Ekonomi Gramla alınıyor kilosu 150 liradan satılıyor

Kuru bamyanın fiyatı ne kadar?

Gramla alınıyor kilosu 150 liradan satılıyor

Edirne’de kış aylarında kuru halde satılan ve fiyatı adeta altınla yarışan kuru bamya, gramla alınıyor. Kurutulmuş bamyanın kilosu 150 liradan satılıyor.

IHA
Kuru bamya altınla yarışıyor.
Kuru bamya altınla yarışıyor.

Sağlık açısından faydalı bir besin olduğu bilinen bamya, mevsiminde yaş, kışın da ipe dizilerek kuru haliyle sofraya giriyor. Edirne’de kış aylarında kuru halde satılan ve fiyatı adeta altınla yarışan kuru bamya, gramla alınıyor.

Bat pazarı esnafı Mahmut Bayram, 7 yıldır aktarlık yaptığını belirterek, "Kurutulmuş bamyanın kilosu 150 lira. Fiyatlar bu sene çok yüksek. Bu da bamyanın az olmasından kaynaklanıyor. Geçen sene kilosu kuru bamyanın 120 liraydı. Genelde müşteri 100 gram alıyor, 15 TL’ye. 100 gram kuru bamyadan bir tencere yemek çıkıyor. Çorbası ve yemeği yapılıyor kuru bamyanın. Bağırsakları çalıştırdığı biliniyor. Bir kilo etin 3 katına satıyoruz bamyayı. Bir senede toplamda 5-6 kilo bamya satıyorum" dedi.

100 gramı 3 bin lira
EKONOMİ
100 gramı 3 bin lira

4 kat pahalıya satılıyor
EKONOMİ
4 kat pahalıya satılıyor

Tanesi 10 kilosu 600 lira
EKONOMİ
Tanesi 10 kilosu 600 lira

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.