|

Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Fatih Karahan oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, akşam saatlerinde yayınladığı açıklamayla görevinden affını istedi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erkan’ın kararının şahsi olduğunu belirtip, yeni başkanın kendi önerisi doğrultusunda belirleneceğini ifade etmişti. TCMB’nin yeni Başkanı Dr. Fatih Karahan oldu. Peki Fatih Karahan kimdir? İşte detaylar…

Hüseyin Berk
00:07 - 3/02/2024 Saturday
Güncelleme: 00:21 - 3/02/2024 Saturday
Yeni Şafak
Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan
Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, görevinden affını istedi. Kararını X'ten duyuran Erkan, "Son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum." ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erkan’ın kararının şahsi olduğunu belirtip, yeni başkanın kendi önerisi doğrultusunda belirleneceğini ifade etti.

Bakan Şimşek X paylaşımında, “Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan'ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir. Aldığı bu kararı saygı ile karşılıyor ve ülkemize sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan oldu

Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre;
TCMB’nin yeni Başkanı Başkanı Fatih Karahan oldu.

Fatih Karahan kimdir?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştı.

Karahan, 3 Şubat 2024'te yayımlanan Resmi Gazete'deki Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı'na göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı oldu.



#Fatih Karahan
#TCMB
#resmi gazete
4 months ago