Ekonomi İtalya açıkladı Rusyadan gaz akışı durdu

İtalya açıkladı: Rusya'dan gaz akışı durdu

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaş ile başlayan enerji krizi Avrupa'yı derinden etkilemeye devam ediyor. Doğalgaz alımlarında Rusya'ya bağlı olan Avrupa sert bir kışa hazırlanırken Rusya'dan bir hamle daha geldi. İtalyan enerji şirketi ENI, Rus enerji şirketi Gazprom'dan gaz akışının durduğunu bildirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
​İtalya açıkladı: Rusyadan gaz akışı durdu
Foto/Arşiv

ENI'den yapılan yazılı açıklamada, "Gazprom, bugün için talep edilen gaz miktarını temin edemeyeceğini bildirdi. Avusturya üzerinden gaz akışının mümkün olmadığını belirtti. Dolayısıyla bugün Tarvisio giriş noktası üzerinden ENI'ye Rus gazı arzı 0 olacak. ENI, gaz arzının sağlanması durumunda güncelleme geçecektir." ifadeleri kullanıldı.

GAZ AKIŞININ BAŞLAMASI İÇİN GÖRÜŞÜYORLAR

Konuyla ilgili İtalyan ANSA ajansına konuşan bir ENI yetkilisi de bugün itibarıyla Gazprom'un ENI'ye gaz akışını sağlayamadığını aktararak Avusturya'nın Slovakya üzerinden gaz temin ettiğini, buradan İtalya’ya gaz akışının yeniden başlaması için Gazprom ile temas halinde olduklarını bildirdi.

Avrupa'da enerji paniği büyüyor: Hangi ülke hangi tedbiri uyguluyor?
FOTOĞRAF 18
Title
Rusyanın Kuzey Akım gazını süresiz kısmasıyla iyice panikleyen Avrupada her gün birbirinden ilginç önlemler gündeme geliyor.
Title
HIZ SINIRI 80 KİLOMETREYE DÜŞÜRÜLSÜN ÖNERİSİİsviçrede muhalefetteki Yeşil Partinin Başkanı Balthasar Glattli, ülke genelinde enerji tüketimini azaltmak için otoyollarda hız sınırının düşürülmesi gerektiğini belirtti.Glattli, otoyollarda azami hız sınırının saatte 120 kilometreden 80e düşürülmesi teklifini hükümete ileterek Hız sınırının düşürülmesi enerji tasarrufu için gereklidir. Uluslararası Enerji Ajansı da bu fikirde ifadesini kullandı.İktidar partilerinden İsviçre Halkın Partisi Milletvekili Thomas Hurter ise Glattlinin teklifine karşı çıkarak böyle bir uygulamanın sürücü haklarına aykırı olduğunu kaydetti.İsviçrede bundan önce hız sınırının düşürülmesine yönelik teklifler de kabul görmemişti.
Title
ATİNADA IŞIKLAR KAPANIYORYunanistanda enerji kriziyle mücadele çerçevesinde alınan tasarruf tedbirleri nedeniyle Atina Belediyesi binasının ışıklandırması sınırlandırıldı.Uygulamaya göre, Atina Belediyesi binasının ışıkları akşamları kapatılacak.
Title
Atinadaki arkeolojik alanlarda da ışıklandırma kısıtlamasına gidilecek. Mevcut ışıklandırma sistemleri ise LED kullanımı ile tasarruflu hale getirilecek.Hafta başında Yunanistan Parlamentosunun ışıklarına sınırlandırma getirilmişti. Enerji tasarrufu için bina yüzeyindeki ışıklandırmanın kapatılmasına, sadece bina çevresindeki güvenlik amaçlı ışıkların kullanılmasına karar verilmişti.
Title
FRANSADA BİRKAÇ SAATLİK ELEKTRİK KESİNTİLERİ OLABİLİRFransız elektrik iletim şebekesi 2022-2023 kışına ilişkin senaryoları derleyen ön tahmin araştırmasında, Fransada gelecek kış aylarında elektrik sistemi üzerinde ciddi baskı olma riski üzerinde duruldu ve bu riskin tüketimi azaltarak kontrol edilebilir olduğu kaydedildi. Araştırmada, büyük çoğunlukla saat 08.00 ile 13.00 ve 18.00 ile 20.00 arasında hafta içi kesinti riskinin bulunduğu üzerinde duruldu.Çoğu zaman ulusal düzeyde elektrik tüketiminin, yüzde 1 ila 5, aşırı meteorolojik koşullarda ise yüzde 15e kadar azaltarak kesintilerin önlenebileceği kaydedildi.
Title
Fransa, Enerji Tasarrufu Planı kapsamında bu yılki enerji tüketimlerini geçen yıla göre yüzde 10 azaltmayı hedefliyor.Enerji tasarrufu için ulusal düzede, iş yerlerinde klimaların en düşük 26 derecede, kaloriferlerin de en yüksek 19 derecede çalıştırılması kararlaştırıldı.Mağaza vitrinlerinin ışıkları gece 01.00den sabah 06.00ya kadar söndürüldü.Başkentteki kamu binalarının sıcaklıkları kademeli olarak 19 dereceden 18 dereceye düşürülecek ve idari kurumlara ait binalar bu kış bir ay geç ısıtılmaya başlanacak. Parisin yüzme havuzlarındaki sıcaklık da bir derece düşürülecek.10 Ekimde enerji tasarrufuna ilişkin bilinçlendirme kampanyasının başlatılacağı ülkede, artan enerji fiyatlarıyla mücadele kapsamında yıl sonuna kadar 12 milyon haneye 100 veya 200 euroluk enerji çeki verilecek.
Title
FRANSAFransada hükümet, enerji tasarrufu için tren seferlerini azaltmayı hedefliyor.Le Parisien gazetesinin abonelerine sunduğu özel haberine göre, hükümet yetkilileri ülkenin resmi demir yolu şirketi SNCFden büyük elektrik kesintisi durumunda tren sayısını azaltma olasılıklarını etraflıca ele almaları talimatını gönderdi.
Title
ALMANYAAlmanyada, Rusyadan ithal edilen gaza bağımlılığı azaltmak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla kamu binaları, heykeller, anıtlar ve tabelaların ışıkları yerel saatle 22.00den itibaren kapatıldı. Ayrıca hastaneler dışındaki kamu binaları, 19 derecenin üzerinde ısıtılmayacak.Ağır fiziksel işlerin yapıldığı alanlar 19 dereceden daha soğuk olabilecek.Fuar ve büyük salonlar gibi insanların kalabalık olarak kullandığı alanlar ise hiç ısıtılmayabilecek.
Title
İTALYAİtalyada bazı restoranlar, elektrik faturalarındaki artış nedeniyle ışıkları söndürüp mum yakmaya başladı.Müşterilerin mum ışığında restoranda vakit geçirdiği anlar sosyal medyada paylaşılırken, Avrupa ve ötesinde çok sıcak bir sonbahar yaşanacak yorumu yapıldı.
Title
İSVİÇREDE HEPİS CEZASI GÜNDEMDEEnerji krizi tartışmalarının gündemden düşmediği İsviçrede, kış mevsiminde enerji sorununun acil durum seviyesine gelmesi halinde tasarruf tedbirlerini uygulamayanların hapis cezasına çarptırılacağı bildirildi.
Title
Blick gazetesinde yer alan haberde, kış mevsiminde yeterli miktarda doğal gaz bulunmaması durumunda doğal gaz ile ısıtılan evlerde odaların ısı seviyesinin 19 derece, sıcak su seviyesinin ise 60 dereceyle sınırlandırılacağı kaydedildi.Bu durumda elektrikli sobaların da kullanımının yasaklanacağı, evlerdeki sauna ve yüzme havuzlarının soğuk tutulacağı belirtildi.
Title
FABRİKALAR KAPANIYORSabah gazetesinin haberine göre, Çelik üreticisi ArcelorMittal, düşük talep ve artan gaz maliyetleri nedeniyle Almanyadaki iki, İspanyadaki bir çelik fabrikasındaki yüksek fırınlarını kısmen kapatmayı planlıyor.Hollandada hizmet veren alüminyum fabrikası Damco, yüksek enerji maliyetleri nedeniyle üretimini durdurdu.Finlandiyalı paslanmaz çelik üreticisi Outokumpu, fırınlarından birinin bakımın ardından yeniden başlatılmasını erteleyeceğini açıkladı.
Title
İFLAS HABERLERİAlman tuvalet kağıdı üreticisi Hakle, maliyetlerdeki büyük artış nedeniyle iflas başvurusunda bulundu. Şirketin genel müdürü Volker Jung, kağıt endüstrisinin zorda olduğunu belirterek, Savaşın başlamasıyla durum kötüleşti. Artan maliyetleri müşterilere yeterince yansıtamadık dedi. Çalışanlara Kasım ayına kadar ödeme yapılacağı açıklandı.
Title
BELÇİKADA YENİ TEDBİRLERBelçika hükümeti, artan enerji faturalarına karşı, yakıt, elektrik ve doğal gazdaki düşük vergi uygulamasını uzatmaya, kamu binalarında enerji tasarrufuna, yüksek karlı enerji firmalarını vergilendirmeye ve nükleer santrallerin faaliyet süresini uzatmaya karar verdi.
Title
KAMU IŞIK KAPATACAKDe Croo, kamu binalarında 19.00 ile 06.00 arasında aydınlatmaların kapatılacağını, ısıtmanın en yüksek 19 dereceye, soğutma sistemlerinin de 27 dereceye ayarlanacağını kaydetti.
Title
RUSYADAN REKOR GELİR: 158 MİLYAR EURO KAZANDIRusya Ukraynada başlattığı savaşın 6 ayında petrol, gaz ve kömür ihracatından 158 milyar euro kazandı. Bu dönemde fosil yakıt fiyatlarının rekor seviyeye ulaşması Rusyanın düşen ihracatına rağmen rekor kazanç elde etmesini sağladı.Rusyanın fosil yakıt ihracatından elde ettiği gelir, savaşın Kremline mal olduğu tahmin edilen 100 milyar euroyu aşarak 6 ayda 158 milyar euro olarak hesaplandı. Fosil yakıt ihracat gelirleri, Rusyanın federal bütçesine tahmini 43 milyar euro katkı sağladı.
Title
EN BÜYÜK GELİR HAM PETROLDENFosil yakıtlar içinde en yüksek gelir yaklaşık 76 milyar euroyla ham petrol ihracatından sağlanırken, Rusyanın doğalgaz ihracatı 35 milyar euro, petrol ürünleri ihracatı 26 milyar euro, kömür ihracatı 13 milyar euro ve sıvılaştırılmış doğalgaz ihracatı 9 milyar euro oldu. Ülkenin ihracatında düşüş olmasına rağmen, artan petrol, gaz ve kömür fiyatları Rusyanın ihracat gelirlerinin yüksek kalmasını sağladı.
Title
Rusyanın en büyük fosil yakıt ithalatçıları arasında ilk sırayı 85 milyar euroyla AB aldı.AB ülkeleri içinde Rusyadan en fazla ithalatı 19 milyar euroyla Almanya, 11,1 milyar euroyla Hollanda, 8,6 milyar euroyla İtalya, 7,4 milyar euroyla Polonya, 5,5 milyar euroyla Fransa ve 5,2 milyar euroyla Bulgaristan yaptı. Belçika bu dönemde Rusyadan 4,5 milyar euro ve İspanya 3,3 milyar euroluk fosil yakıt ithalatı yaptı.AB dışında ülke bazında Çinin Rusyadan ithalatı 35 milyar euro, Türkiyenin 10,7 milyar euro, Hindistanın 6,6 milyar euro ve Japonyanın 2,5 milyar euro oldu.
Avrupa'da enerji paniği büyüyor: Hangi ülke hangi tedbiri uyguluyor?
Rusya'nın gazını kapattığı Avrupa'da enerji paniği büyüyor. Ardı ardına yeni tasarruf tedbirleri açıklayan Avrupa'da hapis cezası bile gündeme gelirken, dev fabrikalar kepenk kapatıyor, şirketler iflas ediyor.

İtalyan basınında da çıkan haberlerde, halihazırda Rusya'dan İtalya'ya gaz akışının toplam gaz arzına kıyasla yüzde 10'dan az olduğu, Tarvisio'daki nakil noktasındaki kesintinin mevcut durumda büyük değişikliğe yol açmayacağı belirtildi.

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaşın ardından İtalya, gaz tedarikini çeşitlendirme arayışına girişmişti. Cezayir ve Angola gibi ülkelerle gaz alımlarını artıran İtalya, Rus gazına olan bağımlılığını temmuz itibarıyla yüzde 40'tan yüzde 25'e düşürmüştü.

Putin'den yeni meydan okuma: Rusya 4 bölgeyi ilhak etti
DÜNYA
Putin'den yeni meydan okuma: Rusya 4 bölgeyi ilhak etti

Rusya'dan kritik karar: Yasakladılar
DÜNYA
Rusya'dan kritik karar: Yasakladılar

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.