Ekonomi Finansal teröre suçüstü Darbeciler içeriden, patronları Londradan harekete geçti

Finansal teröre suçüstü: Darbeciler içeriden, patronları Londra'dan harekete geçti

CHP’liler darbe imasında bulunurken, Türkiye’ye Londra’dan da ekonomik saldırılar geldi. Dolar kurunu yükseltmek için Türk bankalarından yüklü miktarda dolar alan spekülatörler, TL karşılığını bulamayınca açığa düştü. BDDK harekete geçip spekülasyon yapan BNP Paribas, Citibank ve UBS bankalarına işlem yasağı getirdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Türkiye’yi hedef alan Londra merkezli kur spekülatörleri, yine açığa düşünce kendilerini ele verdi. Doları yükseltmek için Türk bankalarından yüklü miktarda dolar alan spekülatörler, aldıkları doların karşılığı olan TL'yi bulup bankalara teslim edemeyince zor duruma düştü. Türkiye ekonomisini hedef alan ancak aldıkları dövizin karşılığı olan TL yükümlülüklerini yerine getiremeyen yabancılar kuruluşların Londra merkezli BNP Paribas, Citibank ve UBS olduğu anlaşıldı. Önceki gün yapılan saldırıların ardından Merkez Bankası, EFT sisteminin kapanış saatini uzatmasına rağmen temerrüde düşen bu üç banka, yükümlülüklerini yerine getiremedi.

BDDK ÜÇ BANKAYI YASAKLADI

Londra merkezli saldırılar nedeniyle Merkez Bankası'nın EFT sisteminin üç gündür normal kapanış saati olan 17.30'da kapanamadığını öğrenildi. İlgili düzenleyici kurumlarının pozisyon kapamaları konusunda yaptığı uyarı ve verdiği ek süreye rağmen bu üç bankanın yükümlülüklerini yerine getiremediği ifade edildi. Önceki günkü kur saldırısı bardağı taşıran son damla oldu. BDDK, dün BNP Paribas, Citibank ve UBS bankalarına bir bacağı TL olan döviz işlem yasağı getirdi. Londra kaynaklı bu bankalar, Türk bankaları ile döviz işlemi yapamayacak, böylece kur manipülasyonları engellenmiş olacak.

GELİRLERİNİN YÜZDE 5’İ KADAR CEZA

  • BDDK’nın, Türkiye ekonomisini hedef alan bankalara yönelik attığı bir başka yaptırım adımı ise ‘manipülatif ve yanıltıcı işlemlere uygulanacak ceza’ düzenlemesi oldu. Bundan böyle BDDK, finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlemler hakkındaki yönetmeliğe aykırı davrananlara, bir önceki yıl sonu finansal tablolarında yer alan faiz, kar payı gelirleri, alınan ücret ve komisyonlar ile bankacılık hizmet gelirleri toplamının yüzde 5'ine kadar idari para cezası verecek.

BU İŞLEMLER MANİPÜLASYON SAYILACAK

Bankacılık kanununun 76/A maddesine göre, finansal piyasalarda yapay arz, talep veya döviz kuru dahil fiyat oluşumunu sağlamak amaçlı işlem ve uygulamaların yapılması, internet ortamı dahil farklı araçlarla gerçeğe aykırı veya yanıltıcı bilgilerin yayılması, tasarruf sahiplerinin gerçeğe aykırı veya yanıltıcı şekilde yönlendirilmesi ya da bu amaçları sağlamaya yönelik benzer işlem ve uygulamaların yapılması, finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlemler olarak kabul ediliyor.

MART 2019’DA DA AYNI SALDIRI

Bugünküne benzer bir durum Mart 2019’da da yaşanmış ve ellerinde TL olmadan yüklü miktarda dolar alan Londra merkezli yabancı bankalar, TL bulamadıkları için Türk bankalarına ödeme yapamamıştı. Temerrüde düşen bankalar Londra piyasasında yüzde 1.000’i aşan faizlerle TL bulmaya çalışmışlardı. Dışarıdan yapılan kur saldırısının ardından Dolar/TL dün sabah saatlerinde 7.24’ü aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Kur son olarak Ağustos 2018’te 7 lira seviyesinin üzerine yükselmişti.

BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA

Fotoğraf: Arşiv
  • Merkez Bankası ve BDDK son dönemde Türk Lirası’nın değerini korumak için bir dizi önlem setini hayata geçirirken, son olarak BDDK, hafta başında aldığı kararla bankaların yurt dışı şubeleri dahil TL yatırımlarını öz sermayelerinin binde 5’i ile sınırlandırmıştı. Bilindiği gibi Merkez Bankası 22 Nisan’da bankaların döviz karşılığı TL swap sınırlarını yüzde 20’den yüzde 30’a, üç gün önce ise bunu yüzde 40’a yükseltti. Bu önlem setlerinin ardından TL’yi açığa satan yabancı kurumların aldığı dövizin karşılığı olan TL yükümlülüklerini yerine getiremeyince BDDK; BNP paribas, Citibank ve UBS bankalarına bir bacağı TL olan döviz işlem yasağı getirdi.

Londra'dan Türk lirasına ikinci saldırı girişimi: Geçen yıl da aynısını denemişlerdi
EKONOMİ
Londra'dan Türk lirasına ikinci saldırı girişimi: Geçen yıl da aynısını denemişlerdi


Abone Ol Google News
Libyada zafer coşkusu

Libya'da zafer coşkusu

​Trablus'ta halk, Terhune ve Beni Velid zaferlerini kutladı.
Çarklar yenidentam güç dönüyor

Çarklar yeniden tam güç dönüyor

​"Hayatı hızla her alanda normal ritmine kavuşturuyoruz."
Amerika şiddet üzerine kurulu

Amerika şiddet üzerine kurulu

​Siyahi aktivist Barron, ABD gerçeğini anlattı.
BAE'de 'Küçük İsrail'

BAE'de 'Küçük İsrail'

​Binlerce Yahudi, BAE'de Yahudi topluluğu kurdu.
Gurbetçiler dönüyor

Gurbetçiler dönüyor

​Sıla hasreti tedbirlerle sona eriyor.
KKTC bölgenin Singapur’u olur

KKTC bölgenin Singapur’u olur

​Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, yapısal dönüşüme dikkat çekti.
Seyahatname'deki<br>gizemli Ayasofya

Seyahatname'deki
gizemli Ayasofya

​Dünyanın en büyük gezginlerinden Evliya Çelebi'nin gözünden...
Dört bin çiftçimiz<br>dijital pazarda

Dört bin çiftçimiz
dijital pazarda

​Ücretsiz hazine arazilerinde tahsis başladı.
Gerçek yüzünü gördük

Gerçek yüzünü gördük

​İletişim Başkanı Altun, Antifa'yı değerlendirdi.
Tarafı olduğu davaya bilirkişi atandı

Tarafı olduğu davaya bilirkişi atandı

Mahkemenin bilirkişi skandalı.
Yerli motorlu<br>zırhlılar 2021'de

Yerli motorlu
zırhlılar 2021'de

​TÜMOSAN çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.
İlhak protesto edildi

İlhak protesto edildi

​Tel Aviv'deki protestoya ABD'li senatör de destek verdi.
Türkiye'nin 24 saati

Türkiye'nin 24 saati

Vefat eden sayısı 21, iyileşen sayısı bin 922.
Libya'da sıcak saatler

Libya'da sıcak saatler

​Ordu, Sirte kentini darbeci Hafter militanlarından geri aldı.
Yusufeli Barajı açıklaması

Yusufeli Barajı açıklaması

"Ekonomimize yılda tam 1.5 Milyar TL katkıda bulunacak."
Dev projelerde sona doğru

Dev projelerde sona doğru

​Erdoğan: Ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladı.
Bakan fotoğrafını paylaşmıştı

Bakan fotoğrafını paylaşmıştı

​"Gözüme güneş geldiği için maskeyle kapattım."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.