gerekliliğine vurgu yapan Sachs, "Aksi takdirde insanoğlunun neden olduğu iklim değişikliğiyle öleceğiz ama bu bölge için asıl mesaj şu; artık barış zamanı, teknoloji geliştirme zamanı, bölgedeki su, kum fırtınası, kirlilik kriziyle mücadele etmek için ekolojik farkındalık zamanı. Bunları savaşla değil, barışla başarabilirsiniz." diye konuştu.

Sachs, Emine Erdoğan'ın "Sıfır Atık" girişiminin bu kapsamdaki önemine işaret ederek, şöyle devam etti:

  • "Sağlığımız ve doğamızın bozulması açısından ciddi riskle karşı karşıyayız. Hanımefendi bu nedenle Türkiye için bu projeye start verdi. Konuyu Birleşmiş Milletlere (BM) taşıdı. Küresel iş birliği için büyük bir istek var, harika bir liderlik oldu. Türkiye'nin harika teknik üniversiteleri, şahane mühendisleriyle bu büyük kirliliğin ve çevre sorununun üstesinden gelme iradesi var. Sergilenen öncülüğe hayranım."

"Suriye'nin yeniden yapılanmaya ihtiyacı var"

Prof. Dr. Jeffrey Sachs, Suriye'deki savaşın yıkıcı sonuçları olduğunu, bu ülkenin yeniden yapılanmaya ihtiyaç duyduğunu ve mültecilerin güvenli bir ortamda evlerine dönmeyi istediklerini söyledi.

ABD, Suudi Arabistan veya başkalarının desteklediği ücretli askerlerin hiçbirinin bölgede bulunmaması gerektiğini ifade eden Sachs, "Herkes barışın gerçekleşmesi için geri çekilmeli. Herkes Suriye'yi bir amaç olarak kullanıyor. Suriye'de veya Yemen'de şiddet devam ederse hiçbir şeyin işe yaramayacağını anlamalılar. Bu anlamda bölgede 'Savaşlara son verin, yeniden yapılanmaya başlayın ve ekonominin tekrar soluk almasına imkan tanıyın.' denmesi gerekir." dedi.

Sachs, Türkiye temasları kapsamında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile de küresel ticaret ve Türkiye ekonomisini konuştukları bir görüşme gerçekleştirdi.

  • Prof. Dr. Jeffrey Sachs, iki kez Time dergisinin "En etkili 100 dünya lideri" listesine girdi ve 28 fahri derece aldı. New York Times, Sachs'ı "muhtemelen dünyanın en önemli ekonomisti" ve Time dergisi de "dünyanın en tanınmış ekonomisti" olarak tanımladı.

The Economist tarafından yapılan bir ankete göre de Sachs, yaşayan en etkili üç ekonomist arasında yer aldı.

Abone Ol Google News
Öleceksem Türkiyede öleyim

Öleceksem Türkiye'de öleyim

​Fransa'da tedavi edilmeyen kanserli gurbetçi Erdoğan'a seslendi.
Tarihi göreve hazır

Tarihi göreve hazır

Platform söküldü, ​Fatih sondaj gemisi yola çıkıyor.
Tamamen değişiyor

Tamamen değişiyor

Antalya'da hazırlık başladı: Deniz keyfi sosyal mesafeli olacak
Kendiniz çözün

Kendiniz çözün

​AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'dan CHP'ye çağrı.
Kurtarmak için hükümet satın alıyor

Kurtarmak için hükümet satın alıyor

Anlaşmayı AB onaylamazsa Alman devi iflas edebilir.
AKINCI TİHA'dan rahatsız oldu

AKINCI TİHA'dan rahatsız oldu

Sınıfında dünya liderini görünce ​"Sakince düşünün derim" dedi.
Hüzünlendiren buluşma

Hüzünlendiren buluşma

Sarılmak istedi ama sarılamadı
İkinci dalga<br>resmen başladı

İkinci dalga
resmen başladı

​Salgının başladığı Çin'de yeni koronavirüs vakaları ortaya çıktı.
Biletler satışta

Biletler satışta

​Koronavirüs sonrası ulaşımda normalleşme dönemi.
Boğaz'ın rengi değişti

Boğaz'ın rengi değişti

​İstanbul'da Boğaz'ı görenler büyük şaşkınlık yaşadı.
Halktan<br>özür dilediler

Halktan
özür dilediler

​Türkiye'de mahkemelerin bugüne kadar verdiği 'ilginç' cezalar.
Milyonlarca işçiye izin müjdesi

Milyonlarca işçiye izin müjdesi

​Emsal nitelikte karar: Artık parça parça kullanılmayacak.
Çocuğunun soyadını değiştirebilecek

Çocuğunun soyadını değiştirebilecek

​Yargıtay'dan velayet alan anne için tarihi karar.
Bayramı kana bulayacaklardı

Bayramı kana bulayacaklardı

​Bombalı terör saldırıları son anda önlendi.
CHP'nin ağır topu verdi veriştirdi

CHP'nin ağır topu verdi veriştirdi

​Kılıçdaroğlu ABD ve FETÖ operasyonuyla başa getirildi.
4 haziranda başlıyor

4 haziranda başlıyor

​HES kodu olmayan yolcu uçağa alınmayacak.
İstanbul<br> sessizliğe büründü

İstanbul
sessizliğe büründü

Bayramın ikinci gününde de sokaklar boş kaldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.