Ekonomi IMF Türkiye Direktörü CHP ile İYİ Partinin toplantısı meşru değil

IMF Türkiye Direktörü: CHP ile İYİ Parti'nin toplantısı meşru değil

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ile İyi Parti'li eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın İstanbul’da IMF yetkilileriyle gizli bir toplantı yaptıkları ortaya çıkmıştı. IMF Türkiye İcra Direktörü Raci Kaya, "Madde 4" görüşmeleri için Türkiye'de bulunan IMF heyetinin toplantılarına iki gün boyunca katıldığını ve CHP ile İyi Parti'li isimlerle yapılan görüşmenin kendilerinden de gizlendiğini söyledi. Kaya, "meşruiyet dışı" olarak tanımladığı gizli görüşme için "Türkiye'ye karşı farklı bir ajandanın varlığının göstergesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Haber Merkezi AA
CHP ile İYİ Parti'lilerin IMF yetkileri ile görüşme anından bir görüntü. Fotoğraf: Aydınlık gazetesi
CHP ile İYİ Parti'lilerin IMF yetkileri ile görüşme anından bir görüntü. Fotoğraf: Aydınlık gazetesi

Uluslararası Para Fonu (IMF) İcra Direktörü Raci Kaya, IMF heyetinin CHP ve İYİ Parti yetkilileriyle yaptığı görüşmelere ilişkin, "Heyetle yapılan toplantılar boyunca böyle bir görüşme niyetinden dahi söz edilmemiştir. Buna rağmen böylesi saklanan, meşruiyet dışı bu toplantı, Türkiye'ye karşı farklı bir ajandanın varlığının göstergesidir." ifadesini kullandı. Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, IMF heyetinin CHP ve İYİ Parti yetkilileriyle görüşmesini değerlendirdi.

Madde 4 görüşmeleri sürecinde IMF ekibine her türlü desteğin verildiğine işaret eden Kaya, karşılıklı mutabık kalınan program süresince tüm taleplerin karşılanmasında kolaylaştırıcı olunduğunu aktardı.
Farklı bir ajanda göstergesi
Kaya, bizzat iki gününde yer aldığı toplantılar boyunca böyle bir görüşme niyetinden dahi söz edilmediğine dikkati çekerek, "Buna rağmen böylesi saklanan, meşruiyet dışı bu toplantı, Türkiye'ye karşı farklı bir ajandanın varlığının göstergesidir." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten CHP'nin IMF ile görüşmesine tepki
GÜNDEM
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten CHP'nin IMF ile görüşmesine tepki

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.