Ekonomi Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı ilgilendiriyor Koronavirüs sürecinde kiraya yapılan zamma itiraz edilebilir

Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı ilgilendiriyor: Koronavirüs sürecinde kiraya yapılan zamma itiraz edilebilir

Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı ilgilendiriyor: Koronavirüs sürecinde kiraya yapılan zamma itiraz edilebilir

Salgın sürecinde ev sahibinin kira ücretlerinde yapacağı zamma itiraz edebileceğini belirten hukukçu ve tüketici dernekleri, fiyat artışının mücbir sebep nedeniyle geçersiz olabileceği görüşünde. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz "Yasal olarak zam yapılma vakti (salgın döneminde) gelmişse kiracı artışı kabul etmeyerek bu dönem için uyarlama davası açabilir. Bu süreçte kiracı, kirayı eski bedelden öder, ihtarını gönderir ve sonra davasını açarak uyarlama talep edebilir. Yani yapılan artışa mücbir sebeple itiraz edilebilir ve bu itiraz da mahkemece haklı bulunabilir" açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi AA
Kira artışı sözleşmeye göre, yıl veya dönem sonunda yapılabiliyor.
Kira artışı sözleşmeye göre, yıl veya dönem sonunda yapılabiliyor.

Koronavirüs salgını sürecinde ev sahibinin kira ücretlerinde yapacağı zamma itiraz edilebileceğini belirten hukukçu ve tüketici dernekleri, fiyat artışının mücbir sebep nedeniyle geçersiz olabileceği görüşünde.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kira artışının, sözleşmeye göre, yıl veya dönem sonunda yapılabildiğini söyledi.

Bu süreçte kiranın ödenmemesi ya da yıl veya dönem sonunda kirada artış yapılmaması konusunda kanunda bir hüküm bulunmadığını dile getiren Kiraz, ancak şu anda içinde bulunulan durumun ne kadar süreceğinin öngörülemediğini, öngörülmesinin de mümkün olmadığını bildirdi.

Kiraz, 6098 sayılı Borçlar Kanunu'nun 138. maddesinde yer alan aşırı ifa güçlüğü gereğince borçlu olan kiracının mücbir sebep halinde hem konut hem de iş yeri açısından iki seçim hakkının bulunduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • "Birincisi; kiracı, aylık kira ücretinin salgın dönemi süresince indirilmesini talep edebilir. Burada, ödemesi gereken bedeli salgın nedeniyle ödeyemediğini ispat etmeli ve bu salgın dönemi etkisini sürdürdüğü süre için uyarlama talep edilebilir. Konut kirasında örneğin kişi ekonomik olarak varlıklı ise kirasını ödemekten imtina edemez."

Kiraz, iş yeri kiracısının salgın öncesinden beri kirasını ödemiyorsa süreci lehine kullanamayacağını belirterek, şu bilgileri verdi:

  • "Salgın döneminde iş yerinin resmi makamlarca kapatılması veya bizzat kendisi tarafından iş yerine artık müşteri gelmemesi, genel sağlık hali nedeniyle kapatmak istemesi halinde mücbir sebep halini kullanabilecek ve indirim talebinde bulunabilir. Salgın nedeniyle kira borcunu ödeme durumu iflas etme, sürekli gelir kaybından mahrum kalma, işten çıkarılma gibi problemler yüzünden çekilmez bir hal alırsa kira sözleşmesi haklı nedenle tazminatsız feshedilebilir."
Kiraz, bu iki hakkın da kullanılabilmesi için mücbir sebep durumunun karşı tarafa ihtar edilmesi gerektiğini belirterek, ancak feshe kadar olan kiranın ödenmesi gerektiğini anlattı.

Milyonlarca kiracı için zam oranı belli oldu
EKONOMİ
Milyonlarca kiracı için zam oranı belli oldu

"Yapılan zamma itirazın dışında mevcut kiranın indirilmesi de talep edilebilir"

Ali Güvenç Kiraz, bu dönemde yapılan kira zamlarına ilişkin, şu ifadeleri kullandı:

"Kira dönemi bu salgın sürecinde sona ermiş ve yasal olarak zam yapılma vakti gelmişse kiracı artışı kabul etmeyerek bu dönem için uyarlama davası açabilir. Bu süreçte kiracı, kirayı eski bedelden öder, ihtarını gönderir ve sonra davasını açarak uyarlama talep edebilir. Yani yapılan artışa mücbir sebeple itiraz edilebilir ve bu itiraz da mahkemece haklı bulunabilir."

Avukat Kiraz, indirim talep edecek veya artışı kabul etmeyecek kiracının mal sahibi ile anlaşamıyorsa mutlaka ihtarda bulunması gerektiğini vurguladı.

Kiracının kafasına göre "ödeyemiyorum" diyemeyeceğini kaydeden Kiraz, "Durumu mal sahibine bildirerek uzlaşacak, uzlaşamıyorsa uyarlama davası açacak ya da artık ödeyemiyorum diyerek feshedecek. Fesih olduğunda tazminata gerek yok. Normal zamanda olsaydı 3 ay ödenmesi gerekiyordu." dedi.

Kiraz, kiracının, yasal olarak ev sahibinin hakkı olsa bile, zammın yanı sıra kiranın indirilmesinin bile talep edilebileceğini vurguladı.

İş yeri kiralarına değinen Kiraz, Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanan 7226 sayılı yasanın Geçici 2. maddesiyle iş yeri kiraları için geçerli olmak üzere 1 Mart-30 Haziran tarihlerindeki iş yeri kira borçlarının ödenmemesi halinde sözleşmenin feshinin ve tahliye hakkının doğmayacağını anlattı.

Bakan Varank açıkladı: KOBİ'lere destek ve ek süre müjdesi
EKONOMİ
Bakan Varank açıkladı: KOBİ'lere destek ve ek süre müjdesi

"Sözleşme feshedilirse iskandan çıkılmak gerekli"

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat Barbaros Gökhan Çetin ise, kanunda, iş yeri ve konut kiralarının virüs salgını nedeniyle kira bedellerinin artırılamayacağına dair bir açıklık bulunmadığını söyledi.

Çetin, "Virüs salgınının mücbir sebep kapsamında değerlendirilecekse, ancak kiracı için kiralananı kullanmayı doğrudan etkileyen genel bir sebep halini almışsa Borçlar Kanunu genel hükümlere göre tek taraflı feshedebilir. Ancak bu halde yeri tahliye edip gitmek zorunda kalacaktır." dedi.

Tarafların zam veya indirim konusunda karşılıklı olarak anlaşmasının en uygun yol olduğunu dile getire Çetin, anlaşmazlıklarda kesin görevli mahkemenin Sulh Hukuk Mahkemeleri olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan açıkladı: Yeni yardım ödemesi başlıyor, 1000 lira evlere getirilecek
FOTOĞRAF 10
Title
Koronavirüs salgını nedeniyle hükümet ihtiyaç sahibi vatandaşlara desteğini sürdürüyor. İlk faz yardım ödemelerinin ardından projenin ikinci ayağına geçildi.
Title
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ihtiyaç sahiplerine 1000’er lira dağıtımın süreceğini açıkladı.
Title
Geçtiğimiz günlerde 2.1 milyon kişiye ilk dağıtımı tamamlanan 1000’er lira desteğin 3 fazda yapılması kararlaştırıldı.
Title
İlk destekten faydalananlar dışında 2.3 milyon kişiye daha 1000’er lira dağıtılacak.
Title
Herhangi bir başvuru olmaksızın yapılacak bu yardım sosyal mesafenin korunması nedeniyle evlere gönderilecek.
Title
3’ÜNCÜ FAZ YARDIM DA BAŞLAYACAK <br> <br> Bakan Selçuk, ikinci faz yardımların ardından 3’üncü faz yardımların da başlayacağını duyurdu.
Title
1 ve 2. yardımdan faydalanmayan farklı kişilere verilecek olan yardımın tarihi ise ilerleyen günlerde açıklanacak.
Title
Üçüncü faz yardıma e-devlet üzerinden başvuru yapılacak. Böylece ihtiyaç sahibi tüm kesimlere ulaşılmış olacak.
Title
Yeni yardım ödemesi başlıyor! 1000 lira evlere getirilecek
Title
Yeni yardım ödemesi başlıyor! 1000 lira evlere getirilecek
Bakan açıkladı: Yeni yardım ödemesi başlıyor, 1000 lira evlere getirilecek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs salgını nedeniyle ihtiyaç sahibi 2.3 milyon haneye daha 1000 lira yardım yapılacağını açıkladı.


AVM'lerden peş peş açıklama geliyor: Kira almayacaklar
FOTOĞRAF 23
Title
Koronavirüs salgını nedeniyle ülke genelindeki çok sayıda alışveriş merkezi kapılarını geçici bir süreliğine kapattı.
Title
AVM'lerin kapanması ile işletme kiraları da gündeme gelmeye başladı.
Title
Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu'nun bünyesindeki alışveriş merkezlerinin kapalı kaldığı dönem boyunca kapanan işletmelere kira faturası düzenlenmemesi ve kira alınmaması yoluyla destek olacaklarını belirttiklerini açıklamasının ardından kimi AVM'ler kiracılarından kira almayacağını açıkladı.
Title
TAMPF'den yapılan açıklama sonrası kimi AVM yönetimleri kiracılarından kira alınmayacağını açıkladı. İşte kira almayacağını açıklayan AVM'ler...
Title
Eczacıbaşı İlaç ve İş GYO %50'şer hissedar oldukları Kanyon AVM'nin korona virüs nedeniyle hizmete kapatıldığı 20 Mart-30 Nisan arasındaki süre için mağazalardan kira almayacaklarını duyurdu.
Title
İş GYO ayrıca, portföyünde yer alan Ege Perla AVM'deki 30 Nisan'a kadar kapalı olan mağaza kiracılarından da kira bedeli almayacağını açıkladı.
Title
Mallmarine'de 20 Mart-30 Nisan arasında kira bedeli alınmayacak.
Title
Tuzla Meydan Çarşı'da ​20 Mart-30 Nisan arasında kira bedeli alınmayacak.
Title
Kule Çarşı'da ​20 Mart-30 Nisan arasında kira bedeli alınmayacak.
Title
Armada Alışveriş ve İş Merkezi'nin açıklamasında ise, “Hükümetin açıkladığı ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı' paketinin bu dönemin atlatılmasında önemli bir işlevi olacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda Armada Alışveriş Merkezi olarak koronavirüs salgınıyla mücadelede bugünleri birlikte güç birliği ile aşacağımıza inandığımızdan Mart ayının yarısı ve Nisan aylarında tüm kiracılarımızdan kira almayacağımızı kamuoyuna duyururuz” ifadelerine yer verildi.
Title
Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi olarak Koronavirüs salgınıyla mücadele ettiğimiz bugünleri güç birliği ile aşacağımıza olan inancımızla dayanışmamızı güçlendirmek ve markalarımıza katkı sağlamak amacıyla 15 Mart -30 Nisan 2020 tarihleri arasında, kapalı olan mağazalarımızdan kira ve ortak alan bedeli almamayı kararlaştırdık.
Title
Akbatı AVM 2020 yılı Nisan ayı için alışveriş merkezlerinin kapalı olduğu süre boyunca, kapalı olunan günler için kiracılardan kira almayacak.
Title
Akasya AVM 2020 yılı Nisan ayı için alışveriş merkezlerinin kapalı olduğu süre boyunca, kapalı olunan günler için kiracılarından kira almayacak.
Title
Küçükyalı Optimum AVM 20 Mart-30 Nisan dönemi için kira bedeli almayacak.
Title
Kozzy AVM 20 Mart-30 Nisan dönemi için kira bedeli almayacak.
Title
Piazza​​​ AVM 20 Mart-30 Nisan dönemi için kira bedeli almayacak.
Title
Hilltown​​​​ AVM 20 Mart-30 Nisan dönemi için kira bedeli almayacak.
Title
Maltepe Park​ AVM 20 Mart-30 Nisan dönemi için kira bedeli almayacak.
Title
Adana Optimum AVM 20 Mart-30 Nisan dönemi için kira bedeli almayacak.
Title
İzmir Optimum AVM 20 Mart-30 Nisan dönemi için kira bedeli almayacak.
Title
Kahramanmaraş Piazza AVM 20 Mart-30 Nisan dönemi için kira bedeli almayacak.
Title
Hiltown Karşıyaka AVM 20 Mart-30 Nisan dönemi için kira bedeli almayacak.
Title
Samsun Piazza AVM 20 Mart-30 Nisan dönemi için kira bedeli almayacak.
AVM'lerden peş peş açıklama geliyor: Kira almayacaklar
Dünyayı kısa sürede etkisi altına alan Kovid-19 salgınına ilişkin tedbirler kapsamında kapılarını kapatan kimi AVM'ler bünyesindeki mağazalardan belirli bir süre kira almayacaklarını açıkladı.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.